Turecká vláda upustila od kontroverzného zákazu interrupcií

Interupcia
Foto: SITA, AP

ANKARA 21. júna (WEBNOVINY) – Turecká konzervatívna vláda upustila od prípravy kontroverzného zákona, ktorým by sa mal skrátiť časový limit na prerušenie tehotenstva, povedal vo štvrtok zdroj z tureckého parlamentu pre agentúru AFP.

Ako uviedol pod podmienkou anonymity, vláda s islamskými koreňmi sa namiesto sprísnenia interrupcií rozhodla obmedziť pôrody cisárskym rezom často používané v krajine.

Návrh zákona o interrupciách z dielne Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) by zakazoval vykonanie interrupcie po skončení šiestich týždňov tehotenstva namiesto doteraz povolených 10 týždňov.

Experti argumentovali, že zákon by v skutočnosti znamenal zákaz interrupcií, keďže mnohé ženy by do šiestich týždňov tehotenstva nevedeli, že sú tehotné.

Tisíce žien a aktivistov demonštrovali po celej krajine proti plánovanému zákonu a turecké médiá zverejnili prieskumy, ktoré ukázali, že limitovanie interrupčných práv by mohlo spôsobiť zníženie podpory AKP zo strany žien. Premiér Recep Tayyip Erdogan vyvolal v máji búrku nevôle svojím vyhlásením, v ktorom prirovnal interrupcie k vraždám. Erdogan vyzýval ženy, aby mali najmenej tri deti.

Sekulárne Turecko v roku 1965 legalizovalo prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov a v roku 1983 rozšírilo právo na interrupcie do 10 týždňa tehotenstva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan