Umelci sa pustili do ministra Krajcera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daniel krajcer
Minister kultúry SR Daniel Krajcer na TB k aktuálnej situácii v rezorte kultúry, predovšetkým k zriadeniu tzv. Kunsthalle v galérii Danubiana. Bratislava, 22. december 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Členovia Rady pre umenie Marek Adamov, Juraj Čarný, Marián Jaslovský, Jozef Lupták a Adrian Rajter ostávajú kritickí voči činnosti ministerstva kultúry aj po dnešnom stretnutí na ministerstve kultúry.

Pre situáciu v Slovenskom národnom divadle (SND), pre konkurz na prevádzkovanie V-klubu v budove Národného osvetového centra v Bratislave a založenie Danubiany – Kunsthalle chceli pôvodne Adamov, Lupták, Čarný a Rajter z Rady pre umenie vystúpiť.

Nakoniec sme sa rozhodli z rady nevystúpiť, ale iniciovať intenzívnu komunikáciu o takýchto a ďalších závažných rozhodnutiach ovplyvňujúcich umelecký a kultúrny život na Slovensku a na stretnutí sme k tomu ministra vyzvali,“ povedal na dnešnej tlačovej besede Adamov.

Kroky ministerstva neriešia aktuálne problémy

SND

Spomínaní členovia rady chcú podľa Adamova dosiahnuť, aby kroky ministerstva kultúry, ktoré ovplyvňujú kultúrnu obec, „neboli šité horúcou ihlou“ a zasadiť sa o to, aby aj Rada pre umenie a jej členovia boli súčasťou diskusie, ktorá má byť najmä odborná a nie politická.

Mnohé kroky ministerstva totiž neriešia len aktuálne problémy, ale ovplyvňujú kultúru na Slovensku na dlhšie obdobie. Preto nám musí ísť o čo najlepšie rozhodnutia, ktoré stoja na odborných koncepčných základoch,“ povedal Adamov.

Rajter tvrdí, že jedným z problémov SND je to, že tam platí istý status quo, ktorý vzbudzuje množstvo otáznikov. Po kontrole ministerstva kultúry, ktorá zistila konkrétne pochybenia, totiž podľa neho nebola vyvodená zodpovednosť voči konkrétnym ľuďom.

Krajcer kritiku odmieta

Minister kultúry Daniel Krajcer odmieta kritiku časti umelcov, ktorí v stredu 21. decembra vyzvali premiérku Ivetu Radičovú, aby prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi navrhla jeho okamžité odvolanie. Argumentuje tým, že sa mu podarilo dosiahnuť to, že kultúra neprišla o 10,5 milióna eur.

Na ich použití, resp. na úprave rozpočtu Ministerstva kultúry SR na tento rok sa Krajcer (SaS) dohodol na základe uznesenia vlády z júla s ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS) pred pár dňami.
Daniel krajcer
Foto: SITA/AP

Ako na dnešnej tlačovej besede zdôraznil Krajcer, ministerstvo kultúry malo deväť – desať dní pred koncom roka, aby zvyšné peniaze využilo, inak by o ne prišlo.

Priestor na širokú verejnú diskusiu, napríklad aj o vzniku tzv. kunsthalle v Danubiane preto nebol. Krajcer totiž tvrdí, že ak by sa diskusia otvorila, mohlo by sa stať, že by už financie nestihli využiť.

Minister kultúry na tlačovej besede zopakoval argumenty, ktoré MK SR zverejnilo už v stredu po medializácii výzvy na jeho odvolanie. Chápe, že časť umeleckej obce kritizuje problémy nahromadené dlhé roky. Považuje však za nekorektné spájať ich s jeho vedením rezortu počas jedného a pol roka.

Pripomenul, že MK SR pod jeho vedením splnil polovicu úloh z programového vyhlásenia a navýšenie rozpočtu na budúci rok o viac ako osem percent. To umožní začať desať rokov odkladanú rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie (SNG). Viac pôjde aj na dotácie a vznikne okrem iného aj nový program na podporu umelcov do 35 rokov. Ako dodal, umelcov nespochybňuje, všetci majú právo na kritiku. Mrzí ho však, že používajú aj nepravdivé argumenty.

Krajcer pripomenul, že 23. júna sa zišli v Danubiane osobnosti kultúry a sformulovali výzvu, v ktorej žiadali vyriešenie štyroch problémov – rekonštrukciu a dostavbu SNG, vznik tzv. kunsthalle, vznik múzea úžitkového umenia a vyriešenie problému Danubiany.

Niekoľko týždňov, možno mesiacov predtým, ako sa v júli vláda uzniesla na presune prostriedkov v rámci rezortu kultúry, prišiel podľa Krajcera „minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) s tým, že komunikoval s niektorými umelcami, ktorí sú aktívni vo vzťahu k Danubiane. Prišiel s návrhom, či by sme nevedeli riešiť a zachrániť túto galériu“. Na základe toho sa začala podľa Krajcera diskusia, v ktorej MK SR navrhlo vypracovať projekt, ktorý by reagoval aj na spomínanú výzvu z 23. júna.

Umelci: Projekt nie je programovo dotiahnutý

Galéria Danubiana
Foto: SITA/Michal Burza

Čarný zas kritizoval rozhodnutie zriadiť Danubianu – Slovenské centrum vizuálnych umení (tzv. Kunsthalle) v komerčnej galérii Danubiana bez akéhokoľvek výberového procesu či odbornej debaty. „Tento projekt nie je obsahovo dotiahnutý,“ povedal. Dodal, že celý proces bol urobený veľmi rýchlo.

Ku kritike ministra kultúry a požiadavke odvolať ministra sa dnes na tlačovej besede pripojila aj Zuzana Mistríková, ktorá zastupovala Slovenskú filmovú a televíznu akadémiu a Asociáciu nezávislých producentov.

Krajcera kritizovala napríklad za novelizácie tlačového zákona a jazykového zákona, ale aj za spôsob, akým vznikol Rozhlas a televízia Slovenska.

Kultúrna obec v stredu otvoreným listom vo výzve prezidentovi, premiérke a poslancom parlamentu vyzvala na odvolanie ministra kultúry Daniela Krajcera a vyjadrila hlboké znepokojenie nad stavom úplného rozvratu rezortu kultúry, za ktorý nesie zodpovednosť.

Rezort kultúry reagoval, že chápe, že časť umeleckej obce oprávnene kritizuje počas dlhých rokov nahromadené problémy v slovenskej kultúre, no spájať nahromadené problémy v kultúre s Krajcerom je nekorektné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerMikuláš DzurindaZuzana Mistríková