Týždeň očami Pavla Urbana: Ďalší nápad Matoviča. Nechápe že obyčajní ľudia nemajú peniaze na reštaurácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Igor Matovič, predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Po očkovacej lotérii, vakcíne Sputnik, krúžkovnom, minister financií Igor Matovič znovu prichádza so skvelým nápadom. Tentoraz by sa mali tešiť tí, čo v tomto období ešte majú na to, aby chodili do reštaurácií. Samozrejme, tak ako všetky jeho nápady, nikto nich predtým nevidel a poslanci jednoducho musia počúvať svojho šéfa, respektíve koaličného partnera, lebo predsa ide o rodinu. Boris Kollár možno posilní svoje prorodinné, kresťanské krídlo. Teraz mu do ako padli Tomáš Taraba a bratia Štefan a Filip Kuffovci.

Matovič už ničím neprekvapí

Matovič sa asi znovu dobre vyspal. Ráno sa zobudí a prisnil sa mu ďalší nápad, ako pomôcť rodinám. Tentoraz však nebude len tak rozdávať.

Občan musí najprv niečo investovať, aby mu štát časť peňazí vrátil a tým pomohol jeho rodine. Rýchlo bežal za svojimi poslancami, aby to predložili do parlamentu, lebo vie, že ak by to šlo z dielne ministerstva financií muselo by prejsť pripomienkovým konaním a tam by zrazu musel čeliť vlne kritiky.

Poďme však k veci. Ak občan niečo zaplatí, dostane bloček, odskenuje ho, pošle cez aplikáciu štát mu vráti určitú časť prostriedkov. To je v krátkosti návrh poslancov Anny Andrejuvovej a Milana Vetráka. Všimli ste si, že sa nikde nehovorí o aké služby ide, lebo to vláda určí nariadením, vlastne jednoducho o tom rozhodne minister financií.

Už pri prvom čítaní v parlamente Matovič priznal, že je to jeho nápad, ale takto sa vyhol tomu, aby ho predložil jeho rezort. Možno sa bojí, že by sa za takto narýchlo sklepaný paškvil odborníci na ministerstve hanbili. V rozprave uviedol, že sa zákon týka predovšetkým reštauračných zariadení a má to zlepšiť finančnú disciplínu v tejto oblasti, lebo treba vybrať čo najviac daní a zároveň pomôcť rodinnému rozpočtu

Štamgasti v dedinskej krčme sa už tešia

Ako som už uviedol, zatiaľ ešte nie jasné kde sa budú uplatňovať vratky, aj keď by zákon mal platiť už o mesiac. V dedinskej krčme vládnu rozdielne názory na nový skvelý nápad, lebo stále nie je upresnené, či sa to bude vzťahovať aj na tento podnik alebo iba na reštaurácie, ktoré podávajú jedlo.

Štamgasti by radi privítali, aby aj oni mohli dostať peniaze späť, lebo svojou každodennou pijatikou prispievajú do štátneho rozpočtu a ich rodina by tiež nemala byť zákonom vynechaná.

Po piatich vypitých borovičkách by vlastne mali šiestu zadarmo a tak neukrátia rodinný rozpočet. Nepáči sa im však, že si väčšina bude musieť kúpiť telefón kde sa dá nainštalovať nejaká aplikácia a aktivovať si dáta, lebo to tiež niečo stojí. Rýchlo musia prepočítať koľko treba vypiť borovičiek a piva aby boli iba na nule.

Majiteľ krčmy je samozrejme proti. Veď doteraz nevydával žiadny pokladničný bloček a teraz zrazu ho na to chce nepriamo donútiť štát. Pijatika samozrejme bude musieť zdražieť a zákazníci si radšej popijú pálenku doma akoby mali platiť predražené nápoje. Nechajme však diskusiu vo fiktívnej krčme bokom a pozrime sa však na to čo nás to bude stáť.

Predkladatelia už návrhu uviedli, že samotné vytvorenie aplikácie a prvý rok prevádzky by nás to stalo 756-tisíc eur a každý ďalší rok 298-tisíc.

Sem samozrejme nie sú pripočítané prípadné vratky, lebo predkladatelia to nevedia odhadnúť. Pre štát možno malé peniaze, ale v čase keď sa v rozpočte na budúci rok plánuje schodok vyše šesť percent, čo je najviac v eurozóne, nie je málo. Výber vyšších daní je tiež otázny.

Verím, že Matovič chce čo najviac peňazí v štátnej kase, ale týmto spôsobom určite nepomôže najchudobnejším rodinám. Neviem koľko ľudí v mojej osade má na to, aby si často dával večere v reštauráciach, lebo jednoducho musí pozerať aj na to, či bude mať na čom variť a čím svietiť v období energetickej krízy. Znovu získajú len tí, čo peniaze majú.

O pochybnosti, že sa aplikácia vytvorí a všetko začne fungovať už o mesiac nech ani nehovorím. Bojím sa, že to všetko dopadne ako s krúžkovným, ktoré sa jednoducho ťažko dá realizovať. Možno áno, ak to má už niekto vopred pripravené, ale to predsa od vlády, ktorá žije lebo bojuje proti korupcii, asi nemôžeme očakávať. Alebo?

Kollár bojuje o kresťanského voliča

V krátkosti aj k najnovšej úvahe otca „rodiny“ Borisa Kollára. Nevylučuje, že by sa na kandidátke jeho strany mohli nájsť aj Tomáš Taraba či Kuffovci.

Týmto akoby potvrdil, že s nimi počíta aj počas súčasnej Hegerovej vlády a je mu jedno, čo si o tom myslí veľká časť spoločnosti. Nevadí mu, že niektorí z uvedených pánov majú v súčasnosti problémy so zákonom, lebo predsa sa zasadzujú za rodinu a obhajujú kresťanstvo. Teraz je to moderné a každý hlas je vítaný.

Mňa osobne týmto neprekvapil, lebo už teraz v jeho radoch podobné názory zdieľajú viacerí poslanci a traja navyše by neuškodili. Keď ide o problém so zákonom, na to si už zvykol, veď aj niektorí súčasní spolubojovníci sú na tom rovnako.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna AndrejuvováBoris KollárEduard HegerFilip KuffaIgor MatovičMilan VetrákŠtefan KuffaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Sme rodina