Video: Trajekt Sewol, v ktorom našlo smrť vyše tristo ľudí, dotiahli do prístavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sewol
Hrdzavejúci trajekt Sewol . Foto: SITA/AP

SOUL 31. marca (WebNoviny.sk) – Do juhokórejského prístavu Mokpcho dorazil v piatok hrdzavejúci trajekt Sewol, ktorý minulý týždeň vyzdvihli tri roky od stroskotania z morského dna. V prístave trajekt dôkladne prehľadajú v snahe nájsť telesné pozostatky deviatich nezvestných cestujúcich. Pri nehode trajektu, ktorý sa v rozbúrenom mori 16. apríla 2014 prevrátil a potopil, zahynulo 304 ľudí.

Vytiahli ho minulý týždeň

Príbuzní obetí sledovali prístavných robotníkov, ako zakotvujú ťažkú nákladnú loď prepravujúcu vrak trajektu. Nájdenie posledných nezvestných obetí nehody by uzavrelo jednu z najtragickejších nehôd v Južnej Kórei. Väčšina z jej obetí boli tínedžeri na školskom výlete. Hnev obyvateľov nad tým, čo považovali za nedostatočné úkony úradov na záchranu ich detí, prispel k zosadeniu prezidentky Pak Kun-hje, ktorú dnes zatkli na základe obvinení z korupcie.

Záchranné tímy na dvoch lodiach dokončili minulý týždeň náročnú operáciu vyzdvihnutia trajektu na hladinu po mesiacoch príprav. Očakáva sa, že potrvá niekoľko dní, kým ho v prístave zložia z prepravnej lode a vyčerpajú z neho vodu a palivo. Trajekt potom presunú do suchého doku, kde ho budú týždne čistiť a posudzovať bezpečnosť jeho skorodovaného trupu.

Začnú pátrať po nezvestných

Následne v ňom začnú vyšetrovatelia pátrať po nezvestných obetiach a stopách toho, čo by mohlo ďalej vysvetliť príčinu jeho potopenia. Doterajšie závery hovoria o tom, že prevážal priťažký a navyše nevhodne uskladnený náklad, ako aj o ďalších pochybeniach jeho posádky. Podľa juhokórejského ministerstva oceánov povedie pátranie 100-členný tím vládnych vyšetrovateľov a expertov súdneho lekárstva. Ich činnosť bude monitorovať osemčlenná občianska komisia.

Vládni predstavitelia a rodiny obetí sa rozchádzajú v názore na to, ako by mali vyšetrovatelia teraz postupovať. Úrady chcú odrezať z trajektu osobné kabíny a následne ich prehľadať. Domnievajú sa, že tým urýchlia prácu, a tiež to považujú za bezpečnejšie pre vyšetrovateľov. Rodiny obetí sa však obávajú, že pri odrezávaní kabín môžu poškodiť prípadné pozostatky nezvestných obetí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pak Kun-Hje