Tréner Vladimír Vůjtek zažíva úspešný vstup na lavičku SR

Vladimír Vůjtek
Tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Vůjtek Foto: SITA/Jozef Jakubčo

MINSK 11. februára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia vyhrala v tejto sezóne už druhý medzinárodný turnaj, po novembrovom Nemeckom pohári v Mníchove sa presadila aj na BelSwissBank Cupe v bieloruskom Minsku.

Po semifinálovom víťazstve nad Švajčiarskom 3:1 si Slováci poradili v sobotňajšom finále s domácim Bieloruskom hladko 5:1. Naposledy slovenský národný výber dosiahol dva turnajové úspechy v jednej súťažnej sezóne v ročníku 2004/05, keď vyhral Loto Cup v Piešťanoch a Pannon GSM Cup v Budapešti.

Reprezentačný kormidelník Vladimír Vůjtek zažíva úspešný vstup na lavičku SR, z prvých siedmich stretnutí prehral iba v jedinom – v semifinále Rakúskeho pohára v Klagenfurte po predĺžení s Bieloruskom. S rovnakým súperom sa stretli jeho zverenci aj v sobotu o celkovú trofej a v Minsku vyhrali hladko 5:1. Slováci mali veľmi dobrý vstup do stretnutia, po ôsmich minútach viedli už 3:0 a duel mali v ďalšom priebehu pod svojou kontrolou.

„Zápas s Bieloruskom bol jednoduchší ako sme čakali. Za osem minút sa nám podarilo dať tri góly a potom sme až do konca hru kontrolovali. Mali sme na môj vkus trocha veľa vylúčených a museli sme nacvičiť aj obrannú činnosť. Hlavne včerajší zápas bol veľmi kvalitný a vyrovnaný. S Bielorusmi sme hrali oveľa uvoľnenejšie ako proti Švajčiarom,“ povedal pre agentúru SITA Vladimír Vůjtek.

Sr

Slováci po výbornom úvode pokračovali v dobrom výkone. Zodpovedne bránili, presadili sa aj vpredu. „Dať päť gólov Bielorusom na ich ľade je veľmi dobré. Do Minska sme išli s cieľom hrať finále, čo sa podarilo. Vystupovanie hráčov i celá organizácia bola na vysokej úrovni. Sme radi, že sme tento turnaj vyhrali. Po víťazstve nad Švajčiarskom, v ktorom sa opäť ukázalo, že treba hrať do konca a veľmi zodpovedne, tímu narástlo sebavedomie. Ďalší súboj s Bieloruskom sme už mali pevne v rukách,“ hodnotil pre SITA asistent trénera Peter Oremus.

Slovenský tím získal za prvenstvo veľkú, takmer 25 kg vážiacu trofej. Organizátori v Minsku vytvorili všetkým výborné podmienky. Domácich len mrzelo, že na záver pred vyše 10-tisíc divákmi nedosiahli víťazstvo. Bielorusi však tiež formujú nový tím, jeho vrcholom by mali byť zimné olympijské hry 2014 v Soči. „Slováci hrali lepšie, aj keď my sme robili, čo sme mohli. Rýchly inkasovaný gól nás vykoľajil. V piatok s Nemcami sme dve tretiny hrali hokej dobrej úrovne. Už vtedy som však hovoril, že v kluboch naši hráči nehrávajú presilovky. Dnes sa to prejavilo v plnej miere.

Druhé miesto na tomto turnaji je pri sile jednotlivých účastníkov dobrým výsledkom. Mali sme v tíme veľa debutantov a oni hrali veľmi dobre. Je to nádej pre budúcnosť,“ priznal tréner Bieloruska Kari Heikkilä a jeho zverenec, obranca Viktor Kosťučonok ho pre goals.by doplnil: „Bojovali sme, hrali, ale po prvej tretine sa súper stiahol do obrany. Hral na rýchle protiútoky a bojovať proti nemu bolo veľmi zložité. Nedokázali sme využiť naše presilové hry, súper hral veľmi umne. Nedal nám žiadnu šancu.“

Tréner slovenského tímu Vladimír Vůjtek skladal tím na turnaj do Minska opäť s veľkými problémami. Zo zdravotných, klubových alebo osobných dôvodov sa ospravedlnili René Vydarený, Tomáš Záborský, Miroslav Šatan, Milan Bartovič, Martin Cibák, Rastislav Staňa, Peter Podhradský, Jaroslav Obšut, Tomáš Starosta, Dominik Graňák, Marek Ďaloga, Marcel Hossa, Ladislav Nagy, Branko Radivojevič a Tomáš Surový. Pred turnajom Slováci veľké oči nemali, napokon však z neho odvážajú cennú trofej.

Sr

Organizátori ocenili aj individuálne výkony hráčov, Juraj Mikúš bol najproduktívnejším hokejistom (5 bodov, 2+3) a kapitán Ivan Baranka zasa najlepším obrancom. „Celkovo ako tím sme sa zomkli, partia je vynikajúca, rozumieme si aj mimo ľadu. Nechcem, aby to vyznelo zle, ale hráči, ktorí sme tu, sme radi, že sa mnoho hokejistov ospravedlnilo, lebo inak by sme sa do nominácie možno nedostali. Vážime si to a ak dostaneme ďalšiu šancu, budeme len radi,“ hovoril už v piatok Juraj Mikúš.

Vladimír Vůjtek využíva turnaje aj na zoznámenie sa s adeptmi na štart na majstrovstvách sveta. Pod jeho vedením sa tím prezentuje sympatickou hrou. Turnaj v Minsku odhalil reprezentačnému kormidelníkovi možnosti jednotlivých adeptov na účasť na šampionáte v Helsinkách. Hráči aj v Bielorusku odviedli kus dobrej práce a s mnohými bude Vůjtek počítať aj do záverečnej prípravy. S Bielorusmi sa Slováci stretnú aj vo fínskej metropole. „Tam bude zasa iný zápas. V zostavách oboch mužstiev bude veľa kvalitných hráčov,“ pripomenul Vladimír Vůjtek.

Viac k osobe Branko RadivojevičDominik GraňákIvan BarankaJaroslav ObšutJuraj MikušLadislav NagyMarcel HossaMarek ĎalogaMartin CibákMilan BartovičMiroslav ŠatanPeter OremusPeter PodhradskýRastislav StaňaRené VydarenýTomáš StarostaTomáš SurovýTomáš ZáborskýVladimír Vůjtek