Tisíce poľnohospodárov na Slovensku majú schválené finančné príspevky

Kombajn, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vydala od 1. decembra rozhodnutia o poskytnutí priamych platieb pre viac ako 14 tis. žiadateľov.

Z celkového počtu to predstavuje 75,4 %. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v tlačovej správe. Ďalšie kolo schvaľovania platieb bude ešte tento týždeň.

Ako uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, z celkového počtu 58 937 platieb na plochy a zvieratá bolo schválených celkovo 40 044 platieb (68 %) v sume viac ako 222,5 milióna eur.

Vyplácanie až do 30. júna

Podľa PPA tak ide o dobré správy pre slovenských poľnohospodárov, keďže podľa európskej legislatívy sa platby vyplácajú až do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka.

V decembri 2018 schvaľuje PPA priame podpory v rámci jednotnej žiadosti: doplnkové vnútroštátne platby na plochu a chmeľ, oddelené priame platby: jednotná platba na plochu a platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, viazané priame platby: na pestovanie zeleniny a ovocia s vysokou a veľmi vysokou prácnosťou, rajčiny, chmeľ, cukrovú repu, na chov bahníc, jariek a kôz, dojníc a výkrm hovädzieho dobytka spolu s úhradou finančnej disciplíny a podpora z PRV 2014 – 2020: platby pre vybrané oblasti s prírodnými alebo inými obmedzeniami a platby v rámci Natura 2000 na poľnohospodárskej pôde.

Ďalšie podporné schémy

Od januára 2019 bude PPA schvaľovať aj platby na ďalšie podporné schémy v rámci jednotnej žiadosti na rok 2018: ekologické poľnohospodárstvo, platba pre mladého poľnohospodára, agroenvironmentálno-klimatické opatrenie na poľnohospodársku plochu.

V priebehu 2. štvrťroka 2019 plánuje agentúra schvaľovať platby aj na ostatných žiadostiach o poskytnutie priamych podpôr predložených v roku 2018 (agroenvironmentálno-klimatické opatrenie – chov a udržanie ohrozených druhov zvierat, dobré životné podmienky zvierat) a lesnícke opatrenia (prvé zalesnenie poľnohospodárskej pôdy, Natura 2000 na lesných pozemkoch a lesnícko-environmentálne platby a ochrana lesov).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJuraj Kožuch
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra