Turecko otvorí veľvyslanectvo v Jeruzaleme iba v prípade, ak svet uzná palestínsky štát

Pakistan, Jeruzalem
Pakistanci protestujú za to, aby bol Jeruzalem hlavným mestom Izraela. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 14. decembra (WebNoviny.sk) – Turecký minister zahraničia Mevlüt Cavusoglu naznačil, že jeho krajina plánuje otvoriť veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme, akonáhle svet uzná nezávislý palestínsky štát.

Najhlasnejší kritik Donalda Trumpa

Šéf tureckej diplomacie vo štvrtok povedal, že existuje „vážne odhodlanie“ medzi krajinami, ktoré zatiaľ Palestínu neuznali, aby tak spravili. „Musíme v tomto uspieť,“ podotkol a dodal, že akonáhle uspejú, otvoria „veľvyslanectvá v hlavnom meste nezávislého palestínskeho štátu, vo východnom Jeruzaleme“.

Ankara patrí k najhlasnejším kritikom rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Moslimské štáty stoja za Palestínou

Turecko v tejto súvislosti v stredu zorganizovalo stretnutie zástupcov 57 moslimských štátov, ktoré sú rovnakého názoru a vyzvalo na uznanie palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.

Izrael však považuje celé mesto za večné a nedeliteľné a je nepravdepodobné, že by dovolil ktorémukoľvek štátu otvoriť si tam veľvyslanectvo naviazané na Palestínu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mevlüt Čavušoglu