Tour de France 2020 (2. etapa): Alaphilippe vyhral a je žltý, Sagan nazbieral ďalšie body (video+foto)

Peter Sagan, Tour de France 2020, 2. etapa
Slovenský cyklista Peter Sagan počas druhej etapy Tour de France 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 30. augusta 19:17

Druhú etapu Tour de France 2020 vyhral francúzsky cyklista Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step), ktorý je aj novým priebežným lídrom pretekov. Zo žltého dresu „vyzliekol“ víťaza úvodnej etapy Alexandra Kristoffa (UAE Team Emirates). Nór podľa očakávania v nedeľňajšej horskej etape na najlepších nestačil a so stratou vyše 28 minút skončil na 137. priečke.

Tour de France 2020: program, výsledky, profily etáp

Alaphilippe zaútočil 13 kilometrov pred cieľom v poslednom stúpaní a vypracoval si mierny náskok. Následne za ním vyrazil Švajčiar Marc Hirschi (Sunweb) a po krátkom čase sa k tejto dvojici pripojil aj britský cyklista Adam Yates (Mitchelton-Scott). Trio prišlo spoločne až do cieľa a v súboji o etapový triumf bol najrýchlejší už spomínaný Alaphilippe. Druhý bol Hirschi a na treťom mieste skončil Yates.

Slovák Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe skončil na 108. pozícii so stratou takmer 18 minút na víťaza. Hneď po štarte sa však dostal do úniku spoločne s ďalšími siedmimi cyklistami a splnil cieľ, ktorým bolo bodovať na rýchlostnej prémii na 16. kilometri v Lac du Broc. Do súťaže o zelený dres si pripísal ďalších 17 bodov, „dvadsiatku“ zobral Talian Matteo Trentin (CCC) a tretí bol Toms Skujiņš (Trek Segafredo).

V úvodnej etape žilinský rodák nazbieral 29 bodov a spolu s nedeľňajšími 17-timi ich tak má na konte už 46 a v súťaži o zelený dres mu patrí druhá priečka.

Aj napriek tomu, že v bodovacej súťaži bol po úvodnej etape až tretí, v nedeľu išiel v zelenom drese. Vyššie postavení jazdci Kristoff a Dán Mads Pedersen mali žltý a biely dres lídrov celkovej klasifikácie, resp. poradia do 25 rokov.

V pondelňajšej tretej bude mať na sebe zelený dres Kristoff, ktorý má na čele bodovacej súťaže 64 bodov.

Tour de France 2020 – 2. etapa

(Nice – Nice)

dátum: 30. augusta 2020

dĺžka: 186 km

profil: horský

Nedeľňajšia etapa mala, podobne ako tá úvodná, štart aj cieľ v Nice, ale na pelotón už čakala poriadna šichta s viac než 4000 nastúpanými metrami. Na 186 kilometroch boli dve jednotkové vrchárske prémie Col de la Colmiane a Col de Turini s 31 km do kopca a priemerným sklonom 6,3 a 7,4%. K tomu treba prirátať jednu „dvojku“ Col d´Eze (7,8 km, 6,1%) a aj pár menších kopčekov v záverečných 40 kilometroch.