Ukrajina je v šoku, brutálne znásilnené dievča zomrelo

Oksana Makar
Oksana Makar Foto: SITA, AP

KYJEV 30. marca (WEBNOVINY) – Osemnásťročná Ukrajinka Oksana Makarovú, ktorú surovo znásilnili traja mladíci a následne ju podpálili, podľahla vo štvrtok zraneniam.

Ženu si začiatkom marca vyhliadla v meste Mykolajiv trojica násilníkov: 23-ročný syn prezidenta tamojšej regionálnej správy Maxim Prisiažňuk, 21-ročný syn krajského prokurátora Arťom Pogosian a Jevgenij Kasnošček. Podľa medializovaných informácií násilníci svoju obeť znásilnili, potom sa ju pokúsili uškrtiť káblom. Po týchto činoch jej nahé telo zabalili do deky, hodili do jamy na stavenisku a podpálili ho.

Oksana len zázrakom prežila a takmer tri týždne bojovala o život v nemocnici. Mala popáleniny na 50 percentách kože, ťažko poškodené pľúca a museli jej amputovať pravú ruku.

Matka dievčiny Taťána Surovitská bola po oznámení smutnej správy v šoku a odmietla hovoriť so zástupcami médií. Pred niekoľkými dňami však pre miestnu televíziu povedala, že Oksana bola usmievavé dievča plné života. Podľa jej matky rada tancovala a chodila do boxerského klubu.

Smrť čakala na diskotéke

Peklo sa pre mladú dievčinu začalo, keď sa na diskotéke zoznámila s dvomi mladíkmi, ktorí ju pozvali do bytu ich priateľa.
Oksana Makar
Foto: kyivweekly.com.ua

Jeden z podozrivých Jevgenij Kasnošček opísal vyšetrovateľom brutálnu vraždu takto: „Silno kričala a tak sme ju znásilnili. Vyhrážala sa nám, že zavolá políciu, tak som ju chcel uškrtiť holými rukami a dokončiť to kusom bieleho kábla, až stratila vedomie. Nakoniec sme ju zabalili do deky a odviezli na stavenisko. Potom sme išli do bufetu, kúpili si vodku, čaj a pivo. Sadli sme si, zapálili cigaretu a išli každý vlastnou cestou.“

Telo po niekoľkých hodinách v mraze objavilo náhodou prechádzajúce auto. Brutalita, akou „prominentná“ trojica vykonala otrasný čin, pobúrila celú Ukrajinu. Hnev v krajine rozmáhajúcej sa korupcie vyvrcholil potom, ako úrady prepustili dvoch podozrivých zo znásilnenia Oksany.

Ťažko zranená Oksana v nemocnici (Video je nevhodné pre osoby do 18 rokov)

Rozhnevaní Ukrajinci vyšli do ulíc

„Kde je spravodlivosť?,“ pýtala sa matka po tom, čo sa dvaja mladíci dostali na slobodu a pokračovala: „Je to preto, že nemám auto, byty ani kontakty?“
Femen
Foto: SITA/AP

Jej trpký osud zaujal nielen obyvateľov polmiliónového lodiarskeho mestečka, ale celej krajiny. Aktivisti organizovali pochody, protestovali pred úradmi prokuratúry, pred budovou súdu, policajnými stanicami. Protesty sa rozšírili aj do Charkova, Odesy a Kyjeva.

V hlavnom meste najviac zaujal protest feministickej skupiny Femen, ktorej členky zásadne protestujú „hore bez“. Pred vchodom do budovy generálneho prokurátora držali polonahé ženy v chladnom počasí transparenty s nápisom „Smrť sadistom!“.

Politológ Volodymyr Fesenko pre AP vysvetlil frustráciu Ukrajincov nasledovne: „V Mykolajive sa niekoľkokrát stalo, že vodiči drahých áut, ktorí spôsobili dopravné nehody, alebo dokonca smrteľne zranili chodcov, vyviazli bez trestu. Bohužiaľ, táto situácia je typická pre väčšinu postsovietskych krajín. Vysoko postavený úradník za peniaze zavolá na políciu alebo prokuratúru a vplyvná osoba, obvinená z trestného činu, je následne prepustená na slobodu a zbavená obvinenia. Ukrajinský systém je závislý od tých s mocou a peniazmi.“

Sadisti sú opäť za mrežami

Oksana Makar
Foto: youtube.com

Až po celonárodných protestoch polícia mladíkov opäť zatkla. Prípad vyvolal diskusiu, či sa ľudia s peniazmi a konexiami môžu na Ukrajine vyhnúť akémukoľvek trestu, či už za prekročenie rýchlosti alebo za sadistické znásilnenie a vraždu.

Ukrajinské ministerstvo vnútra vo štvrtok po smrti znetvorenej dievčiny vyhlásilo, že trojicu násilníkov obvinili z vraždy a znásilnenia. Do prípadu sa zapojil aj prezident Viktor Janukovič.

Veľmi milovala život, ale oni jej zničili telo aj dušu, povedala zronená matka pred niekoľkými dňami v telefonickom rozhovore pre tamojšiu televíziu a smutne skonštatovala: „Zabili moje dieťa!“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom