Transplantačná jednotka kostnej drene oslavuje 20 rokov

Foto: NADÁCIA KVAPKA NÁDEJE

Transplantačná jednotka kostnej drene v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave funguje už 20 rokov. Pri tejto príležitosti Slovenská pošta, a.s. predstavila benefičnú poštovú známku, ktorej časť výťažku z predaja poputuje Nadácii Kvapka nádeje na pomoc detskej onkológii.

Poštová známka s názvom „Transplantačná jednotka kostnej drene DFNsP“ putuje do obehu v náklade 2 milióny kusov a časť výťažku z predaja každej z nich venuje Slovenská pošta Nadácii Kvapka nádeje: „Rozhodli sme sa vyjadriť podporu týmto pacientom prostredníctvom poštovej známky. K spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou a Nadáciou Kvapka nádeje nás inšpiroval aj náš každodenný kontakt so širokou verejnosťou. Občania sa môžu prostredníctvom siete našich viac ako 1500 pobočiek dostať k tejto výnimočnej známke,“ povedal Tomáš Drucker, generálny riaditeľ Slovenskej pošty.

Motív poštovej známky predstavuje tvár dievčatka v hornej časti a motív krvi a červených krviniek v dolnej časti známky. Autorom návrhu je doc. Igor Benca, akad. mal., ktorý verí, že aj vďaka tejto známke môže upriamiť pozornosť na túto tému a pomôcť deťom, u ktorých je transplantácia krvotvorných buniek často jedinou šancou na záchranu života. Pred 20 rokmi dostali takúto šancu 3-4 deti ročne, dnes je transplantačná jednotka schopná liečiť viac ako 35 detí ročne. Za 20 rokov svojej existencie sa na tomto pracovisku vykonalo viac ako 320 transplantácii u detí, pričom úspešnosť liečby a dlhodobé prežívanie pri úplnom zdraví sú podľa riaditeľa nemocnice, MUDr. Ladislava Kuželu, CSc., porovnateľné s detskými transplantačnými centrami v Európe.

Foto: NADÁCIA KVAPKA NÁDEJE

20 ročnú prácu Transplantačnej jednotky kostnej drene považuje za významnú udalosť aj členka správnej rady Nadácie Kvapka nádeje Jarmila Lajčáková-Hargašová: „Je nám cťou, že štvrtinu z tohto obdobia – 5 rokov môžeme byť pri tom a môžeme pomáhať a podporovať ďalší rozvoj a modernizáciu takéhoto jedinečného pracoviska, a to len vďaka našim podporovateľom a takým ochotným a štedrým partnerom ako je Slovenská pošta.“

V novembri 1995 bolo v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) zriadené špeciálne pracovisko pre transplantácie krvotvorných buniek. Transplantačná jednotka kostnej drene (TJKD) Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP v Bratislave je jediným detským pracoviskom na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek u detí (od 0 do 18 rokov) s onkologickými, závažnými hematologickými, metabolickými ochoreniami ako aj niektorými vrodenými poruchami imunity.

TJKD od svojho založenia prešla mnohými úpravami z hľadiska medicínskeho a technického vybavenia. V roku 2011 za pomoci Nadácie Kvapka nádeje a finančnej podpory MZ SR jednotka prešla komplexnou rekonštrukciou a došlo aj k rozšíreniu kapacít.

www.kvapkanadeje.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Nadácia Kvapka nádeje