Trh práce podľa Profesie v prvom polroku ožil

Profesia.sk
Foto: profesia.sk

BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Prvý polrok tohto roka priniesol na trhu práce oživenie. Počet pracovných ponúk medziročne stúpol počas šiestich mesiacov o necelé tri percentá. Zároveň o viac ako desatinu klesol počet novo pridaných životopisov. Vyplýva to z polročnej analýzy trhu práce na základe údajov z pracovného portálu Profesia.sk. V niektorých sektoroch počet ponúk podľa zverejnených informácií vzrástol o desiatky percent. „Ponuka práce rástla najvýraznejšie v oblastiach, ktoré vlani najviac utrpeli hospodárskou krízou,“ informuje Profesia.sk.

Vývoj v prvom polroku podľa spoločnosti súvisí na jednej strane s oživovaním v priemysle a zároveň s nízkou bázou z minulého roka. „Najvýraznejší medziročný nárast pracovných ponúk sme zaznamenali v prvom polroku 2010 v oblasti automobilového priemyslu, kde počet ponúk stúpol oproti prvému polroku 2009 o 42 percent. Vyšší ako tridsať percentný rast počtu pracovných ponúk zaznamenali medziročne aj chemický priemysel, manažment kvality a výroba,“ upresňuje PR manažérka spoločnosti Profesia Lucia Burianová.

Najvyššie medziročné prepady pracovných ponúk zaznamenal portál v oblasti lízingu, kde počty pracovných ponúk klesli o viac ako tretinu. Pracovné ponuky medziročne výrazne klesli aj v telekomunikáciách, kde počet pracovných ponúk klesol o 30 %. Sektor, ktorý celú krízu vykazoval ako jeden z mála rast, bola farmácia. V prvom polroku tohto roka poklesli pracovné ponuky do farmácie medziročne o viac ako 5 percent.

Medziročne sa počet pracovných ponúk zvýšil takmer vo všetkých krajoch Slovenska, pričom bez zmeny zostal len Bratislavský kraj. Najviac vzrástli pracovné ponuky v Trenčianskom, a to o štvrtinu. Počet novo pridaných životopisov medziročne klesol o 13 percent. Najvýraznejšie oproti minulému roku ubudlo životopisov od ľudí z Prešovského a Banskobystrického kraja, kde sa poklesy pohybovali na úrovni 20 percent. Medziročne bol najväčší nárast v počte životopisov pri úrovniach kvalifikovaní robotníci, zamestnanci v službách, kde pribudlo 21 percent životopisov. Oproti minulému roku sa zastavil nárast životopisov od pomocných zamestnancov, ale aj top manažérov.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Profesia.sk