Transformácia nemocníc do vzniku novej vlády nebude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: Ilustračné foto: SITA/Richard Nemec

Transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti predpokladá novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá je účinná od apríla. Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti rezortu zdravotníctva majú na transformáciu čas do konca tohto roka, v odôvodnených prípadoch sa termín môže posunúť o pol roka.

Nemocnice v pôsobnosti iných rezortov to musia stihnúť do polovice roka 2012. Zakladateľom a stopercentným akcionárom budúcich obchodných spoločností bude štát, v mene ktorého budú konať príslušné rezorty. Celkovo by sa malo transformovať 31 zariadení. Parlament už na ich oddlženie odklepol 350 mil. eur.

Zastavenie transformácie žiadajú lekári. Ide o jednu z ich štyroch požiadaviek na stiahnutie viac ako 2 000 výpovedí. Proti zmene právnej formy je aj opozičná strana Smer-SD. Jej poslanec a exminister zdravotníctva Richard Raši predložil na októbrovej schôdzi parlamentu pozmeňujúci návrh k novele zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorým chcel novelizovať zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a vypustiť z neho ustanovenie o transformácii.

O jeho návrhu sa napokon ani nehlasovalo. Opozícia už predtým avizovala, že ak jej návrh neprejde, na ďalšiu schôdzu parlamentu predloží nový. Aktuálne opozícia avizuje zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti sa do konca tohto roka neuskutoční, o tom, či sa však skutočne zastaví, rozhodne až budúca vláda. Taký je záver pondelkového rokovania prezidenta a premiérky Ivety Radičovej.

„Garantovať môžem jednoznačne, že transformácia do vzniku novej vlády nebude,“ vyhlásil po stretnutí prezident Ivan Gašparovič. Ten pritom vláde navrhol, aby zákon, ktorý transformáciu nariaďuje, novelizovala, a to buď predĺžením času na jej realizáciu alebo úplným vypustením ustanovení, ktoré o zmene právnej formy zdravotníckych zariadení hovoria.

Návrhy musia schváliť poslanci

Premiérka však upozornila, že ide o návrhy, ktoré musia schváliť poslanci. „To nie je kompetencia vlády, ale to, čo je v zákone, je posunutie transformácie do júna pri výnimočných okolnostiach a dovolím si tvrdiť, že predčasné voľby výnimočné okolnosti sú, takže ten posun aj v zmysle platného zákona do konca júna možný je,“ vyhlásila Radičová. Tá zároveň dodala, že takýto stav by zabezpečil, aby sa po predčasných voľbách rozhodla nová vláda, ako bude v prípade transformácie pokračovať ďalej. „Rešpektujem stav, sú predčasné voľby, nech nová vláda rozhodne, či forma, ktorú sme pripravili, je tou správnou, ktorá zabezpečí lepší chod nemocníc a narábania s verejnými financiami,“ uviedla.
Ivan uhliarik
Foto: SITA/Diana Černáková

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik reagoval, že bude rešpektovať rozhodnutie prezidenta a jeho dohodu s premiérkou na zastavení transformácie nemocníc.

Pre rokovanie vlády však v zmysle zákona pripravím všetky potrebné dokumenty na vznik akciových spoločností. O tom, či budú nemocnice fungovať na základe transparentných pravidiel a pod prísnou kontrolou zákona, ale rozhodne až nová vláda po voľbách,“ povedal. Osobne si ale myslí, že zastavenie transformácie znamená prehlbovanie súčasného nevyhovujúceho stavu nemocníc, ktorý na vlastnej koži cítia pacienti, ale aj lekári.

Oddlžovanie nemocníc pokračuje

Napriek aktuálnemu pozastaveniu transformácie však proces oddlženia nemocníc pokračuje. Premiérka požiadala ministra zdravotníctva, aby pripravil vyhlášku, ktorá zabezpečí prísne a jasné rozpočtové pravidlá pre tie nemocnie, ktoré sa momentálne oddlžujú. „Aby bola záruka využívania týchto finančných prostriedkov… To oddlžovanie musí prebiehať tak, aby sa peniaze nestratili vo vzduchoprázdne,“ objasnila.

Prezident ako aj premiérka pritom očakávajú, že po prijatí uvedeného rozhodnutia ohľadne transformácie by malo viac ako 2 000 lekárov zvážiť a stiahnuť svoje výpovede, a to v záujme pacientov. Radičová zároveň predpokladá, že by mali pokračovať v rozhovoroch o podobe riešení problémov v zdravotníctve už s novou vládou.

Ústretový krok prezidenta

Šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár pre agentúru SITA uviedol, že rozhodnutie prezidenta vnímajú ako ústretový krok, boli by však radi, keby sa novelizáciou zákona transformácia úplne zrušila. „Bol by to dobrý signál, že vláda má záujem situáciu riešiť,“ povedal Kollár.
Gašparovič
Foto: SITA/Marián Peiger

Ten zároveň opätovne upozornil, že zastavenie zmeny právnej formy zdravotníckych zariadení je iba jednou z požiadaviek lekárov.

Okrem toho žiadajú dofinancovanie zdravotníctva, zreálnenie platieb zdravotných poisťovní nemocniciam, ale aj jasné a transparentné hospodárenie nemocníc a primerané odmeňovanie lekárov.

Kollár pritom upozornil, že napriek tomu, že o týchto požiadavkách rokujú s ministrom zdravotníctva už niekoľko týždňov, posun zatiaľ nenastal. Termín najbližšieho stretnutia odborárov s ministrom nie je známy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIvan UhliarikMarian KollárMinister zdravotníctva Ivan UhliarikRichard Raši
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR