Turecko má podľa Rady Európy chrániť komunitu LGBTI pred extrémistami a neobmedzovať ich práva

LGBTI
Ilustračné foto Foto: thinkstock.com

ANKARA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Rada Európy vyzvala Ankaru, aby zrušila svoje rozhodnutie zakázať všetky podujatia organizácií, ktoré sa venujú ochrane ľudských práv lesbičiek, gejov, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych osôb.

Zhoršovanie ochrany ľudských práv

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Nils Muižnieks v pondelok vyjadril obavy, že zákaz, ktorý oznámil úrad guvernéra Ankary, je „prejavom pokračujúceho zhoršovania v oblasti ochrany ľudských práv“ v Turecku.

Muižnieks povedal, že tento krok pravdepodobne odzrkadľuje „rastúcu intoleranciu voči LGBTI“ osobám zo strany tureckých úradov.

Nepriateľstvo medzi rôznymi skupinami

Kancelária guvernéra Ankary o zákaze rozhodla v nedeľu a odôvodnila ho obavami o verejnú bezpečnosť. Podľa kancelárie guvernéra by podujatia organizácií na ochranu práv LGBTI komunity mohli vyvolať nepriateľstvo medzi rôznymi skupinami a ohroziť „zdravie a morálku“, ako aj práva a slobody ostatných občanov.

Komisár Rady Európy pre ľudské práva však vyhlásil, že úlohou úradov je chrániť príslušníkov LGBTI komunity pred extrémistami a „nie obmedzovať ich práva“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Rada Európy