Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tisíce Poliakov demonštrovali za demokraciu a slobodu médií
Tisíce oponentov novej poľskej pravicovej vlády demonštrovali v sobotu po celom Poľsku za slobodu slova a demokraciu. Protesty v 19 poľských mestách zorganizovalo nové zoskupenie nazvané Výbor na ochranu demokracie, ktoré minulý mesiac dostalo na protivládne protesty do ulíc desiatky tisíc Poliakov. Vo Varšave protestovalo asi 5000 ľudí. Podobné protesty sa uskutočnili v Krakove, Katoviciach a Lodži. Mnohí z nich mávali transparentmi s heslami ako Ruky preč od nášho rádia a Vláda klame. Varšava, 9. január 2016. Foto: SITA/AP
9. januára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Tisíce Poliakov demonštrovali za demokraciu a slobodu médií

VARŠAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Tisíce oponentov novej poľskej pravicovej vlády demonštrovali v sobotu po celom Poľsku za slobodu slova a demokraciu. Protesty v 19 poľských mestách zorganizovalo nové zoskupenie nazvané Výbor na ochranu demokracie, ktoré minulý mesiac dostalo na protivládne protesty do ulíc desiatky tisíc Poliakov, informovala tlačová agentúra AP.

Vo Varšave protestovalo dnes pod zástavami Poľska a Európskej únie podľa agentúry DPA asi 5000 ľudí. Podobné protesty sa uskutočnili v Krakove, Katoviciach a Lodži. Mnohí z nich mávali transparentmi s heslami ako “Ruky preč od nášho rádia” a “Vláda klame”. “Už sme kedysi v tejto krajine mali centrálne kontrolovanú televíziu,” citovala DPA jedného zo starších demonštrantov.

Demonštranti tvrdia, že zmeny, ktoré vláda urobila, aby dostala ústavný súd a verejnoprávne médiá pod svoju kontrolu, ohrozujú slobodu médií a demokracie.

Obrazom: Poliaci vyšli do ulíc

Vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) argumentuje, že verejnoprávne médiá nadbiehali predošlej vláde a chýbala im objektivita. Do polovice roka plánuje ďalšie zmeny, ktoré dajú vláde úplnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom i tlačovou agentúrou PAP, uviedla AP. Oponenti zákona však hovoria, že predstavitelia PiS pravidelne bojkotovali programy médií a nereagovali na pozvania, aby v nich vystúpili.

Nový mediálny zákon, ktorý nadobudol účinnosť v piatok, ukončil mandáty vedenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu a právomoc vymenovať ich riadiacich pracovníkov dal ministrovi štátnej pokladnice. Minister štátnej pokladnice Dawid Jackiewicz v piatok vymenoval za nového šéfa Poľskej televízie (TVP) konzervatívneho politika a novinára, bývalého člena Európskeho parlamentu Jaceka Kurského.

Kurski je “zárukou návratu rovnováhy do verejnoprávnych médií”, vyhlásil Jackiewicz. “Televízia potrebuje vecnú, objektívnu žurnalistiku,” dodal s tým, že novinári, ktorí takéto štandardy nespĺňajú, môžu “byť znepokojení”. Nového šéfa verejnoprávneho rozhlasu vymenuje podľa agentúry DPA Jackiewicz v pondelok.

Odporúčané články

Polícia v Kolíne použila proti demonštrantom vodné delá V Poľsku protestovali proti krokom vlády tisíce ľudí

Témy

Diskusia

PHÆTON oprava - bezcharakterný komunistický bastard v modrom, iba náhodou som klikol na tento článok PHÆTON Putin hovoří o Johnu McCainovi a smrti Kaddáfího Putin odpovedal McCainovi na jeho hrozby, že ho môže postretnúť rovnaký osud ako Kaddáfího youtube.com/watch?v=rKQ7zNRo-E4 Koalice vedená Saúdskou Arábií rozbombardovala centrum péče o slepce v Jemenu nwoo.org/2016/01/09/koalice-vedena-saudskou-arabii-rozbombardovala-centrum-pece-o-slepce-v-jemenu/ Steward Swerdlow – seminář k... PHÆTON Deset věcí, na které by si měli dávat hledači pravdy v roce 2016 pozor nwoo.org/2016/01/10/deset-veci-na-ktere-by-si-meli-davat-hledaci-pravdy-v-roce-2016-pozor/ Ako "vychcane" sa tlačí na ovce, v prípade modrých boľševikov voly, že multikulti je super. Svobodné rádio 09.01.2016 Utajované informace Sobotky youtube.com/watch?v=BQZ8nLyoSg4 Zástupca vodcu nepravidelnej... PHÆTON Až teraz som tu aj ja, keď vidíš aj moje odkazy na stránky - pochopil ty retardovaný komunista v modrom?! Tři fáze islamizace - presný popis fungovania islamu, toto pochopí aj dieťa, ale modrý boľševik sotva! Prosím podávajte video ďalej!... PHÆTON 21:09 - bezcharakterný komunistický bastard v modrom, iba náhodou som klikov na tento článok a čo nevidím, primitívny bastard ma vidí tam, kde som doteraz nenazrel! Typický prejav bezcharakternosti a podlosti komunistu v modrom. ktorý zneužíva cudzie nicky! Ty hovor...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...