To fakt? Jedno dieťa – a dosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
To fakt _ 22 _ februar 2024.jpg
Tento článok pre vás načítala AI.

V bohatších krajinách majú ženy v plodnom veku zvyčajne menej detí ako v rozvojových ekonomikách. Ženy v chudobnejších krajinách majú obmedzený prístup k antikoncepcii a kontrole pôrodnosti a často sa vzdávajú vyššieho alebo akéhokoľvek vzdelania v prospech starostlivosti o deti a domácnosť.

V rozvinutých krajinách je miera plodnosti a pôrodnosti oveľa nižšia. Ženy majú možnosti a príležitosti rozbehnúť kariéru pred tým, než sa stanú matkami. Okrem toho klesá počet žien v plodnom veku, čím klesá pôrodnosť a populácia starne.

>>> Rubrika To fakt?

Najmenej detí, narodených jednej žene v plodnom veku, má podľa štatistickej platformy Statista Taiwan, kde pripadá 1,09 dieťaťa na ženu. Nasleduje Južná Kórea a Singapur.

Nízku mieru má aj Hong Kong, kde ženy opúšťajú patriarchálne štruktúry a namiesto materských povinností v mladom veku sa venujú kariére. Z európskych krajín majú nízke miery plodnosti Taliansko, Španielsko, Portugalsko, ale aj Poľsko s pomerom 1,44 dieťaťa na ženu. Na Slovensku pripadá 1,6 dieťaťa na ženu. Celosvetový priemer je 2,4 dieťaťa.

Ženy s nízkym príjmom zvyknú mať viac detí ako ženy s vysokým príjmom. Plodnosť rómskych žien na Slovensku je dvakrát vyššia v porovnaní s celospoločenským priemerom, v segregovaných rómskych komunitách ešte vyššia. Podľa posledného sčítania obyvateľstva 2021 vo viac ako tretine rómskych manželstiev žije tri a viac detí, vo viac ako pätine štyri a viac detí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať