Trump zmenil postoj k Transpacifickému partnerstvu, žiada však lepšiu dohodu pre USA

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 13. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump prekvapujúco zmenil postoj k obchodnej dohode Transpacifické partnerstvo (TPP) a požiadal amerických obchodných predstaviteľov, aby preskúmali možnosť opätovného pripojenia sa USA k tejto dohode o voľnom obchode. USA z vyjednávaní o dohode odišli počas prvých dní Trumpa v úrade.

„Vlani prezident dodržal sľub o odchode z TPP, o ktorej vyjednávala Obamova administratíva, pretože dohoda bola neférová voči amerických pracovníkom a farmárom,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení.

Trump však poveril splnomocnenca USA pre obchod Roberta Lighthizera a svojho nového hlavného ekonomického poradcu Larryho Kudlowa, aby „opäť preskúmali, či sa dá alebo nedá vyrokovať lepšia dohoda“.

Japonsko na Trumpovu žiadosť zareagovalo opatrne. Vládny hovorca Jošihide Suga povedal, že Japonsko žiadosť víta, ak to znamená, že Trump uznáva význam paktu. Dodal však, že bude náročné opätovne prerokovať iba časť TPP.

„Ak Trumpova administratíva nepredloží príliš veľa požiadaviek, je pravdepodobné, že ostatní členovia TPP rozpoznajú hodnotu návratu USA,“ konštatoval Eswar Prasad, profesor obchodnej politiky na Cornell University.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump