U2 majú najziskovejšie turné, prekonali The Rolling Stones

U2
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – U2 360° Tour írskej formácie U2 je od nedele najziskovejším turné v hudobnej histórii. Doterajší rekord legendárnych The Rolling Stones z rokov 2005 až 2007 pokorili 10. apríla koncertom v brazílskom Sao Paule, keď sa dostali cez hranicu 558 miliónov amerických dolárov.

S touto sumou bolo držiteľom rekordu od roku 2007 práve britské zoskupenie združené okolo frontmana Micka Jaggera s koncertnou šnúrou A Bigger Bang. Svoj rekord budú U2 ešte zveľaďovať, keďže na programe je ešte jeden koncert v Sao Paule na štadióne Morumbi (13. apríla).

Následne sa skupina združená okolo speváka Bona presunie do Severnej Ameriky, kde bude koncertovať od 11. mája. Veľkolepé turné ukončia 30. júla v kanadskom Monctone. Ako predskokani na ich vystúpeniach v Mexiku sa predstavia Snow Patrol, v USA a Kanade to budú The Fray, Lenny Kravitz, Florence and the Machine, Interpol a Arcade Fire. Podľa magazínu Billboard bude celkový zisk U2 360° Tour po jeho ukončení viac ako 700 miliónov dolárov.

Hudobníci odohrali prvý koncert z tejto šnúry 30. júna 2009 v Barcelone na štadióne Camp Nou. Najbližšie pri Slovensku boli 6. augusta 2009, kedy sa predstavili v poľskom Chorzówe a potom 30. augusta 2010, kedy zahrali na viedenskom Ernst-Happel-Stadion. Na ich 110 koncertov sa predalo dovedna sedem miliónov vstupeniek, pričom priemerná návštevnosť jedného koncertu je 63-tisíc fanúšikov.

Aj v tomto smere sa U2 stanú rekordérmi, keď po uskutočnení zostávajúcich koncertov prekonajú 6,3-miliónovú návštevnosť Voodoo Lounge Tour skupiny The Rolling Stones. U2 svoje súčasné turné samozrejme aj zaznamenávali, pričom 3. júna 2010 na trh uviedli DVD s názvom U2 360° at the Rose Bowl, ktoré obsahuje záznam ich vystúpenia v kalifornskej Pasadene. Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenny Kravitz