Tréner o Babušiakovi: Neurobil vážnejšiu chybu

Štart olympijského zjazdu mužov

WHISTLER 15. februára (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant Jaroslav Babušiak, ktorý v olympijskom zjazde vo Whistleri skončil v konkurencii 64 pretekárov na 52. mieste 5,68 s od víťazného Švajčiara Didiera Defaga, bol so svojím výkonom spokojný. Na vyše trojkilometrovej trati neurobil nijakú vážnejšiu chybu a dobre si ju otestoval pred utorkovou superkombináciu. Táto disciplína je totiž pre 25-ročného rodáka z Dolného Kubína kľúčová v jeho nabitom programe.

„V zjazde sme si nerobili nádeje na nejaké popredné umiestnenie aj vzhľadom na to, že na Slovensku na túto disciplínu nemáme vhodné podmienky na tréning,“ začal s hodnotením Babušiakovho vystúpenia pre agentúru SITA tréner Vincent Kekeli a dodal: „Whistlerský zjazd sme brali ako prípravu na superkombináciu, v ktorej sa Jaro pokúsi o prienik do elitnej tridsiatky. Tvrdil som, že ak bude rozdiel medzi ním a víťazom v zjazde menej ako šesť sekúnd, je na dobrej ceste k solídnemu kombinačnému výsledku.“ V jedinom oficiálnom meranom tréningu, ale na kratšej trati, skončil Jaroslav Babušiak na 73. mieste s odstupom takmer 8 sekúnd od víťazného Rakúšana Michaela Walchhofera.

Podľa Vincenta Kekeliho neurobil jeho zverenec na trati väčšiu chybu s výnimkou úseku medzi prvým a druhým medzičasom, keď sa mu trochu vzpriečila pravá lyža a ušla mu stopa. „Vravel mi, že sa mu darilo udržiavať ideálnu líniu. Myslím si, že tento štart v zjazde splnil svoj účel,“ zdôraznil Babušiakov tréner. Za študentom UMB v Banskej Bystrici skončili v olympijskom zjazde siedmi pretekári, štyria súťaž nedokončili a Američana Sullivana diskvalifikovali.

V aktuálnej sezóne Svetového pohára dosiahol Babušiak najlepší výsledok práve v kombinácii. Na začiatku decembra skončil v americkom Beaver Creeku na 32. priečke. Aj svoje najlepšie umiestnenia vo SP (19. vo Val d´Isere v sezóne 2008/2009) a na svetových šampionátoch (19. na MS 2009 a 26. na MS 2005) dosiahol v tejto disciplíne. Zo Svetovej zimnej univerziády v čínskom Charpine si priviezol bronz v kombinácii a v super G dokonca striebro.

Jaroslav Babušiak štartuje na svojej druhej olympiáde. Pred štyrmi rokmi v talianskom Sestriere v rámci ZOH v Turíne sa mu najviac darilo v slalome, v ktorom skončil na 24. mieste. „Toto zatiaľ moje najvyššie olympijské umiestnenie by som si chcel vo Whistleri určite vylepšiť,“ načrtol svoje olympijské ciele.