Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Narcis
ilustračné foto Foto: SITA/AP

Tohtoročný Deň narcisov bol bez ‚falošných dobrovoľníkov‘

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Finančný výnos tohtoročného Dňa narcisov je oproti predošlému roku nižší. Napriek tomu však organizátori hovoria o úspešnom ročníku zbierky. Ako povedala dnes pre agentúru SITA PR manažérka Ligy proti rakovine Miroslava Džupinová, v zbierke sa tento rok vyzbieralo 835-tisíc eur.

Zbierke sa vyhli „falošní dobrovoľnící“

Predbežný čistý výnos zbierky predstavuje 771 709,56 eura. V roku 2014 to bolo 906 825,19 eura. Výnos je podľa nej síce o niečo nižší, no priebeh samotného Dňa narcisov bol prvýkrát po niekoľkých rokoch bez „falošných dobrovoľníkov“ – predovšetkým vďaka novému zákonu o verejných zbierkach, iniciátorom ktorého bola práve Liga proti rakovine.

Obrazom: Žlté narcisy zaplavili Slovensko v marci

V pokladničkách dobrovoľníkov sa podľa Džupinovej nachádzalo 788 000,25 eura. V rámci mobilnej SMS zbierky na č. 848 prispeli zatiaľ klienti všetkých troch mobilných operátorov sumou 39 148 eur. Priamo na účet Dňa narcisov bolo zaslaných 7223,68 eura. Podľa Džupinovej sú výnosy uvádzané mobilnými operátormi zatiaľ predbežné.

„Presná hodnota zbierky v rámci SMS bude známa do 90 dní od konania zbierky, keď dôjde k reálnej úhrade zaslaných SMS zo strany zákazníkov a poskytnutí konečného zúčtovania mobilnými operátormi,“ konštatovala. Najviac sa v zbierke vyzbieralo v Bratislavskom kraji, kde darcovia prispeli 187 181,18 eura z toho v Bratislave 148 670,56 eura.

Peniaze podporia viaceré činnosti

Výsledok 19. ročníka Dňa narcisov podľa organizátora – Ligy proti rakovine, vyjadruje neustálu podporu verejnosti a prejav dôvery v jej prácu predovšetkým pre onkologických pacientov a ich rodiny. Na druhej strane je prejavom uvedomenia si bremena tejto choroby na jednotlivca i rodinu, s ktorou sa nielen na Slovensku stretáva rastúci počet ľudí.

„Obnos pozostávajúci z dobrovoľných príspevkov od verejnosti v rámci jediného dňa je o to cennejší, že Deň narcisov si tento rok prešiel skúškou počasia aj dátumu. Deň narcisov bol tento rok posunutý z apríla na marec pre blížiacu sa Veľkú noc aj očakávaný skorší príchod jari. Na väčšine územia Slovenska však pršalo a zúril silný vietor,“ povedala Džupinová s tým, že jeho výber súvisel i s pripomenutím si 25. výročia vzniku Ligy proti rakovine.

Výnos z tohtoročnej zbierky sa použije na viaceré aktivity. Liga podporí medicínske a výskumné projekty, či medicínske alebo hospicovú starostlivosť sumou 149 700 eur. Na psychologickú starostlivosť o onkologických pacientov a ich rodiny použije 338 900 eur. Na projekty a programy, ktoré smerujú k rozvoju výchovy, informovanosti a poradenstva vynaloží vyše 238-tisíc eur. Na zabezpečenie regionálnych potrieb a podporu pacientov bude vyčlenených 45 000 eur.

K téme

Zo zbierky Deň narcisov ukradli v Žiline takmer 10-tisíc eur Narcisy kvitnú tento rok už v marci…Deň narcisov 27.3.2015

Neprehliadnite

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X