Umelec podpálil dvere ruskej tajnej služby, zatkli ho

Petr Pavlenskij
Foto: SITA/AP

Moskva 9. novembra (WebNoviny.sk) – Ruského avantgardného a škandalózneho umelca Petra Pavlenského, ktorý je známy svojimi provokačnými vystúpeniami, zadržali dnes v Moskve v súvislosti s jeho pokusom podpáliť vchod do budovy ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) na Lubianke. Obvodný súd v Moskve ho už obvinil za výtržníctvo. Pavlenského manželka sa pre ruské tlačové agentúry vyjadrila, že podpálenie FSB bolo umeleckým projektom.

Výtvarník prišiel na Lubianskom námestí s kanistrom benzínu, ktorým oblial dvere do budovy FSB a podpálil ich. Agentúra Interfax napísala, že po čine sa ani nepokúsil utiecť a vzdal sa zasahujúcim policajtom. Jeho akcii sa prizerali aj dvaja novinári z televízie Dožď, ktorá je veľkým kritikom politiky Kremľa. Novinárov polícia vypočula a potom prepustila. Pavlenskij predstúpil pred súd aj vlani za svoju akciu Sloboda, keď spolu s ďalšími aktivistami na jednom z mostov v Petrohrade postavili barikády a podpálili stohy pneumatík. Okrem toho si už aj zašil ústa – stalo sa tak na podporu väznených členiek punkovej skupiny Pussy Riot – a v Petrohrade sa dal obvinúť ostnatým drôtom.

V roku 2013 si pribil klincom genitálie k dlažbe Červeného námestia v Moskve. Touto akciou, nazvanou Fixácia, chcel varovať pred apatiou a nečinnou odovzdanosťou ruskej spoločnosti.

Pri ďalšom proteste si sediac na plote okolo Psychiatrického ústavu v Moskve odrezal časť ucha, čím chcel protestovať proti politickému zneužívaniu psychiatrie. Toto „performance“ uskutočnil nahý.

Ruská verejnosť vníma tohto svojrázneho umelca rôzne – časť ľudí oceňuje jeho odvahu, iní jeho akcie odmietajú a pochybujú o jeho duševnom zdraví, ktoré je podľa záverov lekárov úplne v poriadku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom