Umelecké poklady secesie vystavia v Mirbachovom paláci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alfons mucha
Foto: www.tumblr.com

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Umelecké poklady secesie od českých a slovenských autorov predstaví od piatka 8. marca Galéria mesta Bratislavy (GMB).

V sídle galérie v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11 si milovníci umenia vďaka jedinečnej výstave “Umelecké poklady. Secesia“ budú môcť vychutnať diela od Alfonsa Muchu, Ladislava Mednyánszkeho, Antona Jasuscha, Jana Preislera, Jana Štursu, či Bohumila Kubištu.

“Výstava v Galérii mesta Bratislavy je zameraná na obrazy, kresby, farebné litografie a sochy, ktoré sa nám podarilo požičať s veľkými ťažkosťami,“ priblížil expozíciu autor jej projektu a manažér Jan Kukal.

“Secesia je medzinárodný výtvarný sloh, ktorý na konci 19. a začiatkom 20. storočia ovládol nielen maľbu, sochárstvo, architektúru a umelecké remeslá, ale dokonca i životný štýl. Secesná linka je plynulo sa vlniaca krivka, ktorá v divákovi vyvoláva dojem nenásilného pohybu na ploche, pocit vzdušnej ľahkosti a pôvabu,“ píše ďalej Kukal v tlačovej správe k výstave.

Gustav klimt
Foto: marinapetric.com

Vrcholný obraz na výstave

Pripomína, že secesia mala v rôznych krajinách Európy rôzne názvy – Modern style v Anglicku, Art Nouveau vo Francúzsku a v Belgicku, Jugendstil v Nemecku, Wiener Secession v Rakúsku, Modernismo v Španielsku, Liberty v Taliansku.

Významný vplyv mala tiež na tvorbu umelcov pôsobiacich na dnešnom území Česka a Slovenska. Dokazuje to aj výstava, ktorá popri najznámejších českých secesných výtvarníkoch – Alfonsovi Muchovi a Františkovi Kupkovi, predstavuje aj secesiou ovplyvnené diela Ladislava Mednyánszkeho, Antona Jasuscha a Martina Benku.

Vrcholným obrazom secesnej figurálnej maľby na výstave je podľa Jana Kukala triptych Jana Preislera Jaro, ktorý s úspechom predstavil v pražskom Mánese v roku 1900.

Úprka aj Klimt

Zastúpený je tiež Joža Úprka rozmerným plátnom Raj detí, ktoré patrí k najcennejším obrazom tohto moravského rodáka, čo žil dlhé roky na Slovensku v zámočku neďaleko Ilavy.

Kukal, ktorý na podobných veľkých projektoch spolupracuje s GMB dlhodobo, zároveň avizuje pokračovanie výstavy v roku 2014 s názvom Legendy svetovej secesie. “Predstavíme plagáty Gustava Klimta, Toulouse-Lautreca a samozrejme Alfonsa Muchu.“

Výstavu si záujemcovia môžu v Galérii mesta Bratislavy pozrieť od 8. marca do 2. júna, denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.

Viac informácií o programe galérie sa dá nájsť na jej webstránke – http:// www.gmb.bratislava.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alfons MuchaGustav Klimt