UNAS zvolá snem o ďalšom postupe štrajku pre mýto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kamionisti, UNAS
UNAS Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) chce zvolať snem, na ktorom rozhodne o ďalších krokoch v súvislosti so štrajkom kvôli mýtu. „Žiaľ, sme donútení teraz sa brániť, pomáhať ľuďom, ktorí prišli o vodičáky a sú perzekvovaní,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda organizačného výboru únie autodopravcov Rudolf Páleš po utorňajšom protestnom zhromaždení kamionistov pred úradom vlády. Reagoval tak na postup polície voči protestujúcim kamionistom.

Na demonštrácii autodopravcov sa podľa Páleša málo hovorilo o mýte. „Mňa viac baví mýto, ako politické veci. Ľudia si povedali, čo chcú. Tu asi nebolo veľa odborníkov, ale ani z druhej strany,“ dodal. Na zhromaždení sa zúčastnila približne stovka ľudí, na jeho priebeh dohliadali policajti. Predseda organizačného výboru UNAS Jaroslav Polaček počas demonštrácie autodopravcov povedal, že štrajk pokračuje napriek tomu, že na niektorých miestach v regiónoch štrajkujúci kamionisti ukončili protesty. Únia autodopravcov zároveň zvažuje podanie hromadných žalôb na políciu za poškodzovanie občanov a obmedzovanie ich práv pri štrajku. Na spoločnosť SkyToll plánuje podať žalobu za to, že mýto nie je dostatočne pripravené a poškodzuje niektorých dopravcov. V utorok o 18.30 by mali autodopravcovia začať „spanilú“ jazdu osobnými autami ulicami Bratislavy.

„Všetci, čo nás okrádajú by mali odstúpiť. Politici sú naše nešťastie. My nie sme rukojemníci ani Fica ani Vážneho ani ostatných politikov,“ sťažoval sa pri vystúpení na mítingu jeden z dopravcov z východu Slovenska. Kritizoval neúnosné dane. V súvislosti s mýtom povedal, že ak poplatky idú pre J&T, mal by to Fico dať zo svojho a zverejniť všetky časti zmluvy o výstavbe a prevádzke mýtneho systému.

Na otázku, či únia autodopravcov kvôli štrajku nepociťuje problémy pri svojej registrácii na ministerstve vnútra, Páleš pre agentúru SITA povedal, že zatiaľ to prebieha zákonnou formou. „Čo sme nemali splnené, nám bolo vrátené. Podávame znova žiadosť,“ upresnil. V prvej žiadosti, podanej koncom vlaňajška, sa podľa neho objavili nejaké formálne nedostatky. V týchto dňoch má únia opakovane požiadať o vlastnú registráciu. Lehota na zaregistrovanie od prijatia žiadosti je 30 dní. Páleš nepredpokladá, že by sa registrácia únie odďaľovala. „Stále si myslím, že je to právny štát,“ dodal predstaviteľ UNAS-u.

Policajný štát, volali dopravcovia pri úrade vlády

Pokrik „Policajný štát!“ dnes popoludní zaznel niekoľkokrát na zhromaždení autodopravcov, ktorí prišli protestovať do Bratislavy na Námestie slobody pred Úrad vlády SR. Transparenty, ktoré mali autodopravcovia, sa netýkali len kritiky zavedenia elektronického mýta, ale odkazovali aj na blížiace sa voľby. „O tom, či nás ovládnu finančné skupiny, rozhodneme vo voľbách Ja & Ty,“ bolo napísané na transparente umiestnenom na tribúne. Tú autodopravcom požičal podnikateľ Alojz Hlina, ktorý nedávno spojil na jednom mítingu slovenskú opozíciu. Pódium zdobili desiatky detských nákladných autíčok, protestujúcich bola asi stovka.

Činy polície voči autodopravcom sa dajú podľa podpredsedu Únie autodopravcov Slovenska – UNAS Rudolfa Páleša jednoznačne považovať za obmedzovanie občianskych práv. „Keď niekto niekomu uprie slobodu tým, že ho odstavia na parkovisko, kde nie je toaleta, nie je voda a nepustili ich nikam, tak to neviem inak nazvať, to je upretie osobnej slobody, to je otázka ľudských práv,“ povedal Páleš o tom, že polícia v pondelok popoludní odstavila okolo 20 kamiónov na odpočívadle Triblavina a zakázala im pokračovať v jazde do Bratislavy. Uviedol tiež, že majú záznam zo zásahu policajtov v Prešove, kde voči vodičovi postupovali násilne, keď ho chceli predviesť na policajnú stanicu. „Ak to neprejde doma, tak to pošleme do Európy, pustíme to všade von,“ povedal o videozázname.

Premiér Robert Fico a minister dopravy Ľubomír Vážny vyčítajú nespokojným autodopravcom, že celú situáciu politizujú. „My sme s politizovaním situácie nezačali, začala s tým druhá strana, ktorá nechcela s nami jednať. Tá nám podsúvala stále politiku, stále nám podsúvala nejakú spojitosť s SDKÚ. To ako vybrať si stranu, ktorá má najväčšie problémy a k tej nás podsunie, tak to určite nie. My sme chceli jednať vecne,“ povedal Páleš s tým, že aj s ministrom dopravy rokovali doteraz o vecných nedostatkoch mýtneho systému. „Preto bolo mýto pozastavené.“ Ako dodal, autodopravcovia doteraz robili službu firme SkyToll, keď upozorňovali na nedostatky elektronického systému a firma ich priebežne opravuje. „Takže žiadna politika, určite nie politika, nás politika nezaujíma, to nech si riešia politici,“ povedal Páleš. Podľa neho sú totiž autodopravcovia „naštvaní“ rovnako na koalíciu i na opozíciu. „Pretože tí mali konať a mali zisťovať veci, ktoré tu odzneli,“ uviedol.

Vládne mýto okráda slovenské rodiny, bolo uvedené na jednom z transparentov. „Prišiel som sem podporiť štrajk, lebo sa ma to týka,“ povedal bratislavský autodopravca, ktorý prišiel na protest aj s dvojročným synom. Dodal, že odkedy začalo platiť elektronické mýto, rozpočet jeho rodiny sa znížil asi o polovicu. „Je to ťažké, mám pôžičky,“ povedal. V zástupe ľudí sa objavila aj dôchodkyňa, ktorá na transparente vyjadrovala podporu autodopravcom, lebo sa podľa jej názoru nebáli neskloniť hlavy pred touto vládou. „Táto situácia sa netýka len autodopravcov,“ povedala mladá Bratislavčanka, ktorá prišla podporiť kamionistov z presvedčenia. „Je to aj o tom, aby sa zabránilo ďalšiemu rozmachu komunizmu,“ dodal vedľa stojaci občan.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaJaroslav PolačekĽubomír VážnyRobert FicoRudolf Páleš