Týždeň očami Pavla Urbana: Matovič znovu ohlásil rozdávanie peňazí pre seniorov. Kollár stále hľadá voličov

NR SR: Rokovanie mimoriadnej 34. schôdze
Minister financií SR Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Štát bude rozdávať peniaze. Igor Matovič navrhuje 500 eur, Richard Sulík si myslí, že stačí aj 150. Malo by to vraj pomôcť zvýšiť počet zaočkovaných seniorov proti ochoreniu COVID-19. Vakcín je všade dostatok, ozýva sa zo slovenskej vlády. Moja osobná skúsenosť však hovorí o niečom inom.

Dostanú dôchodcovia 500 eur?

Koronavírus zabral naplno. Vládne politické strany sa snažia, ako pomôcť ľuďom, niektorí podnikateľom, iní zasa predovšetkým starším občanom. Tak ako to bolo zvykom počas celého roka aj pol súčasnej vlády opäť na seba narazili Matovič so Sulíkom. Ten prvý chce dať zaočkovaným občanom 500 eur, ten druhý hovorí, že stačí aj 150. Cieľ je spoločný, zvýšiť počet zaočkovaných. Otázne však je, koľko peňazí postačí, aby niekoho presvedčili, aby si išiel dať pichnúť vakcínu.

Samozrejme nechcem hodnotiť kto má pravdu, ale ja, ktorí som trikrát očkovaný, by som samozrejme mal podporiť Matoviča. Neviem však kam to vedie. Kupovať si občanov, aby urobili niečo pre svoje zdravie, nie je však podľa mňa úplne kóšer.

Isteže, každého seniora 500 eur poteší, ale čo na to povedia uvedomelí očkovaní občania, ktorí majú menej ako 60 rokov. Sú menej cenní ako tí vyvolení? Jasné je, že najohrozenejší sú ľudia nad 60 rokov, ale cieľom je zaočkovať predsa všetkých, bez ohľadu na vek.

Pripomeňme, že práve tí najmladší najviac odmietajú očkovanie. Treba porozmýšľať, ako ich presvedčiť. Peniazmi asi nie, ale možno dať očkovaným určité výhody. Ukázalo sa, že iba zahlásenie podobných opatrení značne navýšilo záujem o vakcíny.

Vládne strany sa však nedohodli, či treba pokračovať v tomto smere. Schválený je lockdown, ktorý nerobí rozdiel medzi zaočkovanými a ostatnými. Ukázalo sa však, že lockdownom najviac trpia mladí a takto nevidia význam dať sa zaočkovať. Veronika Remišová bola za výhody pre očkovaných, ale jej najväčší oponent bol samozrejme Boris Kollár.

Nechcem povedať, že nebol potrebný podobný, možno aj prísnejší lockdown. Nevyhnutné však bolo na nejaký spôsob odmeniť tých, čo sa rozhodli prispieť k tomu, aby sme sa nedostali do súčasnej situácie.

Kollár všetkých hádže do jedného vreca. Možno sa chce zapáčiť aj stúpencom tých strán, ktoré očkovanie veľmi nepropagujú. Preferencie nepustia, kollárovci sú stále v okolí šiestich percent a hrozí im odchod z parlamentu. Veď predsa treba urobiť všetko, aby sa to nestalo, bez ohľadu na dôsledky.

Niektorí dôchodcovia sa nemohli zaočkovať

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyzýva starších občanov aby sa dali zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti COVID-19 bez ohľadu na to, či sa zaregistrovali alebo nie. Osobne som sa však presvedčil, že všetci túto možnosť nemajú.

Na očkovanie v nemocnici v Malackách prišli dvaja postarší občania, ktorí sa neregistrovali. Na moje prekvapenie odmietli ich, lebo nemajú dostatok vakcín, a preto na vakcinačnom mieste žiadali aby sa predtým zaregistrovali.

Neviem či uvedení občania majú doma internet, podľa môjho názoru asi ťažko, ale prekvapilo ma, že na vakcináciu prišli údajne už po tretíkrát. Stále však boli odmietnutí.
Ako chceme, aby sa seniori zaočkovali, ak ich pošleme trikrát domov. Či zlyhala nemocnica, ktorá neobjednala dostatok vakcín alebo štát, ktorý dostatok vakcín nedodal, neviem.

Viem, že sú dôležitejší tí, ktorí ešte nie sú zaočkovaní vôbec. Myslím si, že aj tretia dávka je dôležitá. Aspoň tak hovoria odborníci. Možno sa mýlim?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičRichard SulíkVeronika RemišováVladimír Lengvarský