Tretina Slovákov pracuje part - time, nevyhovuje im to

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kancelária, práca, nezamestnanosť, dôchodcovia
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Na skrátený úväzok pracuje 123,4 tisíc Slovákov. Je to 5,2 percent zo všetkých zamestnaných.

Ako skonštatovala analytička Poštovej banky Dominika Ondrová, práca na skrátený pracovný úväzok je dobre známym pojmom pre študentov a oceniť takúto prácu by mohli napríklad aj rodičia na rodičovskej dovolenke alebo ľudia, ktorým zdravotný stav neumožňuje pracovať štandardných osem hodín denne. Najnovšie údaje pochádzajúce z európskeho štatistického úradu ale podľa Ondrovej hovoria, že na Slovensku je táto forma zamestnávania málo rozvinutá.

Až 38 percent Slovákov pracujúcich part – time by ale chcelo podľa výsledkov analýzy pracovať viac. Vo všetkých členských krajinách EÚ by uvítali možnosť pracovať väčší počet hodín viac ženy ako muži. Výnimkou je iba Slovensko a Rumunsko, kde nadpolovičnú väčšinu tvorili práve muži. Dôvodom môže byť podľa Ondrovej aj to, že práve na Slovensku je podiel žien pracujúcich na skrátený úväzok druhý najmenší v rámci EÚ.

Jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý majú obyvatelia tých ktorých krajín záujem pracovať väčší počet hodín, je podľa Ondrovej možnosť lepšieho privyrobenia si. Kým slovenský „part – timista“ vo vybranom odvetví hospodárstva zarobil v roku 2010 za hodinu v priemere 3,7 eura, v EÚ to bolo až 10,7 eura. Pod priemerom EÚ sa ale Slovensko nachádza nielen z hľadiska priemerných zárobkov, ale aj z pohľadu množstva odpracovaných hodín. Aj to sa do istej miery podpísalo pod výrazne nižší priemerný mesačný zárobok ako je európsky priemer.

Dôvodov, pre ktoré Slováci pracujú na part – time je podľa Ondrovej viacero. Najčastejším je nemožnosť nájdenia si práce na plný úväzok. Na Slovensku je tak nedobrovoľne zamestnaná na skrátený úväzok zhruba tretina Slovákov. Choroba, starostlivosť o deti, iného člena rodiny alebo štúdium sú dôvodom pre 13,5 percent Slovákov. Zvyšní uviedli inú príčinu. Napriek tomu, že na Slovensku sa aktuálne nachádza zhruba 315 tis. disponibilných uchádzačov o zamestnanie, ktorí by síce chceli pracovať, no zvyčajne majú ťažkosti s nájdením si práce, 46 tisíc Slovákov prácu podľa Ondrovej nehľadá.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať