Turecký premiér označil Kosovo za svoje, Srbsko je urazené

Kosovo, srbsko
Srbi nechcú priznať Kosovu autonómiu. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 26. októbra (WEBNOVINY) – Srbská vláda podala v piatok formálny protest proti vyhláseniam tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý nepriamo označil Kosovo za územie Turecka.

Srbské médiá Erdogana citovali, ako v stredu počas návštevy bývalej juhosrbskej provincie povedal vetu: „Turecko je Kosovo a Kosovo je Turecko.“

Belehrad je na podobné slová citlivý najmä preto, že Turecko si spája s Osmanskou ríšou, ktorá v minulosti ovládala dnešné územie Kosova.

Erdoganove vyhlásenia sú podľa Belehradu „porušením medzinárodného práva“ a „zhoršujú vzťahy“ medzi Srbskom a Tureckom.

Srbský prezident Tomislav Nikolič v sobotu požiadal najvyšších predstaviteľov Turecka, aby sa jeho krajine ospravedlnili.

„Očakávam od Turecka ospravedlnenie Srbsku za túto agresiu bez zbraní,“ citujú Nikoliča srbské médiá.

Ako dodal, kým sa tak nestane, ruší svoju účasť na plánovanej schôdzke medzi Belehradom, Bosnou a Ankarou. „Pretože toto nie je zoskupenie vojnových štváčov, ale demokratických krajín, ktorých líderstvo vedie k mieru na Balkáne,“ dodal. Stretnutie bolo naplánované na október v sídle Organizácie Spojených národov.

Kosovo, kde tvoria väčšinu Albánci, vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008 a odvtedy ho uznalo približne 100 krajín vrátane väčšiny členov Európskej únie. Srbsko jednostranné odtrhnutie Kosova naďalej odmieta, Turecko ho však uznalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tayyip ErdoganTomislav Nikolič