Ulice Kalkaty zaplnili Gándhího detskí dvojníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gándhí - rekordný pochod
Foto: SITA/AP

Aj 64 rokov po svojej smrti sa indický mysliteľ a politik Mahátma Gándhí dokázal postarať o nový rekord. Vďačí za to skupine 485 detí, ktoré sa uplynulú nedeľu vydali na mierový pochod oblečené v charakteristickom indickom odeve známom pod menom dhoti a v okrúhlych okuliaroch, ktoré neustále zdobili Ghándhího tvár. Chlapci vo veku 10 až 16 rokov pochodovali s palicou v ruke pol kilometra z Mayo Road až do Kalkaty, aby si tak pripomenuli známy pochod z marca 1930, ktorý sa stal začiatkom indického národného hnutia za nezávislosť.

Gándhí - rekordný pochod
Na rekordnom pochode sa zúčastnilo 485 chlapcov v typickom oblečení indického politika Foto: SITA/AP

Gándhí - rekordný pochod
Foto: SITA/AP
Gándhí - rekordný pochod
Foto: SITA/AP
Gándhí - rekordný pochod
Foto: SITA/AP/
Gándhí - rekordný pochod
Foto: SITA/AP

Krátky pochod, ktorý si pri príležitosti 64. výročia smrti známeho indického politika pripomenul jeho princípy spravodlivosti a boja proti násiliu, sa zároveň zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Pochod sledovala aj Gándhího vnučka Usha Gokani: „Je to úžasný pocit. Keď moje deti počuli o tomto pochode, nabádali ma, aby sme prišli do Kalkaty. Som dojatá touto podporou, ktorú deti prejavili otcovi národa.“

Gándhí - rekordný pochod
Svet si dnes pripomína 64. výročie Gándhího smrti Foto: SITA/AP

Gándhí, ktorý počas svojho života získal prezývku Mahátma – Veľká duša, bol tvorcom metód nenásilného odporu proti koloniálnej vláde, propagátorom rasovej a náboženskej rovnoprávnosti v Indii a kľúčovou postavou indického národného hnutia za nezávislosť. O život prišiel 30. januára 1948, kedy ho na večernej prechádzke v Naí Dillí zastrelil hinduistický aktivista Nathuram Gódsé.

„Týmto pochodom sme chceli vštepiť Gándhího odkaz a vieru v hodnoty aj chudobným deťom,“ uviedol Michael Anthony z neziskovej organizácie Tracks, ktorý akciu zorganizoval. Pokus o podobný rekord sa uskutočnil aj v júni 2010, kedy sa na pochod v Koimbature na juhu Indie vybralo 255 študentov.

Šťastie je, keď to, čo si myslíte, čo hovoríte a čo robíte, je spolu v harmónii.

Žite, ako by ste mali zajtra zomrieť. Učte sa, ako by ste mali žiť na veky.

Buďte zmenou, ktorú chcete dosiahnuť.Mahátama Gándhí

www.timesofindia.indiatimes.com

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mahátma Gándhí