Trnava sa po dráme zachránila, do II. ligy zostupuje Prešov

Prešov - Trnava
Zľava: Martin Klabník z Trnavy, Roman Gergel z Prešova, Patrik Banoviš z Trnavy, Peter Petráš z Prešova, Marek Janečka z Trnavy a Jakub Bartek z Prešova v 33. kole futbalovej Corgoň ligy medzi 1. FC Tatran Prešov - Spartak Trnava. Prešov, 26. máj 2013. Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 26. mája (WEBNOVINY) – Minimálne v nasledujúcej sezóne sa nepredstaví v elitnej slovenskej futbalovej súťaži 1. FC Tatran Prešov.

O zostupe Šarišanov do II. ligy rozhodol ich nedeľňajší vzájomný zápas so Spartakom Trnava v rámci záverečného 33. kola Corgoň ligy 2012/2013. Prešov prehral doma s Trnavou 0:1 a v tabuľke má dva body menej ako Spartak.

Futbalisti Prešova zostúpili z najvyššej slovenskej súťaže naposledy v sezóne 2001/2002, po šiestich ročníkoch medzi druholigistami sa v lete 2008 tešili z návratu medzi slovenskú elitu a odvtedy sú jeho súčasťou.

Spartak Trnava vypadol v ére samostatnosti SR iba jediný raz: pred 12 rokmi po sezóne 2000/2001. Hneď v ďalšom ročníku triumfoval v druhej lige a od jesene 2002 patril k stabilným účastníkom najvyššej slovenskej súťaže. V nedeľu skončenej sezóne boli Trnavčania v úlohe vicemajstrov.

Už pred záverečným kolom bolo rozhodnuté, že majstrovský primát získal Slovan Bratislava, ktorý sa predstaví v 2. predkole Ligy majstrov 2013/2014. Miestenky do predkôl nasledujúcej edície Európskej ligy UEFA si vybojovali FK Senica a AS Trenčín a tiež MŠK Žilina, ktorý sa klasifikoval do kontinentálneho pohára číslo dva zásluhou účasti vo finále Slovnaft Cupu.

1. FC Tatran Prešov – FC Spartak Trnava 0:1 (0:1)

Gól: 27. Vlasko (z pok. kopu), ŽK: 59. P. Lipták, 67. Gergel, 89. J. Novák – 34. Mikovič, 61. Schranz, 86. Grabež, ČK: 27. Kolbas – 53. Karhan, rozhodovali: Vad – Erös, Zs. Varga /všetci Maď./, 4 500 divákov

Prešov: Jakub Diviš – Bartek, Jacko (46. Jakovlev), P. Petráš, Kolbas – P. Lipták (80. Bernardo) – Papaj, Gergel, Krob (69. M. Poliaček) – J. Novák, M. Marcin

Trnava: Rusov – Janečka, Banovič, Karhan, Klabník, Grabež – Kaščák, Schranz (74. K. Pavelka), Vlasko (79. E. Sabo), M. Vyskočil – Mikovič (89. Deket)

Jozef Bubenko (tréner Prešova): „O výsledku zápasu rozhodla penalta. Nie je to prvýkrát, čo sa tak stalo a nie je to ani prvýkrát, čo sme mali vylúčeného hráča. Výkony niektorých hráčov boli veľmi zaujímavé. Žiaľ, zostali sme na poslednom mieste.“

Vladimír Ekhardt (tréner Trnavy): „V prvom rade chcem poďakovať svojmu mužstvu, že tento zápas zvládli. Ja som chlapcom veril. V prvom polčase sme boli lepší a zápas sme dotiahli do víťazného konca.“

Ján Vlasko (autor gólu Trnavy): „Vedeli sme, že sa Prešov stiahne a bude hrať na brejky. V početnej výhode hráme horšie ako pri rovnakom rovnakom počte hráčov. Tatran mal nejaké šance, no nevyužil ich.“

Jakub Diviš (brankár Prešova): „Je to asi najväčšie sklamanie v mojej kariére. Veril som, že to zvládneme, ale, žiaľ, nepodarilo sa nám to. S vedením klubu sme sa dohodli, že po tejto sezóne z Tatrana odchádzam, a preto som si takýto koniec nepredstavoval.“

Miroslav Poliaček (hráč Prešova): „Je ťažké hodnotiť tento duel. Mali sme to vo vlastných rukách. Žiaľ, nezvládli sme ho a skončili sme na poslednom mieste.“

I. polčas

Úvod zápasu bol behavý z oboch strán, ale mužstvá sa do vyloženej šance nedostali. Trnava to skúšala strelami na Diviša, ale boli to len propagačné pokusy.

V 17. min napriahol na Rusova Novák, jeho strela však letela vedľa trnavskej bránky. V 26. min fauloval Kolbas v pokutovom území Schranza, rozhodca nariadil pokutový kop a Kolbas uvidel červenú kartu.

Loptu si na biely bod postavil Vlasko a nedal Divišovi šancu. Tatranom to otriaslo, ale v 33. min nádherne vystrelil spoza šestnástky Gergel a Rusov bravúrne vyrazil strelu na rohový kop. V 38. min mohli domáci vyrovnať, ale Novákov priamy kop skončil na brvne.

II. polčas

V 47. min centroval Gergel do šestnástky, kde najvyššie vyskočil Lipták, ale jeho hlavička letela nad. V 53. min sa rútil Novák sám na Rusova, fauloval ho Karhan a maďarský rozhodca ukázal druhú červenú kartu v zápase.

V 54. min z priameho kopu vystrašil trnavského brankára Krob, ale Rusov strelu vyrazil na roh. Tatran ožil a pritlačil Trnavčanov na ich polovici, ale chýbala tomu finálna prihrávka.

Ku koncu zápasu hral Prešov vabank a všetko svoje úsilie vložil do útoku, ale obrana hostí stála na pevných nohách. Tatran doma prehral s Trnavou 0:1 a opúšťa Corgoň ligu.

MFK Košice – MŠK Žilina 2:2 (1:1)

Góly: 23. Karaš, 55. U. Matič – 2. Paur, 90. Guba, ŽK: 27. Sekulič (Košice), rozhodovali: P. Hrčka – Balko, Kubačka, 1420 divákov

Košice: Tofiloski – Mikuláš Tóth, Kavka, Šinglár, Sekulič – Hovančík – Viazanko, U. Matič, Karaš (69. Duda), Gál-Andrezly – O. Diaby (61. K. Diaby)

Žilina: P. Le Giang – S. Angelovič, Piaček, Vavro, Ricardo Nunes (85. Leitner) – Pečovský – Čmelík (61. Guba), Paur, Škvarka (46. Barčík), Pich – T. Majtán

Ján Kozák (tréner Košíc): „Po inkasovanom góle sme mali veľmi dobrý úsek, ktorý sme využili na vyrovnanie. Chlapci produkovali veľmi dobrý futbal, napredujú a z toho mám radosť. Záver sme nezvládli, hrá sa do posledného hvizdu rozhodcu. Napriek tomu som mal z hry mužstva dobrý pocit a s výkonom som spokojný.“

Štefan Tarkovič (tréner Žiliny): „Myslím si, že sa zrodila zaslúžená remíza. Sstredová formácia domácich pôsobila kompaktnejšie. My sme v prechode do útoku neboli schopní kvalitného zakončenia, strácali sme lopty. Pred vyrovnávajúcim gólom sme mali šancu na 2:2, napokon sa však šťastie predsa len priklonilo na našu stranu.“

I. polčas

1. FC Tatran Prešov - MFK Košice 0:0

Už v 2. min po Nunesovom priamom kope vypadla Tofiloskému lopta z rúk a Paur do prázdnej bránky pripravil šok domácim – 0:1.

O dve minúty Karašova strela z priameho kopu smerovala len do stredu bránky. Oveľa lepšie zakončil Sekulič, jeho strela mala dostatočnú razanciu, ale Le Giang si s ňou poradil. Na druhej strane sa vyznamenal Tofiloski, keď Pichov pokus vyrazil na roh. V 23. min sa zopakovala situácia z úvodu, ale tentoraz pred žilinskou svätyňou.. Na vysokú loptu vybehol Le Giang, ale nedostal sa k nej a Karaš pohodlne vyrovnal.

Po polhodine hry mohli domáci dokonca vyhrávať, keď Matič výborne zakrútil loptu a tá skončila na vzdialenejšej žrdi. Ďalšie dva pokusy Žilinčana Škvarku a Košičana Viazanka gólmanov neprekvapili.

II. polčas

Po zmene strán Barčík z 35 m namieril do rúk Tofiloského a o tri minúty neskôr Matič prízemnou strelou k žrdi upravil na 2:1. Otvorený futbal s množstvom striel sa hral aj naďalej.

Pečovského nebezpečný pokus vystrašil košického brankára, na druhej strane Gál-Andrezly mieril vedľa a Duda len do rúk Le Gianga. V nadstavenom čase najprv Tofiloski chytil čistý gól Pichovi, no následne po dlhom centri do šestnástky žilinský brankár, ktorý prebehol celé ihrisko, sklepol loptu Gubovi a ten zblízka vyrovnal na konečných 2:2.

FK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 1:0 (1:0)

Gól: 1. Chrien, ŽK: 40. P. Vajda, 45.+ Gyömbér, 57. Peňaška – 63. Halenár, 74. Bagayoko, rozhodovali: Kráľovič – R. Sluk, Petríček, 1590 divákov

Banská Bystrica: Boroš – P. Vajda, Podstavek, Gyömbér, Dionatan Teixeira – Marek Hlinka (46. Slančík)- B. Ľupták (69. T. Hučko), Považanec, S. Savič – Peňaška, Chrien (78. Šovčík)

Slovan: P. Kováč – Bagayoko, Gorosito, B. Niňaj, Pauschek (39. Kopúnek) – Grendel – I. Žofčák (62. Szarka), P. Sabo (39. Hlohovský), E. Čikoš – Halenár – Marek Kuzma

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „V mojom mužstve bolo vidieť uvoľnenie a pohodu po víťazstve v Trnave. Som rád, že to neprešlo do nejakej nepozornosti, ale do koncentrovaného výkonu. Počas celého zápasu sme dominovali v súbojoch, agresivite a rýchlosti. Mrzí ma, že v závere sme nevyužili množstvo brejkových situácii na zvýšenie náskoku a jeho potvrdenie už skôr.“

Samuel Slovák (tréner Slovana): „Začali sme zle, dostali sme lacný gól, a to poznačilo celý priebeh zápasu. Nedokázali sme vyrovnať, súpera sme posadili na koňa po individuálnej chybe. Je to škoda, bolo to stretnutie o jednom góle a dali sme si ho v podstate my sami. Bystričania boli motivovanejší, preto boli aj úspešnejší.“

I. polčas

Banska bystrica slovan

Oba tímy nastúpili v pozmenených zostavách, teda aj s hráčmi, ktorí sa počas jari neobjavovali v základe. Vydarený vstup do zápasu mala domáca Dukla.

Bagayokovu prihrávku pred vlastnou bránkou zblokoval Peňaška, lopta sa dostala k voľnému Chrienovi, ktorý ju hlavou poslal presne k ľavej žrdi. Domáci teda viedli už po pol minúte 1:0, ale slovanisti v modrých dresoch so zlatými číslami mohli pomerne rýchlo odpovedať. V tretej minúte sa na pravej strane uvoľnil Kuzma, loptu naservíroval spätne na šestnástku Sabovi, ktorý prestrelil bystrickú bránku.

V ďalších minútach sa na ihrisku viac kombinovalo medzi šestnástkami, vzruch vyvolal iba priamy kop Halenára z približne 27 metrov, keď loptu poslal v 23. minúte k ľavej žrdi, no Boroš ju vytlačil. O tri minúte neskôr zaujala aj tvrdá strela Grendela spoza šestnástky, ale brankár Banskej Bystrice bol znovu pozorný.

Po polhodine sa postarali o dlhšie prerušenia hry domáci Chrien a hosťujúci Kuzma. Prvý dostal loptu do tváre po odkope Kováča a druhý sa zrazil za hranicou pokutového územia s Borošom. Stav sa pred prestávkou už nezmenil, i keď po centri Hlohovského chýbala pätičke Gorosita iba lepšia presnosť.

II. polčas

Bystrica slovan

Ofenzívu posilnil po prestávke aj kouč Dukly Hrnčár, keď Hlinku nahradil útočník Slančík, ktorý v 50. minúte z hranice pokutového územia preloboval gólmana ´belasých´, ale lopta skončila nad brvnom. Na opačnej strane mohol udrieť Slovan, ak by po odrazenej lopte mieril z prvej Čikoš presnejšie.

Hostia po hodine hry museli siahnuť k poslednému, avšak už k vynútenému striedaniu, kapitán Žofčák sa zranil po faule Peňašku, a tak ho nahradil Szarka.

Bystričania potom mali miernu prevahu, ale do vyloženej šance sa nevedeli dostať. Majster pohrozil až v 82. minúte, ale Halenár z dobrej pozície poslal loptu vysoko nad bránku. V samom závere sa hralo vabank, najmä Slovan vrhal sily do útoku a domáci hrozili z brejkov.

V 88. minúte sa dostal do šance Savič, ale lob na Kováča mu nevyšiel. Napriek tomu domáci nečakane vyhrali nad favorizovaným úradujúcim majstrom.

FC ViOn Zlaté Moravce – AS Trenčín 1:2 (0:2)

Góly: 66. Bolinha (z pok. kopu) – 32. F. Kubík, 36. Štefánik, ŽK: 65. Orávik – 30. Holúbek, 66. Rodríguez da Silva, 68. Baéz, rozhodovali: Špaček – Vindiš, Jankovič, 1 024 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Pintér, Ondráš, Korman (56. L. Kováč) – Obročník – K. Mészáros, Hodek, Bolinha, Orávik – Bernáth (84. Ondrejka)

Trenčín: Volešák – Čögley, Rodríguez da Silva, Kleščík, R. Mazáň – Lobotka – F. Kubík (90.+ Mondek), Štefánik, Holúbek, Frimmel (64. Baéz, 85. Fanendo Adi) – William

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Gratulujem súperovi k víťazstvu, my sme sa borili s problémami prakticky celú jar. Stretnutia sme odohrali s desiatimi až dvanástimi hráčmi. Aj dnes chlapci dreli, chceli vyhrať, ale vyššia kvalita bola na trenčianskej strane.“

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Naše víťazstvo je nádherné, ukončilo jeden skvelý projekt, ktorý priniesol výborné výsledky. Dnešné víťazstvo nebolo jednoduché, pretože stál proti nám húževnatý súper. Ďakujem chlapcom za skvelú sezónu, prajem im veľa úspechov do ďalšej.“

I. polčas

Žilina - Trenčín

Stretnutiu predchádzala milá udalosť, keď sa s odchádzajúcimi trénermi Jarábkom a Ivankom rozlúčil majiteľ FC ViOn Viliam Ondrejka a prezident klubu Karol Škula.

Úvodnú polhodinu sa hral typický medzišestnástkový futbal s množstvom nepresností na oboch stranách. V 13. min Mészáros preniesol hru na Orávika, jeho prihrávku na Bernátha vystihol Volešák. V 18. min sa šikovne uvoľnil na hranici šestnástky Frimmel, z uhla mieril iba do bočnej siete.

Po polhodine hry prišla pekná akcia po osi Mészáros – Hodek – Bernáth, ktorému pred Volešákom chýbal krok. Do vedenia išli hostia v 32. min, keď Štefánik kolmicou vysunul Kubíka, ktorý vedľa bezmocného Kuciaka skóroval – 0:1. Skóre sa opäť menilo v 36. min, keď Štefánikova strela z 22 metrov nepríjemne zaplávala a skončila v sieti prekvapeného Kuciaka 0:2. V závere prvého dejstva mohol domácich vrátiť do stretnutia Hodek, jeho strela však skončila mimo.

II. polčas

Úvodné minúty druhého dejstva patrili aktívnejším hosťom. V 51. min Štefánik rozohral štandardnú situáciu, Holúbkovej strele z 10 metrov chýbali decimetre. Po hodine hry sa po Štefánikovej prihrávke v čistej šanci ocitol Kubík, jeho strelu v poslednej chvíli odvrátil na roh Pintér.

Kontaktný gól priniesla 66. min, keď sa po zákroku Rodrígueza da Silvu na Bolinhu kopal pokutový kop, ktorý sám Bolinha bezpečne premenil – 1:2. V 69. min mal vyrovnanie na kopačke Hodek, ktorý z rohu malého vápna mieril iba do bočnej siete. V 75. min aktívny Bolinha nabil Orávikovi, ktorého stela z 18 metrov len tesne minula pravú žrď Volešákovej bránky. Futbalovejší Trenčania si predsa len ustrážili najtesnešie víťazstvo.

MFK Ružomberok – Spartak Myjava 0:1 (0:0)

Gól: 65. Kosík, ŽK: 22. Černáček (Myjava), rozhodovali: Šuniar – Brendza, Roszbeck, 1233 divákov

Ružomberok: Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, Nosek – Bielák, R. Bartoš (82. Serečin) – Š. Pekár (89. Martin Nagy), Almaský (70. L. Lupták), Ďubek – A. Lovás

Myjava: Székely – P. Ďuriš, Častulín, Černáček, Kumančík – E. Daniel, T. Marček, Pelegríni (64. T. Bruško), Šulek – Sládek (80. Z. Harsányi), Urgela (60. Kosík)

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „Aj napriek prehre hodnotím náš výkon pozitívne. Chlapci zápas odmakali, dali do toho všetko. Dostali sme gól po jedinej vážnejšej šanci súpera. Treba však povedať, že Myjava má skúsené mužstvo. Vyčkala si na jednu šancu a tá napokon aj prišla.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Najprv chcem vysloviť veľké ďakujem našim funkcionárom, že sme Corgoň ligu vôbec mohli hrať, keď až do poslednej chvíle sa zvažovalo, či sa do nej prihlásime. Dnešné víťazstvo je krásne, len podčiarklo našu nádhernú sezónu. V konečnej tabuľke sme skončili na 4. mieste, čo asi nikto nečakal.“

I. polčas

V prvom polčase sa hralo síce obojstranne svižne, ale šancí bolo ako šafranu. V 8. min presný kop Pelegríniho zlikvidoval s menšími problémami domáci brankár Zich. Prvá vážnejšia príležitosť prišla až po polhodine hry. Lovás našiel prihrávkou ideálne postaveného Ďubeka, no kapitán MFK tesne spoza malého obdĺžnika zakončil málo dôrazne. O minútu ten istý hráč zo štyridsiatich metrov lobom takmer prekvapil Székelyho vo svätyni Myjavy. Potom to bol dlho len medzi šestnástkový futbal. Vzruch prišiel až pár sekúnd pred polčasovým hvizdom, keď bol v gólovej šanci Ďubek, ale na Pekárov center pred myjavskou bránkou nedočiahol.

II. polčas

Aj po zmene strán pokračovalo len málo záživné futbalové predstavenie. V 55. min skúšal šťastie z diaľky Štefan Pekár, jeho pokus však bránkový priestor Spartaka nenašiel. V 62. min Greššákovej hlavičke chýbali po rohu Ďubeka k zásahu do čierneho len centimetre. Domáci boli až do tejto chvíle lepším tímom, ale v 65. min doplatili na chvíľkovú nepozornosť. Šulek využil zaváhanie ružomberskej obrany, prihral Kosíkovi, ktorý zblízka otvoril skóre – 0:1. Krátko na to podnikol útok Lovás, obišiel aj Székelyho, jeho strelu do prázdnej bránky však stihol odkopnúť jeden z hosťujúcich hráčov. V 76. min na druhej strane Urgela z desiatich metrov hlavičkoval nad. Potom boli na ťahu Ružomberčania, Bielák našiel krížnym centrom Bartoša, myjavský gólman mu však radosť nedoprial. Liptáci sa v záverečných minútach snažili aspoň o vyrovnanie, avšak vážnejšiu príležitosť si už nevypracovali.

FC Nitra – FK Senica 0:1 (0:1)

Gól: 36. Pillár, ŽK: 32. Šimončič 46. Tawamba, 51. Zošák, 53. Struhár – 63. T. Kóňa, 76. Štepanovský, rozhodovali: Trutz – Tomčík, Borsányi, 0 divákov

Nitra: M. Chudý – Kutra, Kaspřák, Struhár, Mičic – Šimončič – Cléber (74. V. Král), Zošák (90. Jackuliak), Tawamba, Obradovič (60. Šmehýl) – H. Benčík

Senica: Šulla – Krajčík, Pillár, Brabec, Šenk (73. Wiljaars) – Štepanovský – Ventúra (81. J. Križko), T. Kóňa, Kalabiška – Kosorín (46. R. Blackburn), Piroska

Jozef Vukušič (tréner Nitry): „Bol to vyrovnaný zápas s našou miernou prevahou po prestávke, no nepodarilo sa nám vyrovnať. Senica patrí na druhé miesto v lige, mali sme tlak, no neskórovali sme. Škoda, že sa hralo bez divákov.“

Vladimír Koník (tréner Senice): „Bolo to dobré priateľské stretnutie. V prvom polčase sme mali jasnú prevahu, po prestávke boli domáci aktívnejší, snažili sa zápas zvrátiť, ale nám sa podarilo zakončiť sezónu víťazstvom.“

I. polčas

Senica nitra

Prvý sa dostal do šance hneď v úvode zápasu Seničan Štepanovský, no v dobrej pozícii z pravej strany netrafil bránku a v 7. min na opačnej strane takmer prehodil brankára hostí Obradovič z trestného kopu.

Gól prišiel až po polhodine, keď Piroska poslal dopredu Kalabišku, ten našiel prihrávkou z čiary pred bránkou Nitry Pillára, ktorý rozvlnil sieť za brankárom Chudým. V závere ešte skúšal šťastie z diaľky Štepanovský, no nenamieril presne.

II. polčas

Po prestávke hrali domáci aktívne dopredu, v 56. min po centri Obradoviča hlavičkoval Benčík nad bránku Senice a ten istý hráč poslal o päť minút loptu z 10 m iba do rúk brankára hostí.

V 68. minúte skúšal prekonať gólmana Nitry z trestného kopu Kóňa, no vystrelil nad. Nitrania až do konca stretnutia tlačili loptu pred svätyňu hostí, no vyrovnať sa im nepodarilo.

Konečná tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2012/2013 po nedeľňajších zápasoch záverečného 33. kola:

1. ŠK Slovan Bratislava 33 16 11 6 56:33 59 – majstrovský titul v sezóne 2012/2013

2. FK Senica 33 16 7 10 40:34 55

3. AS Trenčín 33 14 11 8 52:34 53

4. Spartak Myjava 33 13 9 11 43:37 48

5. MFK Košice 33 12 11 10 38:33 47

6. MFK Ružomberok 33 12 9 12 36:46 45

7. MŠK Žilina 33 9 15 9 37:28 42

8. FC ViOn Zlaté Moravce 33 11 8 14 42:43 41

9. Dukla Banská Bystrica 33 9 11 13 28:32 38