Turecký admirál je od prevratu nezvestný, rovnako aj 14 lodí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turecko
Foto: SITA/AP

ANKARA 20. júla (WebNoviny.sk) – Turecké orgány oficiálne obvinili 99 z približne 360 armádnych generálov krajiny z údajnej účasti na pokuse o potlačený vojenský prevrat, ku ktorému došlo minulý týždeň z piatka na sobotu. Ďalších 14 generálov zostáva vo väzbe, informovala v stredu agentúra Reuters.

Vládne protiopatrenia sa už dotkli vyše 50 000 osôb, ktoré boli zatknuté, prepustené zo zamestnania alebo suspendované. Po armáde sa kroky Ankary v utorok rozšírili aj na učiteľov, dekanov univerzít, ako aj médiá. Zo zamestnania prepustili aj 257 ľudí, ktorí pracovali pre úrad predsedu vlády.

Od pokusu o prevrať je nezvestných štrnásť tureckých vojenských lodí. Panujú obavy, že ich velitelia mohli byť zapletení do puču a snažia sa dezertovať. Informoval o tom internetový server novín The Times.

Kontakt sa nedarí nadviazať ani s veliteľom tureckých námorných síl admirálom Veyselom Köseleom, uviedol pre The Times nemenovaný zdroj. Nie je však známe, či Kösele patrí medzi strojcov pokusu o zosadenie prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, alebo ho zadržiavajú ako rukojemníka pučisti, ktorí sú na úteku.

Samotný Erdogan tvrdí, že sa takmer stal obeťou atentátu pri útoku ozbrojencov na letovisko na juhozápade Turecka, kde sa práve zdržiaval. Povedal, že dvaja členovia jeho ochranky boli zabití, dodali noviny The Times.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Turecká vláda označila za jedného z hlavných organizátorov neúspešného prevratu tureckého moslimského duchovného Fethullaha Gülena a žiada o jeho vydanie z USA, kde žije v exile. Turecký súd vydal v decembri 2014 na Gülena zatykač z dôvodu, že riadi hnutie, ktoré Turecko považuje za teroristickú organizáciu.

Erdogan v súvislosti s prevratom vyjadril pripravenosť schváliť opätovné zavedenie trestu smrti. Ľudia sa podľa neho oprávnene pýtajú, aký má zmysel sprisahancov roky živiť vo väzení. V Turecku nikoho nepopravili od roku 1984 a trest smrti tam oficiálne zrušili v roku 2004.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan