Tomanová sa bráni kritike opozičných poslankýň, argumentuje obmedzenými kapacitami úradu

Tomanová
Detská ombudsmanka Viera Tomanová Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – Správu komisárky pre deti Viery Tomanovej za rok 2017 kritizovali opozičné poslankyne na parlamentnom ľudskoprávnom výbore v utorok 24. apríla. Bola to v poradí druhá výročná správa Tomanovej. O správe a o tom, či ju odporučia plénu Národnej rady SR prijať, členovia výboru nemohli hlasovať, keďže nebol uznášaniaschopný.

Vyčítajú správe povrchnosť

Dôvodom bolo, že výbor počas jeho rokovania opustili tak koaliční poslanci, ako aj opozičný poslanec Milan Mazurek (ĽS NS). Hlasovať o výročnej správe by mal výbor na svojom ďalšom zasadnutí, ktoré bude 9. mája.

Opozičné poslankyne Tomanovej vyčítali, že sa v správe nevenuje aktuálnym témam a celá správa pôsobí veľmi povrchne. „Vo vašej správe sa nikde nenachádza problém umiestňovania rómskych detí do špeciálnych škôl, čo už potvrdila aj školská inšpekcia,” povedala predsedníčka výboru Anna Verešová z OĽaNO.

Úrad má málo pracovníkov

Tomanová tvrdila, že úrad má nízke kapacity pracovníkov, a preto sa zaoberali len individuálnymi prípadmi, nie problematikou komplexne.

„Pokiaľ ide o zaraďovanie detí do špeciálnych škôl, súhlasím, sú neoprávnené a v mnohých prípadoch dobrou starostlivosťou v rámci predškolského zariadenia sa dá predísť tomu, aby dieťa navštevovalo špeciálnu školu,“ povedala s tým, že plánuje sa venovať aj reedukačným zariadeniam a spolupracuje so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Ábelom Ravaszom.

Uviedla, že sa zaoberala aj prípadom špeciálnej školy v Rokycanoch, v ktorej boli umiestnené aj zdravé deti. „Neviem, či si dokážete uvedomiť, že 12 ľudí nevie zvládnuť takúto obrovskú problematiku,” zdôraznila Tomanová a dodala, že toto bude jej prioritou v roku 2019.

Slepá voči systémovým chybám

Vo výročnej správe sa Tomanovej úrad podľa jej slov zameral na inú časť monitoringu ako v roku 2016. „Je to napríklad oblasť stravovania detí v detských domovoch a v školských zariadeniach,” povedala.

„Činnosť Úradu komisára pre deti je pod vedením Tomanovej povrchná a čisto formálna. Porušovanie práv detí zo strany štátu a inštitúcií úrad sleduje len vo vybraných zariadeniach a len na úrovni individuálnych zlyhaní, najmä rodičov. Voči systémovým chybám na úrovni štátu je Tomanová slepá.

Namiesto riešenia vážneho problému diskriminácie detí v školách dáva v správe otrepané rady týkajúce sa detskej obezity, mobilománie či závislosti od televízie. Pritom Európska komisia vedie aktuálne konanie voči Slovensku za to, že dlhodobo nerieši diskrimináciu rómskych detí vo vzdelávaní,“ zhrnula svoje postrehy členka výboru Zuzana Zimenová (nezaradená) na sociálnej sieti. Podľa Zimenovej Tomanovú netrápia ani systémové prekážky v inklúzii detí so zdravotným znevýhodnením.

Po rokovaní výboru Tomanová pred novinármi uviedla, že nemá pocit, že by práca úradu komisára pre deti bola zlá. „Je jej podstatne viac,” uviedla v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszAnna VerešováMilan MazurekViera TomanováZuzana Zimenová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti