Týždeň očami Pavla Urbana: Kollár ukazuje vlastné chápanie politiky. Nepáči sa to ani jeho budúcim koaličným partnerom

Boris Kollár
Predseda NR SR Boris Kollár (tretí zľava) počas tlačovej konferencie hnutia Sme rodina k novele zákona o očkovaní, ktorá znevýhodňuje ľudí zaočkovaných proti COVID-19. Foto: SITA/Branislav Bibel

Uplynulý týždeň bol v znamení Borisa Kollára. Najprv ho bolo počuť pri schvaľovaní zákona, ktorým sa zvýhodňujú očkovaní, a potom aj pri návrhu o odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca. Svoj súhlas, respektíve nesúhlas, podmieňuje ústupkami koalície. Jednoducho povedané, vydiera.

Pred mesiacom odvolanie Mikulca nepodporili. Čo sa zmenilo?

Mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej sa malo hlasovať o odvolaní ministra Mikulca, sa ani nezačala a už má koalícia ďalší problém s otcom „rodiny“ Borisom Kollárom. Ten zvolal koaličnú radu na túto tému. Pripomínam, že o odvolaní rovnakého ministra sa rokovalo iba pred mesiacom.

Aj vtedy sa špekulovalo, či poslanci Sme rodina zahlasujú za tento návrh. Ich šéf však niekoľko dní pred tým vyhlásil, že hlasovať s opozíciou nebude. Nakoniec sa tak aj stalo. Dokonca šiesti jej poslanci zahlasovali za zotrvanie ministra vo funkcii. „Koalícia dala jasný signál, že sa nevzdáva a nenechá sa opozíciou rozvyklať,“ uviedol Kollár po júnovej schôdzi.

Čo sa udialo za posledný mesiac?

Veľa aj nič. Denne pribúdali správy z policajného zboru o akejsi vojne v jeho radoch. Inšpekcia začala konať proti príslušníkom NAKA a dokonca si do svojej akcie prizvala aj príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície zo Sobraniec. Niečo podobné robil aj Vladimír Mečiar pred štvrťstoročím, keď na pomoc prizval policajtov Stredoslovákov.

Šéf inšpekcie vyšetrovateľku z prípadu odstavil. Niekto by povedal, že je toho veľa a minister by mal naozaj pouvažovať nad tým, čo sa deje v jeho rezorte. Na druhej strane, ak by priamo zasiahol do vyšetrovania policajných zložiek, pravdepodobne by znovu padol návrh na jeho odvolanie za prekročenie právomocí. Tentoraz by však minister ťažko vysvetlil, že to nerobil v niekoho prospech.

Teda neudialo sa nič nové, čo sme nevedeli aj pred mesiacom. Teda, že pravdepodobne niekto rozohral spravodajskú hru, aby občania stratili dôveru v policajné zložky. Vieme veľmi dobre, komu sa to hodí.

Kollár chce pravdepodobne znovu vydierať

Kollár by nebol Kollárom, keby každú šancu nevyužil na dosiahnutie svojho cieľa. Iba niekoľko hodín pred začiatkom schôdze o odvolaní Mikulca, Kollár a jeho „rodina“ držali v napätí celé Slovensko. Vyzeralo to, že konečne ukážu svoju pravú tvár a pridajú sa aj verejne k Robertovi Ficovi, Marianovi Kotlebovi, Petrovi Pelleginimu a Milanovi Mazurekovi.

V rozprave o zákone, ktorým sa zvýhodňujú očkovaní, ich členovia jednoznačne vyhlasovali, že podporia opozíciu a keď si už všetci mysleli, že vláda je vo vážnych problémoch, nastal obrat. Kollár si sadol s ešte stále koaličnými partnermi a padla dohoda.

Samozrejme, jeho vysvetlenie, že dosiahol ústupky pre občanov verejne obstoja, ale poznajúc minulosť predsedu Sme rodina, predpokladám, že to bolo niečo za niečo. Ťažko však zistíme, čo kollárovci získali.

Natešení opoziční predáci, ktorí vítali vo svojich radoch Sme rodinu, zrazu zostali zaskočení. Nečudo, že sme si v parlamentnej rozprave vypočuli spŕšku nadávok o zradcoch.

Je to politika Borisa Kollára

Kollárovi to však veľmi nemožno zazlievať. Vydieranie medzi partnermi vždy bolo súčasťou politiky. Partner, ktorý chcel dostať nejaká ústupok, sa postavil pri dôležitých veciach na zadné a začalo sa vyjednávanie. Pamätníci si určite pamätajú obrovskú koalíciu Mikulaša Dzrindu, v ktorej to často priam vrelo, ale ustála to. O nič ľahšie to nemal ani Fico vo svojich vládach, ale koalícia sa nikdy nerozpadla.

Prekvapuje ma preto nadávanie smerákov na Kollára, keď aj oni to zažili od svojich koaličných partnerov nespočetne krát. Nech si uvedomia, že niekto aj takto chápe politiku a je na premiérovi, aby dokázal, či je aj na to pripravený.

Samozrejme, že neschvaľujem politiku, ktorá je založená na vydieraní, ale jednoducho v politike je veľa špinavostí. Musíme si na to zvyknúť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárMarian KotlebaMikuláš DzurindaMilan MazurekPeter PellegriniRobert FicoRoman MikulecVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie Sme rodina