Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kombajn, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, Thinkstock.
11. 12. 2018 9:58 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Tisíce poľnohospodárov na Slovensku majú schválené finančné príspevky

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vydala od 1. decembra rozhodnutia o poskytnutí priamych platieb pre viac ako 14 tis. žiadateľov.

Z celkového počtu to predstavuje 75,4 %. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v tlačovej správe. Ďalšie kolo schvaľovania platieb bude ešte tento týždeň.

Ako uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, z celkového počtu 58 937 platieb na plochy a zvieratá bolo schválených celkovo 40 044 platieb (68 %) v sume viac ako 222,5 milióna eur.

Vyplácanie až do 30. júna

Podľa PPA tak ide o dobré správy pre slovenských poľnohospodárov, keďže podľa európskej legislatívy sa platby vyplácajú až do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka.

V decembri 2018 schvaľuje PPA priame podpory v rámci jednotnej žiadosti: doplnkové vnútroštátne platby na plochu a chmeľ, oddelené priame platby: jednotná platba na plochu a platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, viazané priame platby: na pestovanie zeleniny a ovocia s vysokou a veľmi vysokou prácnosťou, rajčiny, chmeľ, cukrovú repu, na chov bahníc, jariek a kôz, dojníc a výkrm hovädzieho dobytka spolu s úhradou finančnej disciplíny a podpora z PRV 2014 – 2020: platby pre vybrané oblasti s prírodnými alebo inými obmedzeniami a platby v rámci Natura 2000 na poľnohospodárskej pôde.

Ďalšie podporné schémy

Od januára 2019 bude PPA schvaľovať aj platby na ďalšie podporné schémy v rámci jednotnej žiadosti na rok 2018: ekologické poľnohospodárstvo, platba pre mladého poľnohospodára, agroenvironmentálno-klimatické opatrenie na poľnohospodársku plochu.

V priebehu 2. štvrťroka 2019 plánuje agentúra schvaľovať platby aj na ostatných žiadostiach o poskytnutie priamych podpôr predložených v roku 2018 (agroenvironmentálno-klimatické opatrenie – chov a udržanie ohrozených druhov zvierat, dobré životné podmienky zvierat) a lesnícke opatrenia (prvé zalesnenie poľnohospodárskej pôdy, Natura 2000 na lesných pozemkoch a lesnícko-environmentálne platby a ochrana lesov).

K téme

SaS vyzvala ministerku Matečnú ,aby dala pokyn Lesom SR obmedziť ťažbu dreva Ministerka Matečná podporí projekt zelenej nafty miliónmi eur, mal by pomôcť slovenským farmárom

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X