Tri zlaté sú pre Björgenovú ako neskutočný sen

Marit

WHISTLER 25. februára (WEBNOVINY) – Bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová sa po víťazstve nórskej štafety na 4 x 5 km priznala, že zisk tretej zlatej medaily na zimných olympijských hrách vo Vancouveri je pre ňu čosi, v čo nedúfala ani v najdivokejšom sne. „Pred hrami som neverila, že získam vôbec nejaké zlato a teraz mám tri. Je to báječné,“ tešila sa finišmanka nórskeho kvarteta.

Dvadsaťdeväťročná Björgenová na margo štvrtkových pretekov skonštatovala: „Boli to vzrušujúce preteky. Aj ďalšie tri dievčatá v našej štafete odviedli skvelú prácu. Kristin Störmerová získala na treťom úseku 15-sekundový náskok. Vedela som, že Fínky a Nemky budú silnými súperkami, ale na prvom stúpaní som pridala k nášmu náskoku ďalších päť sekúnd. Už som vtedy vedela, že to bude môj deň.“

Björgenová získala vo Whistleri zlaté medaily v šprinte jednotlivkýň klasickou technikou, v skiatlone, v štafete a pridala aj bronz na 10 km voľnou technikou. S bilanciou 3 – 0 – 1 je zatiaľ najúspešnejšou účastníčkou ZOH 2010. V počte zlatých medailí ju síce môže ešte vyrovnať jedna z čínskych rýchlokorčuliarok na krátkej dráhe Wang Meng a Jang Čou, obe však už nemôžu vybojovať štyri cenné kovy. Úspešné počínanie Björgenovej si nenechal újsť ani nórsky kráľ Harald V.