Trnavská fakultná nemocnica spomalila tempo zadlžovania sa

Nemocnica_operácia_pacienti
Foto: SITA/Viktor Zamborský

TRNAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Fakultná nemocnica v Trnave znížila v minulom roku svoju stratu o 1,5 milióna eur. Výsledok hospodárenia súvisí s dosiahnutím vyšších limitov a cien výkonov v zdravotných poisťovniach a s rozšírením množstva poskytovaných výkonov. Informoval o tom Matúš Stračiak z trnavskej nemocnice. Na otázku agentúry SITA, aká je celková zadlženosť nemocnice, neodpovedal.

Výrazný podiel na znížení straty nemocnice mali kroky, ktoré viedli k zníženiu nákladov na lieky o 27 percent, čo je 960 tisíc eur. Náklady na zdravotnícky materiál a krv nemocnica znížila o sedem percent, čo znamená úsporu 320 tisíc eur. Kladný hospodársky výsledok v roku 2013 dosiahlo pätnásť kliník z celkového počtu 23. V minulom roku Fakultná nemocnica v Trnave začala platiť bežné platby Sociálnej poisťovni a splátkovým kalendárom znížila svoj dlh o 300 tisíc eur.

Nemocnici sa podľa jej riaditeľa Martina Tabačeka minulý rok podarilo spomaliť tempo rastu záväzkov voči veriteľom zo 185 tisíc eur mesačne v roku 2012 na 102 tisíc eur mesačne. Zásluhu na tom má podľa neho kvalitný personál. ,,Do rozhodujúcich pozícií sa nám darí obsadzovať odborníkov, ktorí popri prvoradom zmysle povolania, liečbe pacientov, pracujú aj so zreteľom na hospodárske výsledky,“ dodal Tabaček.

Trnavská nemocnica vlani vybudovala novú operačnú sálu, ktorá prispela k zníženiu čakacích lehôt na operácie bedrových a kolenných kĺbov. K výraznému zlepšeniu zdravotnej starostlivosti prispela aj rekonštrukcia jednotky intenzívnej starostlivosti na internej, chirurgickej a traumatologicko – ortopedickej klinike. Vlani Fakultná nemocnica v Trnave dostala ako dar 70 polohovateľných nemocničných postelí zo Švajčiarska a Rakúska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FN TT Fakultná nemocnica Trnava