Tvár protestu Gorila Lucia Galová skončila na polícii

Protest Gorila pred parlamentom
Účastníci zhromaždenia sa snažili preniknúť za zábrany pred NR SR. Ide o prvé zvolané, ale neoznámené zhromaždenie. Bratislava, 29. február 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) – Polícia v stredu zadržala a na oddelenie predviedla jednu z organizátorov protestov Gorila Luciu Gallovú pre podozrenie zo spáchania priestupku neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa.

Ako uviedol pre agentúru SITA bratislavský policajný hovorca František Peczár, spolu s ňou zadržala polícia a predviedla aj ďalších troch ľudí pre podozrenie zo spáchania rovnakého priestupku. Štvorica odmietla poslúchnuť výzvu policajtov, aby opustili priestor vyhradený pre políciu pred budovou NR SR, kde prtestovalo približne 50 ľudí.

Polícia zároveň zadržala a predviedla jedného muža pre podozrenie zo spáchania trestného činu útoku na verejného činiteľa. Muž fyzicky napadol jedného z policajtov. Po zákroku polície muž skončil v rukách zdravotníkov v sanitke.

Obrazom: Demonštranti sa pokúsili preniknúť do parlamentu

Nespokojenci sa dostali na balkón a nakričali na Hrušovského

Ľudia nespokojní s kauzou Gorila si našli cestu aj na parlamentný balkón. Schôdzu prerušili, keď na poslancov vysypali papieriky a vykrikovali, pričom najväčšiu kritiku musel zniesť predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH). Vypočul si, že porušuje ústavné práva nespokojencov na slobodu pohybu, obvinili ho, že polícii nariadil, aby nespokojencov ochranka nevpustila
Gorila
Foto: SITA/Diana Černáková

Poslanec Ondruš kričal na protestujúcich, že sú debili

Poslancovi NR SR za Smer-SD Branislavovi Ondrušovi protestujúci proti Gorile pred parlamentom rozbili darček pre stranícku kolegyňu Vieru Tomanovú.

Prečítajte si celý článok TU.

do parlamentu a „verejne ho obžalovali zo zločinu

Ako sa ukázalo, niektorí ľudia na balkóne sa do budovy parlamentu dostali vďaka poslancovi Ľubomírovi Galkovi (SaS). Po tom, čo ich ochranka nevpustila dnu, poprosili Galka, aby sa ich ujal, na čo ich pozval ako vlastných hostí a vybavil im stretnutie s kancelárom Andrejom Kramárom. Tvrdil, že mu sľúbili, že sa budú správať slušne. Po incidente im so šéfom ochranky vybavil poslednú šancu správať sa korektne a nerušiť schôdzu. „Potom od nich dávam ruky preč.

Napriek hlasným prejavom nespokojnosti Galko demonštrantov nezatratil. Myslí si, že poslanci by za svoje platy mali zniesť istú dávku kritiky. „Tuto kopa poslancov, aspoň podľa mňa, narobilo toľko zloty, počas tých troch mesiacov, čo som tu, že keby tu niekto po nich teraz vykrikoval tri hodiny v kuse, tak ešte je to stále nič a ešte stále za tie peniaze myslím, že to môžu strpieť,“ povedal novinárom.

Ako dodal, demonštrujúcim do istej miery rozumie. „Ja teraz tiež necítim nejakú veľkú podporu zo strany štátnych orgánov, na odbore boja proti korupcii ma fackajú zľava-sprava,“ vysvetlil.

Dajte si záležať v strižniach, odkázal nahnevaný muž novinárom

Novinárom sa vzápätí prihovoril jeden z nespokojencov, občan Ladislav Krnáč. Tvrdil, že do parlamentu sa nedostal pod krídlami Galka, ale ako každý iný občan. Vysvetlil, že nie je spokojný s prácou politikov ani s pasivitou občanov, ktorí nedeklarujú odpor k existujúcemu systému na námestiach. „Preto som sa odhodlal k tomuto kroku a preto sa teraz prihlasujem k protestu Gorila,“ dodal. Novinárom tiež naznačil, že nedôveruje, že o incidente budú informovať objektívne. „Dajte si záležať v strižniach,“ rozlúčil sa s nimi.

Obrazom: Občania podali trestné oznámenie pre Gorilu

Hŕstke protestujúcich blokovali cestu ťažkoodenci

Protest Gorila pred parlamentom
Foto: SITA/Marián Peiger

Ťažkoodenci museli zabrániť hŕstke protestujúcich dostať sa cez kovové zábrany k parlamentu. Od rána stálo niekoľko desiatok protestujúcich pred Národnou radou SR. Na poludnie sa chceli dostať k budove parlamentu voľným priestorom medzi zábranami.

Niekoľkým sa to podarilo, na čo polícia priechod zatvorila. Protestujúci chceli kovovú zábranu odhodiť a zápasili o ňu s policajtmi, jednotlivci sa snažili aj o jej preskočenie. Následne boli privolaní z neďaleko odstaveného autobusu ťažkoodenci, ktorí vytvorili špalier pred schodmi do NR SR.

Do parlamentu prišla ráno pred začiatkom schôdze NR SR len malá skupinka zvolávateľov a sympatizantov protestov Gorila. Tú polícia pustila s poslancom NR SR za SaS Martinom Poliačikom na balkón, aby mohli sledovať rokovanie poslancov. „Sme zvedaví na priebeh schôdze NR SR. Očakávame, že či do programu bude zaradený bod o zrušení trestno-právnej imunity. Ak nebude, sme rozhodnutí blokovať vstup do parlamentu,“ povedal novinárom jeden z organizátorov protestov Peter Pčolinský. Ten je presvedčený, že ľudia prídu, aby sa im podarilo obkľúčiť vchody do parlamentu.

Spred NR SR by sa mali protestujúci vydať pred centrálu Penty do Petržalky. „Je to zvolávané cez sociálnu sieť. My zvolávame ľudí pred NR SR. Kam sa ľudia rozpŕchnu, neviem, ale predpokladám, že tým smerom,“ povedal Pčolinský.

Video: Protestujúci prelomili bariéry pred NR SR

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol HrušovskýPeter Pčolinský