Aktualizované: Zamestnanci U. S. Steel Košice budú pracovať len štyri dni v týždni

U.S. Steel Košice
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer
  • aktualizované 30. apríla, 11:57

KOŠICE 30. apríla (WebNoviny.sk) -Predstavitelia spoločnosti U.S.Steel Košice (USSK) a Rada odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice v utorok dospeli k dohode o skrátení pracovného týždňa.

Dostanú menšiu mzdu

Zamestnanci USSK budú v máji pracovať iba štyri dni v týždni s tým, že budú dostávať 70 percent mzdy. Po utorkových rokovaniach o tom agentúru SITA informoval predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice Juraj Varga.

Odborári rokovali s vedením podniku už v pondelok. Keďže mali obidve strany k návrhu námietky, stretli sa ešte v utorok ráno a nakoniec dospeli k dohode.

“Skrátená pracovná doba sa dohodla na dobu určitú, a to konkrétne na mesiac máj a platí taktiež pre viceprezidentov, generálnych manažérov, riaditeľov a vedúcich oddelení jednotlivých útvarov,“ povedal po rokovaniach Varga.

Horšie podmienky na trhu s oceľou

Od polovice apríla mohli zamestnanci USSK čerpať neplatené voľno. Ponuka platila od Veľkonočných sviatkov až do konca apríla, pričom v takom prípade si zamestnanci, ktorí sa pre tento krok rozhodli, museli platiť pomernú časť zdravotného poistenia.

Koľkí takúto ponuku prijali, vedenie hutníckej spoločnosti ani odborári nekomentovali. Vedenie poslalo na prevádzky list, kde takýto postup zdôvodnilo zhoršujúcimi sa podmienkami na trhu s oceľou.

V podniku je momentálne vyhlásená štrajková pohotovosť, keďže ani deväť kôl kolektívneho vyjednávania o mzdovom dodatku k platnej kolektívnej zmluve nevyústilo do dohody. Obe strany sa dohodli, že do rokovaní vstúpi sprostredkovateľ doporučený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie U.S. Steel