Trump chce odstúpiť od ďalšej medzinárodnej dohody, nesúhlasí so Zmluvou o obchode so zbraňami

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 27. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že Spojené štáty stiahnu svoj podpis aj spod Zmluvy o obchode so zbraňami (ATT).

Pôjde o ďalšiu medzinárodnú zmluvu, ktorú Spojené štáty pod Trumpom opustia, podobne ako sa to stalo napríklad v prípade Parížskej dohody o boji proti klimatickým zmenám alebo Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF).

Symbolické miesto vyhlásenia

Odmietame túto zmluvu a sťahujeme spod nej náš podpis,“ vyhlásil v piatok Trump.

Pre svoje vyhlásenie si Trump vybral symbolické miesto – výročný zjazd americkej Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA). Táto organizácia, ktorá podporuje právo Američanov na držbu zbraní a je jednou z najvplyvnejších záujmových skupín v USA, sa dlhodobo zasadzovala za to, aby Spojené štáty neboli súčasťou ATT.

Oddaný fanúšik zbraní

Trump je oddaným fanúšikom zbraní a NRA, na jej výročnej konferencii rečnil už tri roky po sebe. Trump aj tento rok členov tejto organizácie ubezpečil, že vždy bude bojovať za právo Američanov vlastniť zbrane, a vyzval ich, aby volili jeho Republikánsku stranu, keďže opoziční demokrati sú za obmedzenie držby zbraní.

Demokrati vám chcú vám zobrať vaše zbrane. Takže mali by ste vstať a ísť voliť,“ vyhlásil Trump.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump