Tipos extraliga - finále: Zvolen v prvom zápase zdolal Poprad, padlo osem gólov (video+foto)

HOKEJ TE: Zvolen - Poprad
Zľava: Mikko Nuutinen z HKM Zvolen a Miroslav Preisinger z HK Poprad počas prvého finálového zápasu play-off hokejovej Tipos extraligy 2020/2021. Zvolen, 29. apríl 2021. Foto: SITA/Peter Rusko
  • aktualizované 29. apríla 21:02

Vo štvrtok odštartovala finálová séria hokejovej Tipos extraligy medzi HKM Zvolen a HK Poprad. V prvom zápase sa pod Pustým hradom tešili z triumfu domáci hokejisti, ktorí zdolali „kamzíkov“ 5:3.

Vo vyrovnanom, dramatickom a kvalitnom stretnutí sa o víťazný gól domácich v 57. minúte postaral Václav Stupka, ktorý aj otvoril skóre duelu. Definitívnu bodku výsledku dal do prázdnej bránky Allan McPherson.

Zvolenský prvý finálový súboj mal aj jednu sezónnu novinku. Na tribúny sa po vyše 400 dňoch vrátili fanúšikovia, aj keď to boli iba tri stovky dôkladne pretestovaných priaznivcov domácich. Séria pokračuje v piatok od 18.00 opäť na zvolenskom ľade.

Hokej – Tipos extraliga (finále – 1. zápas)

• 1. zápas

HKM Zvolen – HK Poprad 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)

• stav série 1:0

4:52 – 1:0 V. Stupka (M. Jedlička, B. Kubka)
5:21 – 1:1 D. Skokan (M. Haščák, P. Svitana)
6:24 – 1:2 J. Tavi (J. Livingston, M. Zagrapan)
22:07 – 2:2 R. Puliš
29:54 – 3:2 M. Kelemen (O. Kotvan) – presilová hra
37:25 – 3:3 A. Drgoň
56:56 – 4:3 V. Stupka
59:43 – 5:3 A. McPherson (B. Betker) – gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
15:11 M. Viedenský – 2 min. (podrazenie)
27:52 M. Dalhuisen – 2 min. (podrazenie)
28:11 M. Paločko – 2 min. (podrazenie)
39:24 B. Mashinter – 2 min. (nedovelené bránenie v hre)
39:24 B. Kubka – 2 min. (nedovelené bránenie v hre)
39:44 M. Dalhuisen – 2 min. (seknutie)
59:57 R. Bondra – 2 min. (hrubosť)
59:57 D. Kramár – 2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 44:25, vylúčenia: 3:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: V. Baluška, P. Stano – T. Gegáň, D. Konc ml.

Zvolen: Rahm – Betker, Kotvan, Ivan, Melancon, Hraško, Kubka, Meliško, Kubančok – R. Bondra, J. Mikúš, Kelemen – McPherson, Puliš, Nuutinen – Jedlička, Viedenský, Stupka – Marcinek, Tibenský, Kolenič
Poprad: Vošvrda – Drgoň, Brejčák, Seigo, Dalhuisen, Ulrych, Hudec, Jevoš, Kramár – Svitana, Skokan, M. Haščák – Mashinger, Preisinger, Vandas – Livingson, Zagrapan Tavi – Mešár, Bjalončík, Paločko

Od úvodných minút prvého finále sa hralo svižne a oba tímy naznačovali, že majú útočenie v krvi. Už v 3. min sa mohli domáci ujať vedenia, ale Viedenský sám pred Vošvrdom neuspel. O ďalšie dve minúty to už Zvolenčanom vyšlo, keď po zadovke Jedličku do prázdnej bránky otvoril skóre Stupka – 1:0.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vo zvolenských fanúšikoch ešte nedozneli prejavy radosti a Popradčania už vyrovnali. Skvelú kombináciu prvého útoku zakončil Skokan po prihrávke Haščáka ďalším gólom do odkrytej bránky – 1:1. Uplynulo iba 63 sekúnd a hostia už vo Zvolene viedli. Fín Tavi šikovne tečoval nahodený puk Kanaďana Livingstona medzi betóny Švéda Rahma – 1:2.

Tipos extraliga – finálová séria (program a výsledky)

• štvrtok 29. apríla (1. zápas): HKM ZVOLEN – HK Poprad 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
    piatok 30. apríla (2. zápas): HKM Zvolen – HK Poprad (18.00)
    pondelok 3. mája (3. zápas): HK Poprad – HKM Zvolen (18.00)
    utorok 4. mája (4. zápas): HK Poprad – HKM Zvolen (18.00)
    štvrtok 6. mája (prípadný 5. zápas): HKM Zvolen – HK Poprad (17.30)
    sobota 8. mája (prípadný 6. zápas): HK Poprad – HKM Zvolen (18.00)
    pondelok 10. mája (prípadný 7. zápas): HKM Zvolen – HK Poprad (18.00)

V 16. min mali výhodu presilovej hry ako prví Podtatranci a Haščák už takmer prekonal Rahma. Gólman Zvolena sa predsa len stačil presunúť a letiaci puk vyrazil z bránkovej čiary.

Do druhej tretiny nastúpil Zvolen s jasným cieľom otočiť skóre a aj sa mu to podarilo. V 23. min sa blysol skvelou individuálnou akciou kapitán Puliš. Sólo cez dvoch popradských hráčov aj brankára Vošvrdu zakončil suverénne blafákom pod hornú žŕdku – 2:2.

V 25. min mohol dostať domáci tím na koňa McPherson, ale Vošvrda mu to nedovolil. Potom však nasledovala presilovka Zvolena o dvoch mužov. Trvala 1:41 min a v čase, keď už naskočil prvý z vylúčených hostí na ľad, do strely Kotvana vložil hokejku Kelemen a oklamal Vošvrdu – 3:2.

Zvolenská aktivita pokračovala, no Stupkova príležitosť sa neskončila gólom. Popradu chvíľu trvalo, kým sa opäť dostal do útočného tempa, ale záver druhej tretiny v podaní hostí stál za to. V 38. min obranca Drgoň zachránil útočné pásmo, vystrelil a neskôr si našiel aj cestu k odrazenému puku a prekonal ležiaceho Rahma – 3:3.

Vzápätí Mashinter mohol dostať Popradčanov do vedenia, ale nakoniec sa pobil s Kubkom a obaja išli na trestnú lavicu. V záverečných sekundách rušnej druhej tretiny Vošvrda vystihol McPhersonov blafák. Kanaďan vo zvolenskom drese si po faule Dalhuisena pýtal trestné strieľanie, ale bolo z toho len vylúčenie hosťujúceho hráča.

Do tretej tretiny domáci vstúpili s výhodou presilovky štyroch proti trom, ale zvolenských strelcov vychytal Vošvrda. V zostave Popradu už chýbal najlepší extraligový strelec Haščák, ktorý sa zranil v dolnej časti tela. V prvom útoku ho nahradil mladík Mešár a ako trinásty útočník naskočil do zápasu Jevoš.

Zvolen vyhral základnú časť so ziskom 103 bodov, Popradčania získali 95 bodov a stačilo to na tretie miesto.

„Rytieri“ spod Pustého hradu si na ceste do finále poradili s Novými Zámkami 4:0 na zápasy a so Slovanom Bratislava 4:1. Podtatranci vo štvrťfinále zdolali hráčov Detvy 4:0 a v semifinále predviedli obrat proti Michalovciam z 0:2 na 4:2 na zápasy.

Zvolenčania v ich histórii slovenskej najvyššej súťaže v ére samostatnosti hrajú siedme finále. Dvakrát sa tešili z titulu (2001 a 2013) a štyrikrát získal strieborné medaily. Poprad je vo finále tretíkrát od roku 1993. Doposiaľ v nich získal iba dvakrát strieborné medaily.

Okrem Haščáka sa hostia museli vyrovnať aj s absenciou obrancu Drgoňa aj útočníka Handlovského, ktorý do zápasu vôbec nezasiahol. V tretej tretine sa už hralo viac takticky ako útočne, ale v jej polovici sa hostia dostali to tlaku aj k viacerým príležitostiam. Gól z toho však nebol.

Keď sa zdalo, že zverenci trénera Mikulu majú bližšie k víťazstvu, udreli domáci. V čase 56:56 min sa po chybnej rozohrávke hostí dostal na útočnej modrej k puku Stupka a pomedzi betóny Vošvrdu poslal Zvolen po tretí raz do vedenia – 4:3.

Hostia sa ešte odhodlali k hre bez brankára. Blízko k vyrovnaniu bol Mashinter, ale napokon 17 sekúnd pred koncom McPherson na opačnej strane pečatil do prázdnej bránky na 5:3.