Týždeň očami Pavla Urbana: Vyšetrovatelia na slobode. Kollár o „čurillovskej mafii“ mlčí

KOLLÁR: Rozhovor pre agentúru SITA
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Cirkus so zatýkaním vyšetrovateľov NAKA pokračuje. Krajský súd v Bratislave prepustil štyroch vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa inšpekcie. Zároveň dodal, že ich stíhanie je neopodstatnené. Prezidentka volala k sebe politikov. Matovič je urazený a Fico sa samozrejme znovu chcel zahrať na drsniaka.

Fraška s vyšetrovateľmi pokračuje

Už týždne slovenskú spoločnosť zaťažuje takzvaná vojna v radoch polície a prokuratúry. Podľa medializovaných informácií inšpektori NAKA chceli zatýkať na policajnej inšpekcii, ale táto bola chytrejšia a zatkla inšpektorov.

Fico a spol. jasali. Konečne sa ukázalo, že sa pri výpovediach kajúcnikov manipulovalo. Samozrejme jasal aj najmilší koaličný partner Boris Kollár, lebo práve NAKA zatkla člena jeho „rodiny“ Vladimíra Pčolinského. Dokonca vyšetrovateľov označil za „čurillovskú mafiu“, podľa priezviska jedného zo zatknutých vyšetrovateľov.

Keď sme si už mysleli, že aj toto máme za sebou o prekvapenie sa postaral Krajský súd v Bratislave. Ten nielenže pustil vyšetrovateľov na slobodu, ale ich stíhanie označil aj za neopodstatnené.

Čo teraz Fico a Kollár? Samozrejme mlčia. Uvideli, že možno ich spoločná hra má zrazu trhliny. Nepomôže teraz ani spriaznený prokurátor Maroš Žilinka, aby niečo vykonal. Je to zároveň aj facka pre policajnú inšpekčnú službu, ktorá by sa asi mala prinajmenšom pozrieť do vlastných radov a pokúsila sa zistiť „kde se chybička vloudila“.

Škoda je napáchaná. Čo teraz?

V prvom rade by sa mal predseda parlamentu ospravedlniť za výrok o mafii. To, ale môžeme asi ťažko očakávať. Z jeho úst sa skôr začne spochybňovanie nestrannosti krajského súdu. Možno si myslí, že ide o ďalšie spiknutie proti jeho rodine, lebo tentoraz môže niekto aj naďalej verejne pochybovať o rozhodnutí generálneho prokurátora v prípade Pčolinského.

Netreba sa diviť, že je a priori proti zmeny paragrafu 363 Trestného poriadku. Ak už nemôže ovládať políciu a všetkých sudcov, mal možnosť si veci vybaviť s prokuratúrou. Čo ak sa znovu nájde v problémoch nejaký člen jeho „rodiny“. Kto vybaví kladný výsledok, keď generálnemu prokurátorovi oklieštia právomoc. Mohlo by to ísť nedajbože aj na súd, a tam ako vidno, nie všetci sudcovia majú pre neho pochopenie.

Mnohokrát som povedal, že nie som právnik a do odborných diskusií sa nemôžem zapájať, ale už by bolo načase niečo urobiť s tým, aby nezávisel osud každého z nás od vôle jednotlivca. Hoci to bol aj generálny prokurátor. Tak ako často spomínam, že neexistujú nezávislé médiá, to sa musí konštatovať aj o každom jednotlivcovi, lebo každý musí niekedy niečo niekomu urobiť, aby mal pokojný život. Nevynímajúc generálneho prokurátora, veď aj on je niečo možno niekomu dlžný, tak ako každý človek.

Matovič je urazený

Prezidentka Zuzana Čaputová si pozvala niektorých politických lídrov, aby počula ich názor na situáciu v bezpečnostných zložkách.

Zavolala si aj Roberta Fica, ale Igora Matoviča nie. Ten jej to nemôže odpustiť. „Zrejme si myslí (prezidentka), že je lepšie pre Slovensko komunikovať s mafiánmi ako s legitímnymi predsedami politických strán,“ konštatoval Matovič v rozhovore pre Denník N. Jeho slová o pokus zapáčiť sa voličom Smeru nebudem ani komentovať.

Pán Matovič, je to trápne. Už som si myslel, že ste konečne pochopili ako má komunikovať naozajstný politik. Dokázali ste, že ním nie ste a asi nikdy ani nebudete. Časy vyskakovania pred budovami zbohatlíkov v zahraničí sa minuli. Teraz by ste radšej mali rozmýšľať o tom, čo s financiami a prestať útočiť na všetkých. Vytvárate si tým veľa nepriateľov alebo sa tešíte, že ste znovu v strede pozornosti? Tentoraz vám však vaše emócie rast preferencií neprinesú.

O Ficovi radšej hovoriť nebudem. Aj keď išlo o stretnutie s prezidentkou medzi štyrmi očami, hneď po odchode z paláca sa musel pochváliť, ako sa vyhrážal hlave štátu. Podľa jeho slov jej pohrozil, že ak bude chcieť zistiť ústavnosť nových referendových otázok, bude mať pred palácom tisícové davy. „Budeme robiť naďalej nekompromisnú, ľavicovú opozičnú politiku, ktorej cieľom bude aj prezidentský úrad, pokiaľ bude pokračovať vo svojich doterajších postojoch,“ zdôraznil šéf smerákov.

Fico zostal Ficom. Pre jeho voličov v štvrtých cenových skupinách sú to slová naozajstného chlapa a taký by mal byť na čele krajiny. Žiaľ nemyslia tak iba v štvrtých cenových skupinách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičMaroš ŽilinkaRobert FicoVladimír PčolinskýZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Krajský súd BratislavaNAKA Národná kriminálna agentúra