Týždeň očami Pavla Urbana: Matovič, Kollár a Sulík na Vianoce mlčali. Koronavírus nie

Koronavírus, Vianoce
Foto: ilustračné, Getty images

Sviatky šťastia a pokoja máme za sebou. Prispeli k tomu aj naši politici, ktorí akoby sa už začiatkom týždňa dohodli, že nám tieto krásne sviatky nepokazia. Uvidíme, čo bude po nich.

Tentoraz nemyslím na politikov, lebo tí nám určite pripravia nejedno prekvapenie, ale čo bude s nešťastnou pandémiou. Na koronavírus sme akosi počas uplynulých dňoch zabudli. On však nás určite nie.

Máme sa pripraviť na nové zatvárania?

My všetci mu v tom výborne pomáhame. Sviatky sme prežili, akoby tu ani nebol. Rodiny sa stretávali, veselili a neuvedomovali si, čo ich môže čakať možno už o niekoľko dní. Obávam sa, že v plnej sile sa prejaví, keď sa ľudia vrátia do normálneho života.

Vedenie krajiny nás týždne bombardovalo správami, že pred dverami je omikron a preto sa uvažuje o lockdowne. Nejaký nemastný-neslaný sme aj mali, ale potom zrazu úplné uvoľnenie. Prečo? No predsa sa treba zapáčiť voličom, lebo situácia od samotných volieb je taká, že každý deň môže niečo vybuchnúť a znovu pôjdeme k volebným urnám.

Richard Sulík ochraňuje podnikateľov, Boris Kollár obyčajných ľudí, Igor Matovič si chce kúpiť seniorov a Veronika Remišová už ochraňuje iba samu seba. Keď to dáme dokopy, máme tu situáciu, že všetci sú spokojní a najmä koronavírus.

Z predsviatočných tlačeníc v hypermarketoch si mädlil ruky, lebo tam našiel mnoho ďalších, aby sa mohol bezbreho šíriť. Potom prišli rodinné stretnutia zo všetkých kútov Slovenska, nastávajúce lyžovačky a o týždeň-dva sa možno znovu budeme chytať za hlavu.

Samozrejme po nazbieraní nových síl sa ozvú aj naši poprední štátni činitelia, ktorí sa znovu začnú vyhrážať lockdownom a ukazovať, akí sme nezodpovední. Jedným slovom nič nového, čo sme už nezažili za posledný rok. Novinkou je, že nás je stále menej, lebo denne desiatky ľudí podľahnú tejto zákernej chorobe.

Vianočné a novoročné sviatky možno prispejú k zaočkovanosti

V počte zaočkovaných stále patríme medzi najhorších v Európskej únii. Potešujúce však je, že Matovičova odmena prispela k nárastu zaočkovaných treťou dávkou, ale kde sú ostatní. Tí aj naďalej vo veľkom množstve odmietajú vôbec prísť do očkovacieho centra.

Rozhodnutie, že do práce môžu ísť iba zaočkovaní a s negatívnym testom zatiaľ nepomohlo. Ľudia si radšej dajú šprtať v nose každý týždeň, ako počúvať odborníkov, zvlášť keď ich často nepočúvajú ani politici.

Povinné očkovanie, zatváranie škôl, spoplatnenie testovania a podobne sú témy, ktorých sme sa napočúvali pred Vianocami a nepochybne sa ich ešte napočúvame aj v novom roku. Čo na tom, že v mnohých krajinách to už dávno vyriešili, u nás je to nekonečná téma, ktorá sa niekedy ťažko vyrieši.

Dobre vieme, že povinné očkovanie seniorov by prispelo k zlepšeniu pandemickej situácie, že pri platbe za testovanie z vlastného by mnohých prinútilo rozmyslieť si, či sa dajú zaočkovať. Žiaľ takýmito nepopulárnymi krokmi sa iba strácajú hlasy voličov a prioritou našich hradných pánov je tomuto zabrániť. Veď hlasovať budú tí, čo toto všetko prežijú.

Na záver odpoveď na otázku, ako môžu tieto sviatky prispieť k zaočkovanosti. Všetci sme boli svedkami, že keď sa začalo hovoriť o lockdowne pre nezaočkovaných, náhle stúpla požiadavka za prvou dávkou vakcíny. Po uvoľnení opatrení nastal pokles.

Otvorili sa lyžiarske strediská a neviem si predstaviť, ako rodičia vysvetlia svojim ratolestiam, že ten ujo sa môže lyžovať, lebo je zaočkovaný a my nie, lebo to odmietame. Samozrejme musia sa prísne kontrolovať protipandemické opatrenia, aby samotné deti prinútili rodičov očkovať sa. V takom prípade aspoň počas jarných prázdnin aj ani budú môcť ísť na svah.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičRichard SulíkVeronika Remišová