Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Viac ako tretina Slovákov si myslí, že ani jeden slovenský politik nemá šancu nahradiť Roberta Fica v kresle premiéra. Foto: SITA/Marko Erd
14. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Učitelia žiadajú Fica, aby vyjadril podporu ich štrajku

BRATISLAVA 14. januára (WebNoviny.sk) – Slovenskí učitelia žiadajú premiéra Roberta Fica, aby vyjadril podporu ich štrajku. Pre agentúru SITA to povedal za Iniciatívu slovenských učiteľov Vladimír Crmoman, ktorý pripomína, že Fico vyjadril plnú podporu štrajku učiteľov v roku 2003.

Fico to v roku 2003 zdôvodnil tým, že „spoločenská pozícia učiteľov nezodpovedá dôležitosti ich poslania a pod tlakom reštrikčnej politiky vlády sa stále zhoršuje. Smer preto pozitívne vníma, že zástupcovia školstva už nie sú ochotní nečinne znášať politiku vlády. Vláda postavila oblasť školstva na chvost svojich priorít“.

Ako argumentuje Crmoman, na Fica sa obrátili, keďže minister školstva Juraj Draxler aj predseda parlamentu Peter Pellegrini sa namiesto riešenia situácie snažia celý problém spolitizovať. „Premiér rozumel situácii v školstve v roku 2003 a som presvedčený, že jej rozumie aj teraz. Preto premiéra žiadame o osobnú angažovanosť, prijatie a podporu,“ dodáva Crmoman.

Podľa zástupcov učiteľov v štrajkovej pohotovosti sa pritom od roku 2003 zásadne nič nezmenilo. Spoločenská a sociálna pozícia učiteľov je alarmujúca, školstvo je na chvoste priorít slovenských vlád a vládne výdavky na školstvo sú hlboko pod priemerom OECD. „Ani opakované zvyšovanie platov učiteľov nezvýšilo atraktivitu učiteľského povolania, keďže nástupný plat zostáva na úrovni absolventov stredných škôl bez maturity. Učitelia na Slovensku zarábajú len zhruba polovicu toho, čo ľudia s vysokoškolským vzdelaním,“ dodáva na záver Crmoman.

Iniciatíva slovenských učiteľov v pondelok 11. januára vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Odhodlala sa k tomu preto, že minister školstva Juraj Draxler síce podľa iniciatívy uznal opodstatnenosť požiadaviek Slovenskej komory učiteľov, ale ani on, ani vláda neurobili žiadne konkrétne kroky k ich splneniu. Ak do 25. januára vláda nenavrhne konkrétne legislatívne opatrenia, ako naplniť požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období, 25. januára vstúpia učitelia do neobmedzeného ostrého štrajku.

Minister školstva Juraj Draxler povedal, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti učiteľov je jednoznačne politická iniciatíva, dokonca na úrovni straníckej politiky. Rovnako predseda NR SR Peter Pellegrini uviedol, že existuje extrémna snaha zneužiť učiteľov v predvolebnom boji a využiť ich tak v kampani niektorých politických strán so snahou získať lepší výsledok a poškodiť vládnej strane.

Odporúčané články

Nie sme spolitizovaní, tvrdia školské odbory Učitelia hrozia ostrým štrajkom, ak nesplnia ich požiadavky

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...