Trnava začala boj o Európsku ligu víťazstvom 3:1

Spartak Trnava
Spartak Trnava Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Futbalisti FC Spartak Trnava zvíťazili v štvrtkovom prvom zápase 2. predkola Európskej ligy 2012/2013 nad írskym tímom Sligo Rovers 3:1 (3:0).

Zverenci trénera Pavla Hoftycha viedli po prvom polčase 3:0, keď skóre duelu otvoril v 38. min po rohu hlavou kapitán „červeno-čiernych“ Miroslav Karhan a trnavské vedenie poistil dvoma gólmi tesne pred prestávkou Martin Mikovič.

Hostia dokázali v druhom dejstve už len znížiť na rozdiel dvoch gólov, keď sa v 68. min presadil zo štandardnej situácie Gavin Peers. Odveta, v ktorej budú mať lepšiu východiskovú pozíciu Trnavčania, je na programe 26. júla v Írsku.

FC Spartak Trnava (SR) – Sligo Rovers (Ír.) 3:1 (3:0)

Góly: 45. a 45.+ Mikovič, 38. Karhan – 68. Peers, ŽK: 35. Bicák, 88. Stožický, 90.+ Habánek, 90.+ Koubský – 47. Ventre, 63. Cawley, rozhodovali: Skjerven – Wiken, Midthjell (Nór.), 6832 divákov

Trnava: Filipko – Habánek, Čvirik, Janečka, Stožický – Michal Gašparík, Gross, Karhan, Bicák (84. Koubský) – Mikovič (71. Schranz), Tomaček (60. Pavelka)

Sligo: Rogers – Conneely, McGuinness, Peers, Gaynor (90. J. Henderson) – Cretaro (77. Millien), Ventre, N’do, Cawley, Boco – North

I. polčas

Spartak trnava

Už v 14. min sa po dobrom presingu trojice Tomaček, Mikovič a Karhan zmocnil lopty dôrazný Stožický a jeho tvrdá a dobre mierená strela z dvadsiatich metrov našla pripraveného gólmana Rogersa.

O tri minúty neskôr sa po prvýkrát osmelili Íri, keď prudký center z pravej strany Cretara zrazil Stožický a klzká lopta len tesne míňala pravú žrď trnavskej bránky. Domáci boli stále pri chuti, sústredenou hrou dobíjali bránku írskeho mužstva, ale veľkým odporom bola dôrazná defenzívna hostí a ich vyčkávacia taktika.

V 27. min sa dostalo Sligo do pokutového územia Trnavy, Cawley pätičkou našiel Cretara, ktorý tvrdou strelou len tesne minul cieľ. V 31. min napriahol z 30 m Gross, ale gólman Rogers sa akrobaticky vyznamenal. V 38. min sa trnavskí fanúšikovia tešili prvýkrát, keď po šiestom rohovom kope Stožického vyskočil najvyššie Karhan a presnou hlavičkou pod brvno otvoril skóre zápasu – 1:0.

V 45. min využil Mikovič klzký terén, tečoval loptu do priestoru brány a nabiehajúci Peers ju už nestihol odvrátiť – 2:0. O minútu neskôr to bol opäť rýchly a dôrazný Mikovič, ktorý využil hrubú nepozornosť írskych obrancov, vystihol pomalú malú domov a z ostrého uhla zvýšil na 3:0. Celý prvý polčas sa v daždi niesol jednoznačne v réžii „červeno-čiernych“.

II. polčas

Po obrátke domáci kontrolovali hru, súpera držali na dištanc. Hostia sa pokúšali o zmiernenie nepriaznivého stavu. V 53. min Cretaro z hranice šestnástky opečiatkoval spojnicu Filipkovej brány. V 64. min domáci gólman vyrazil po priamom kope N’doa spod brvna center z pravej strany na rohový kop.

V 68. min po akcii z ľavej strany hostia dosiahli svoj jediný gól v tomto zápase, po centri Northa prehlavičkoval Peers striedajúceho Pavelku a Filipko z päťky už nemohol gólu zabrániť. Hra domácich naoko čiastočne upadla, čo využívali snaživí hostia, tí boli častejšie pred bránkou Filipka, no v zakončení im chýbala presnosť.

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Odohrali sme zaujímavý zápas, aj keď za dažďa a vo výbornej diváckej atmosfére. Do duelu sme vstúpili aktívne, prvú šancu sme síce nepremenili, bolo vidieť, že súper má viac hernej praxe. Pri štandardnej situácii sme už boli gólovo úspešnejší, keď najprv Karhan a aj neskôr šikovný a najmä dôrazný Mikovič v závere polčasu skórovali. V druhom polčase nás súper nečakane zaskočil aktívnejšou hrou. My sme nedokázali byť už takí nebezpeční ako v prvom polčase, dostali sme gól, ktorý si súper zaslúžil v tej fáze zápasu. Vieme, že je to pohárový duel, sme si vedomí pohárovej matematiky a čaká nás ťažká odveta. Súper sa už teraz na nás teší. Máme dobrú východiskovú pozíciu a budeme o postup, ktorý máme na dosah, bojovať do poslednej minúty odvetného stretnutia.“

Ian Baraclough (tréner Sliga): „Bol to pre nás náročný zápas, Spartak bol lepším tímom, mal viac šancí. Až tých posledných minút v prvom polčase, keď sme stratili koncentráciu, sme dostali zbytočné dva góly. V druhom polčase sme chytili druhý dych a gól nás postavil na nohy. Bol som hrdý na svojich hráčov, keď sa dokázali po prestávke takto vzoprieť, nehovorím, že prvý polčas sme mohli dostať aj šesť gólov. Nebol som prekvapený atmosférou na štadióne, pretože som sledoval situáciu v ligovom zápase a z videozáznamov. Myslím si, že Hoftych bol prekvapený z našej hry. Vyzdvihujem výkon Trnavy, ale doma si trúfame na víťazstvo. Dnešný gól je pre nás mimoriadne dôležitý.“

Martin Mikovič (útočník Trnavy, autor dvoch gólov): „Mám za sebou veľmi úspešný premiérový zápas v pohárovej Európe. Zaraďujem ho medzi moje najlepšie v drese Trnavy. Prvý gól som dosiahol tak, že som využil klzkosť terénu. Prízemná strela mi vyšla a aj s prispením obrancu súpera skončila v bráne. Pri druhom som sa nebál, že netrafím, aj keď som strieľal z uhla. Útočník sa nemá báť. Dosiahli sme dobrý výsledok, škoda však inkasovaného gólu. Mohlo to byť lepšie, no verím, že aj tento výsledok nám pomôže k postupu ďalej.“