Tlak je jediná možnosť, ako donútiť Kyjev zmeniť príslušnú legislatívu, tvrdí Szijjártó

Péter Szijjártó
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 10. októbra (WebNoviny.sk) – Maďarsko požiada Európsku úniu, aby prehodnotila svoju asociačnú dohodu s Ukrajinou. Oznámil to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.

Dôvodom je nový zákon o vzdelávaní, ktorý podľa neho obmedzuje práva národnostných menšín na Ukrajine. Szijjártó v utorok uviedol, že vystupňovanie medzinárodného tlaku je jediná možnosť, ako donútiť vládu v Kyjeve zmeniť príslušnú legislatívu.

Tá sa dotkla približne 150-tisíc etnických Maďarov žijúcich na Ukrajine, ako aj ďalších menšín vrátane Rusov, Rumunov či Moldavcov.

Ukrajina tvrdí, že zákon, ktorý v septembri podpísal prezident Petro Porošenko, podporuje vzdelávanie v ukrajinskom jazyku a zároveň chráni práva menšín.

Szijjártó sa v pondelok na západe Ukrajiny stretol so zástupcami maďarskej menšiny. Nový zákon tam podľa jeho slov vytvoril horšie podmienky pre vzdelávanie národnostných menšín, ako tomu bolo za sovietskej éry. Svoju požiadavku chce predniesť budúci týždeň na stretnutí ministrov zahraničia EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Péter SzijjártóPetro Porošenko