Trinásty plat môže získať viac zamestnancov, SNS chce zmierniť jeho oslobodenie od daní a odvodov

peniaze, euro
Foto: ilustračné, Getty Images.

BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu predložili do parlamentu návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorou sa má zmierniť podmienka oslobodenia trinásteho platu od daní a odvodov.

Pevná suma

Kým v súčasnosti sa daňovo-odvodové zvýhodnenie trinásteho platu podmieňuje tým, aby bol takýto plat najmenej v sume priemerného mesačného zárobku, po novom má stačiť trinásty plat v pevnej sume 500 eur.

„Uľahčenie tejto podmienky umožní väčšiemu množstvu zamestnávateľov vyplatiť daňovo a odvodovo zvýhodnený 13. plat a následne aj 14. plat pred vianočnými sviatkami. Očakávame, že oveľa väčšie množstvo zamestnancov za týchto podmienok od zamestnávateľov postupne dostane vyplatenú 13. mzdu,“ uviedol v tlačovej správe predseda parlamentu za SNS Andrej Danko.

Tieto zmeny by sa mali podľa Danka začať uplatňovať od 30. apríla tohto roka. „Prax ukázala a súčasne nám prišli rôzne podnety, ako vylepšiť už platný zákon o odmenách vo forme ďalších platov. Navrhli sme túto novinku a dúfam, že ľudí poteší najmä pred letnými prázdninami,“ dodal šéf strany SNS.

Novela Zákonníka práce zaviedla od mája minulého roka čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov. Dobrovoľne vyplatené trináste a štrnáste platy sú podľa aktuálne platnej legislatívy postupne oslobodené od daní a odvodov do sumy 500 eur pod podmienkou, že sú aspoň vo výške priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

Odpracované roky zamestnanca

Trináste platy zamestnávateľ vypláca v júni a štrnáste platy v decembri. Podmienkou je to, aby pri trinástom plate oslobodenom od daní a odvodov pracovný pomer zamestnanca trval nepretržite aspoň dva roky.

Oslobodenie štrnásteho platu od daní a odvodov je podmienené tým, aby zamestnanec pracoval u zamestnávateľa nepretržite aspoň štyri roky a druhou podmienkou je, aby zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi aj trinásty plat.

Trinásty plat v sume aspoň priemerného mesačného zárobku zamestnanca bol do výšky 500 eur prvýkrát oslobodený od zdravotného poistenia od minulého roku, od dane z príjmov sa oslobodí v tomto roku a od sociálnych odvodov až od roku 2021.

Štrnásty plat v sume najmenej priemerného mesačného zárobku sa do výšky 500 eur prvýkrát oslobodil od zdravotných odvodov od vlaňajška, od dane z príjmov takisto od minulého roka a od sociálnych odvodov sa oslobodí od tohto roku. Zo sumy trinásteho a štrnásteho platu, ktorá prevyšuje 500 eur, sa naďalej platia daň z príjmov, aj sociálne a zdravotné odvody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana