Trnava rozdrvila Ružomberok, Slovan uspel v Myjave

Bez názvu
Kone Koro Issa v zápase 4. kola Slovenského pohára medzi MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava Foto: SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – V utorkových úvodných zápasoch štvrťfinále Slovenského pohára (SP) 2010/2011 vo futbale sa nezrodilo väčšie prekvapenie. Možno nad očakávanie bolo hladké víťazstvo Trnavy v Ružomberku 3:0, ktorá si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu pred odvetou v utorok 23. novembra o 17.00 h. Srbský tréner Ružomberka Goran Milojevič márne čaká na ďalšie víťazstvo na ružomberskej lavičke, zatiaľ sa tešil iba jediný raz po triumfe nad Lipanmi v 3. kole SP. Líder II. ligy skupina Západ Spartak Myjava prehral na domácom ihrisku so Slovanom Bratislava 0:1 (0:1). Tieto dva tímy sa stretli vo štvrťfinále aj v uplynulom ročníku SP. Belasí v úvodnom súboji v Myjave vyhrali hladko 3:0, v domácej odvete však potom len remizovali 0:0. Myjavský Spartak, ktorý vedie z lavičky Ladislav Hudec, je v tomto ročníku národného pohára zatiaľ postrachom corgoňligistov, keď vyradil v 2. kole FK Senica a v treťom MFK Dubnica nad Váhom. FC Nitra zvíťazil na domácom ihrisku v derby s FC ViOn Zlaté Moravce 1:0 (0:0). O víťazovi napokon rozhodol v 83. min domáci kanonier Róbert Rák, najlepší strelec Corgoň ligy v sezónach 2005/2006 a 2009/2010. Záverečný štvrtý štvrťfinálový zápas 42. ročníka SP MFK Tatran Liptovský Mikuláš (I. liga) – MŠK Žilina (CL) odohrajú v stredu 10. novembra o 14.00 h. Odvety utorkových zápasov sú naplánované na 23. 11. o 17.00, duel Žiliny s Liptovským Mikulášom odohrajú 1. 12. o 14.00 h.

Výsledky – utorok:

Slovenský pohár 2010/2011 – štvrťfinále (prvý zápas):

TJ Spartak Myjava (II. liga) – ŠK Slovan Bratislava (CL) 0:1 (0:1)

Gól: 12. Kordič, ŽK: 11. Kitta, 51. Zverec, 58. M. Dirnbach – 83. Guédé, rozhodovali: P. Hrčka – Balko, Rendko, 2200 divákov

Myjava: Solnička – Kumančík (46. Zverec), Černáček, M. Dirnbach, Kitta – P. Sládek, M. Dian, Šarudi (62. Manák), Kročian (74. Oríšek) – P. Straka, Kosík

Slovan: Putnocký – Bagayoko, Jánošík, Dobrotka, Pečnik – Králík (74. Grendel), Guédé, F. Kiss, Štepanovský (87. Ivana) – Kordič (74. Šebo), M. Kuzma

Slovan začal stretnutie o čosi aktívnejšie a Filip Kiss hneď v úvode zamestnal brankára Solničku. Domáci však boli favoritovi viac ako vyrovnaným súperom, ohroziť Putnockého medzi žrďami „belasých“ sa usiloval najmä Kosík. V 12. min však unikol hosťujúci Marek Kuzma až k bránkovej čiare, spätnou prihrávkou našiel Kordiča a legionár z Bosny a Hercegoviny otvoril skóre – 0:1. Bratislavský tím povzbudil vedúci gól. Pečnik strieľal z priameho kopu do múru, F. Kiss aj do priestoru myjavskej bránky, Solnička však jeho pokus vyrazil a Králík následne prestrelil. Domáci futbalisti bojovali a v 23. min vyskúšal špílmacher Dian pozornosť Putnockého. Myjavčania sa o päť minút neskôr takmer dočkali aj vyrovnania. Po rýchlom zahratí priameho kopu v strede hracej plochy sa k lopte dostal nabiehajúci Kosík, ktorý preloboval Putnockého, no i bránku Slovana. V 32. min mal naopak na kopačke druhý gól hosťujúceho mužstva Štepanovský, ale stav sa nemenil.

Po zmene strán ako prvý pálil aktívny domáci Kosík, z diaľky sa snažil odpovedať záložník z Toga Guédé. Vzápätí mohli zvýšiť na upokojujúci dvojgólový rozdiel M. Kuzma a Štepanovský, ale vynikajúci Solnička bol proti. Po hodine hry sa ozvali opäť aj domáci, Kročian však neprekonal zo štandardnej situácie Putnockého. V 80. min sa dostal k slovu striedajúci hosťujúci Grendel, myjavský gólman bol pripravený. Päť minút pred koncom vykopával Guédé loptu z prázdnej bránky, keď po Dirnbachovej akcii už bol Putnocký prekonaný. V záverečnom nápore sa v domácom drese nepresadil opäť Dirnbach, ktorý prestrelil. Rovnako pochodil aj slovanista Šebo. Zápas sa skončil tesným víťazstvom bratislavského mužstva.

Ladislav Hudec (tréner Spartaka Myjava): „Pre Myjavu to bol sviatok privítať už po druhý raz za rok takého súpera, akým je Slovan Bratislava. To sa dnes odrazilo aj na peknej návšteve. Do zápasu sme vstupovali aj s tým, aby sme veľmi skoro neinkasovali. To sa bohužiaľ chlapcom nepodarilo splniť. O výsledku rozhodla šírka a kvalita kádra Slovana. Solnička však naše mužstvo podržal, zlikvidoval tri či štyri vyložené príležitosti hostí. Škoda, že v závere duelu neskončila strela Dirnbacha v sieti súpera, výsledok 1:1 by bol krajší.“

Karel Jarolím (tréner Slovana Bratislava): „V tomto stretnutí dostali príležitosť aj hráči, ktorí nastupujú menej v majstrovských ligových stretnutiach. Samozrejme, že týmto som nechcel podceniť domáce mužstvo. Dnes sme strelili gól pomerne skoro. V kabíne sme si počas polčasovej prestávky povedali nejaké veci, ktoré mali byť impulzom k zvýšeniu nášho náskoku. Druhý gól sme však už nepridali. Niektoré šance sme nevyužili, pretože domáci brankár Solnička chytal naozaj výborne.“

FC Nitra (CL) – FC ViOn Zlaté Moravce (CL) 1:0 (0:0)

Gól: 83. Rák, ŽK: 30. J. Leško, 52. I. Hodúr – 26. Pavlovič, 64. Hözl, rozhodovali Matúš – T. Somoláni, Košecký, 721 divákov

Nitra: Hroššo – Igor Kotora, Kaspřák, Harbuľák, Glenda – Štetina, M. Král (80. Šimončič) – R. Sloboda (83. M. Gajdošík), I. Hodúr, J. Leško (68. M. Košút) – Rák

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, Chren – Pavlovič – Orávik (79. Candrák), Kuračka, Hözl, Tomášek (67. M. Ondrejka) – Stojanovič (46. R. Tomko)

V prvej štyridsaťpäťminútovke si mužstvá nevytvorili veľa šancí. V 27. min kopal nitriansky kanonier Rák roh, našiel Hodúra, no jeho hlavička skončila na bočnej sieti. Domáci mali mierne navrch, ale v 30. min sa do náznaku šance dostal ViOn, keď hlavička Miloša Stojanoviča po centri Pavlendu minula nitriansku bránku.

Nič vážne sa neudialo ani po prestávke, hralo sa zväčša v strede ihriska. V 51. min Nitran Hodúr napálil ľavačkou, ale Kuciak jeho strelu reflexívne vyrazil. V 81. min po zrážke gólmana hostí s Košútom zostala na moment bránka ViOn-u úplne odkrytá, ale Nitrania to nevyužili. Kľúčový moment zápasu prišiel v 83. minúte. Najprv sa Rák sám proti Kuciakovi nepresadil, následne šancu striedajúceho Gajdošíka zmaril Kuciak, lopta od neho sa však odrazila k Rákovi a ten ju umiestnil do ľavého horného rohu – 1:0.

Ivan Galád (tréner Nitry): „Ligový zápas je pre diváka určite atraktívnejší. Mrzí ma, že v pohárovom dueli to dnes tak nebolo. V postupovej matematike je po výsledku tohto zápasu všetko naďalej otvorené. ViOn má kvalitné mužstvo, dnes sa hralo na jeden gól a ten sme zásluhou Ráka strelili my.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Na derby sme sa pripravovali veľmi zodpovedne. V dnešnom zápase som dal príležitosť aj hráčom zo širšieho kádra. Škoda gólu, ktorý sme v závere inkasovali. Toto však bol iba prvý polčas, pred nami je ešte odvetný duel.“

MFK Ružomberok (CL) – Spartak Trnava (CL) 0:3 (0:1)

Góly: 6. J. Čarnota, 59. Koro Kone, 71. Coimbra, ŽK: 35. Kroupa, 79. J. Maslo, 87. Š. Pekár – 52. J. Čarnota, rozhodovali: Kružliak – Mókoš, Bóllo, 1110 divákov

Ružomberok: Hrdlička – Gallo, J. Maslo, Sivčevič, P. Maslo – Bielák – A. Sloboda, Hoferica (14. Š. Pekár), J. Chovanec (77. Lovás) – Ďubek – Kroupa

Trnava: M. Raška – Dohnálek, Diallo, Gross, Peter Mráz – J. Čarnota, P. Čarnota, Kaščák (69. R. Procházka), Machovec (86. Mikinič) – Koro Kone (63. Ľ. Bernáth), Coimbra

Už v 2. min sa do šestnástky domáceho tímu vrútil trnavský útočník Koro Kone, po súboji s Jánom Maslom spadol, ale píšťalka hlavného rozhodcu Kružliaka zostala nemá. Onedlho ušiel po ľavej strane Coimbra, nasledoval jeho krížny center k vzdialenejšej žrdi na Jána Čarnotu a ten už nemal problém trafiť do odkrytej domácej bránky – 0:1. V ďalšom priebehu až do konca prvého polčasu síce mali Ružomberčania územnú prevahu, ale vážnejšiu šancu si nevypracovali.

Aj do druhého dejstva vstúpili aktívnejšie domáci, ktorí hneď v jeho úvode pohrozili hlavičkou Jána Masla. Spartak sa však čoskoro dostal do pôvodného herného rytmu a v 59. min udrel po druhý raz. Loptu z hĺbky poľa prevzal Koro Kone, nikým neatakovaný prešprintoval stredom ihriska a krásne sólo zakončil presnou strelou – 0:2. Ružomberčania začali strácať pôdu pod nohami a v 71. min išli úplne do kolien. Coimbra vyzvŕtal na hranici malého obdĺžnika Galla a potom už nemal problém prekonať Hrdličku – 0:3. Krátko nato mal brazílsky legionár v drese Spartaka Coimbra na kopačke aj ďalší gól, zblízka však nenamieril presne. V 81. min strela striedajúceho Trnavčana R. Procházku skončila na žrdi. Zdecimovaní futbalisti Ružomberka sa do konca stretnutia už na nič nezmohli, ale len zúfalo čakali na záverečný hvizd.

Goran Milojevič (tréner Ružomberka): „Veľmi rýchlo sme dostali gól a potom sme to proti kvalitnému súperovi už mali veľmi ťažké. Opäť sme zahrali zle, v našej hre to škrípalo. Skutočne neviem, kde je problém. V situácii, v ktorej sa momentálne nachádzame, nám nezostáva nič iné, ako sa sústrediť na najbližší zápas.“

Dušan Radolský (tréner Spartaka Trnava): „Sme radi, že sme konečne prelomili zlú bilanciu v Ružomberku a podarilo sa nám zvíťaziť. Taktika na dnešný zápas znela jednoznačne – pokúsiť sa dať nejaký gól a žiaden nedostať. To sa nám aj podarilo. S výsledkom som spokojný, no za nami je len jeden polčas.“