Týždeň očami Pavla Urbana: Chcú sa Matovičovi pomstiť vlastní poslanci? Podľa jeho slov zrejme áno

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Uplynulý týždeň sme boli znovu svedkami pokusu o odvolanie člena vlády. Celý cirkus prebieha akosi bez šťavy. Navrhovatelia sú nemastní-neslaní a obhajoba iba sem tam niečo povie. Je to asi iba predstavenie pre divákov s jasným koncom.

Zaujímavejšia je diskusia o prorodinnom balíčku ministra financií. Prezidentka ho vrátila poslancom a Igor Matovič vie, že nebude mať ľahkú úlohu, aby v parlamente zozbieral 76 hlasov. On si však stále verí.

Sulík sa obávať nemusí

Návrh na odvolanie ministra hospodárstva, ktorý podala opozícia je ďalšou fraškou z ich dielne. Celá rozprava je nezáživná a jediným cieľom Smeru a spol. je v týchto, takmer letných mesiacoch, udržať si voličov a ukázať, že ešte stále existujú.

Samotný predkladateľ Robert Fico sa v zdôvodnení návrhu viacej venoval tomu, čo nás čaká, ako tomu čo spôsobil minister hospodárstva Richard Sulík. Mítingové slová o nehoráznom zdražovaní a apokalypse počas zimy sú v jeho repertoári už mesiace. Tentoraz ich potreboval dostať aj na parlamentnú pôdu a nájsť aj konkrétneho vinníka a je to podľa neho práve Sulík.

Fico však neprezradil, čo by on robil, keby bol na čele vlády. Možno by zmrazil ceny ako Viktor Orbán, alebo šiel prosiť Vladimíra Putina aby nás nechal na pokoji,ako to urobil srbský prezident Aleksandar Vučić. Možno by aj sľúbil, že s ním zostaneme na večné časy a nijako inak. To už poznáme, nie?

Solidarita v rámci Európskej únie je asi pre neho cudzia. Dobre je keď prichádzajú peniaze, bez ktorých by sme určite neboli tam kde sme, ale keď treba aj niečo obetovať, tak tu predovšetkým pozerá na vlastné vrecká. Veď nech si aj on sám spomenie na rok 2003, keď osobne vyzýval na uliciach občanov, aby hlasovali za vstup do tejto, teraz nenávidenej, Európskej únie.

Neprekvapilo by ma, keby onedlho bol Fico spojencom trebárs aj s Čínou a dokonca aj Severnou Kóreou, ak by mu to vyhovovalo. Voličov predsa presvedčí, že je to pre nich najlepšie. A odvolávanie? No to prebieha, na budúci týždeň budeme odvolávať ďalšieho ministra, lebo nevie ustrážiť medvede a tak dokola.

Poslanci OĽaNO robia Matovičovi problémy

Hneď na začiatku nech vysvetlím titulok. Viacerí poslanci OĽaNO nechcú podporiť svojho straníckeho lídra pri hlasovaní o prelomení veta prezidentky Zuzany Čaputovej.

Samotný Matovič jasne povedal, že krok hlavy štátu považuje za jej pomstu voči jeho osobe a preto podľa mňa sa aj niektorí poslanci OĽaNO stávajú pomstitelia. Viem, je to pritiahnuté za vlasy, ale aj minister financií by si mal dávať pozor čo niekedy hovorí.

Ja osobne neviem o akú prezidentkinu pomstu ide. Možno, že už dva roky trpí útoky a často aj nevyberané slová zo strany Matoviča? Viem však za čo by sa mali pomstiť jeho poslanci.

Pravdou je, že do parlamentu sa väčšina z nich dostala iba ďakujúc práve Matovičovi. Lenže aj medzi nimi sú takí, ktorí rozmýšľajú vlastnou hlavou a vidia, že to čo ich líder teraz predvádza, nie je to čo hovoril pred voľbami. Jednoducho nechcú sa dať vtiahnuť do bahna, ktoré Matovič sám vyrobil. Predsa, budú sa chcieť niekedy niekomu v budúcnosti bez strachu pozrieť do očí.

Polovica volebného obdobia je za nimi a popularita hnutia stroskotala, nehovoriac o popularite Matoviča. Uvideli, že sú to spojené nádoby a nové voľby sa neúprosne blížia. Ako by vysvetľovali voličom, že im neprekáža spojenectvo s extrémistami, len aby uspokojili svojho lídra?

Ten však už nevyberá s kým sa dá dokopy, len aby splnil svoje sny. Dokonca kritizuje aj Smer-SD a Hlas-SD, že ho nechcú podporiť. Kto by očakával začiatkom roku 2020, že práve Matovič bude žiadať hlasy tých, ktorých označil za zlodejov a vyhrážal sa im basou. Pravdepodobne si neskôr prečítal stredovekého historika Niccolu Machiavelliho, ktorý napísal, že účel svätí prostriedky.

Matovič asi zabudol pozrieť, že tento výrok sa objavil pre 500 rokmi a vladári sa správali k podanným inak ako teraz. Možno sa mu to páči, našťastie nie aj väčšine obyvateľstva. On sa však nevzdáva a stále verí, že si môže splniť svoj sen.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičIgor MatovičRichard SulíkRobert FicoViktor OrbánVladimir PutinZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaHlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD