Ukrajina chce od Izraela vedieť, kam zmizol imigrant

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Izrael
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/GAZA 22. marca (WEBNOVINY) – Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si v utorok predvolalo tamojšieho izraelského veľvyslanca v súvislosti s minulomesačným incidentom, keď v bývalej sovietskej republike za nejasných okolností zmizol palestínsky imigrant. Hovorca ministerstva neprezradil žiadne podrobnosti stretnutia, ako však uviedol, Kyjev od Izraelčanov požaduje oficiálne vysvetlenie.

Štyridsaťdvaročný Dirár Abú Sísí zmizol počas noci z 18. na 19. februára, keď cestoval vlakom z Charkova do Kyjeva. Jeho manželka Veronika sa od železničiarov dozvedela, že ho odviedli dvaja muži vystupujúci ako agenti ukrajinskej tajnej služby.

Rodina Abú Sísího, ktorý je údajne členom palestínskeho militantného hnutia Hamás, však tvrdí, že išlo o akciu izraelskej tajnej služby Mossad. Izraelské orgány potvrdili, že Palestínčana zadržiavajú na území židovského štátu, aby ho mohli „vypočuť“. Ako však uviedli tamojšie médiá, zverejňovanie informácií o dôvodoch a okolnostiach zatknutia zakázal súd.

Izraelské strely znovu zabíjali

Najnovšie izraelské útoky v Pásme Gazy po sebe zanechali najmenej osem mŕtvych a 11 zranených. Tlačovú agentúru AFP o tom v utorok informoval hovorca tamojšej záchrannej služby Adam Abú Silmíja. Najmenej piatich Palestínčanov podľa neho usmrtila izraelská strela, ktorá zasiahla dom vo východnej časti mesta Gaza. Terčom paľby boli údajne „mladí ľudia hrajúci futbal“ v štvrti Šidžáíja blízko izraelskej hranice, pričom prvé správy hovorili o štyroch obetiach vo veku 11, 16, 20 a 50 rokov.

V súvislosti s útokom hlásili aj 10 zranených a médiá zverejnili zábery troch malých detí a zakrvaveného tínedžera v miestnej nemocnici. Od rána pritom išlo pritom už o tretí vojenský útok v tejto oblasti. Izraelská armáda potvrdila, že vypálila mínometné strely smerom k východným predmestiam Gazy. Malo sa tak stať krátko po tom, ako na Izrael dopadli štyri palestínske rakety.
Gaza
Foto: SITA/AP

Nemenovaná hovorkyňa vyjadrila ľútosť nad „ujmou spôsobenou nevinným civilistom“, zdôraznila však, že „je to (palestínske hnutie) Hamás, kto sa rozhodol operovať zo srdca civilnej oblasti a používa civilistov ako živé štíty“. Incidentom sa podľa nej začali zaoberať armádni vyšetrovatelia.

Izraelské sily v utorok zaútočili aj na mestskú časť Zajtún, kde pri nálete prišli o život traja palestínski militanti a ďalší utrpel zranenia.

Hovorca ozbrojenej skupiny Brigády al-Kuds potvrdil, že mŕtvi a zranení sú jej členmi. Hovorca izraelskej armády operáciu opísal ako útok na „skupinu teroristov pripravujúcich vypálenie rakiet na Izrael“.

Izrael uskutočnil viacero náletov na Pásmo Gazy aj počas noci, pričom utrpelo zranenia najmenej 17 Palestínčanov. Armáda útočila celkovo na šesť cieľov vrátane dvoch pašeráckych tunelov a dvoch výrobní zbraní. Podľa údajov armády palestínski militanti od začiatku roka vystrelili na južný Izrael viac ako 100 rakiet alebo mínometných striel. Izrael na útoky v mnohých prípadoch odpovedal náletmi. Útoky pritom pokračujú napriek výzvam Hamásu, aby ozbrojené skupiny dodržiavali prímerie so židovským štátom.

https://www.youtube.com/watch?v=g4_AmP3Q7J0

Hamás protestuje proti výučbe holokaustu

Organizácia Spojených národov predstavila nový plán výučby holokaustu na školách v Gaze, čo vyvolalo ostré protesty lídrov Hamásu, učiteľov ako aj inštitúcií poverených rokovaním o mieri s Izraelom. V prípade zaradenia holokaustu do výučby by sa palestínske deti prvýkrát učili o utrpení Židov. Minister školstva Hamásu Muhammad Askúl sa vyjadril na webovej stránke odporcov plánu, že Hamás bude snahy o výučbe o holokauste blokovať „za každú cenu“.

Odpor voči výučbe holokaustu zosilnel potom, ako predstaviteľ OSN povedal pre jordánsky denník vo februári, že UNRWA, hlavná agentúra OSN na pomoc Palestínčanom, zavedie na palestínske školy ako súčasť predmetu o ľudských právach aj výučbu o holokauste.
Hamás
Foto: SITA/AP

Predstaviteľ OSN Sámí Mušaša povedal, že „je dôležité, aby Palestínčania pochopili tragédie a utrpenia, ktoré postihli celé generácie ľudí, bez vymazávania faktov a ich vytrhávania z kontextu“. UNRWA plánuje začať s výučbou od septembra.

Počas druhej svetovej vojny nacisti zabili 6 miliónov Židov. Snaha nájsť domov pre státisíce Židov, ktorí prežili holokaust, viedla k založeniu Izraela na palestínskom území.

Vo vojne, ktorá nasledovala po vyhlásení nezávislosti Izraela, viac ako 700 000 Palestínčanov ušlo alebo ich vyhnali z ich domovov, čo Palestínčania nazývajú nakba alebo katastrofa. Uznanie holokaustu považujú Palestínčania za uznanie práv Židov na ich krajinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Izraelská armáda