UNESCO: Zničenie chrámu v Palmýre je vojnový zločin

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Islamský štát zverejnil fotografie ničenia Palmýry
Chrám boha Baalšamína pred zásahom islamistov. Foto: SITA/AP

BEJRÚT 24. augusta (WEBNOVINY) – Zničenie slávneho starovekého rímskeho chrámu boha Baalšamína v sýrskom meste Palmýra militantmi z Islamského štátu (IS) je vojnovým zločinom, ktorý útočil na symbol historickej rozmanitosti krajiny. Vyhlásilo to v pondelok UNESCO, agentúra OSN zameraná na ochranu svetovej kultúry.

Páchatelia musia prebrať zodpovednosť

Militanti z ultrakonzervatívneho IS vyhodili chrám do vzduchu v nedeľu, uviedol šéf štátneho úradu na ochranu historických pamiatok v Sýrii Maamún Abdulkarím. Chrám bol jednou z najdôležitejších pamiatok v stredosýrskej Palmýre, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

„Takéto činy sú vojnovými zločinmi a ich páchatelia sa za ne musia zodpovedať,“ uviedla vo vyhlásení generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová. Odsúdila aj zavraždenie 82-ročného archeológa Chálida Asaada, ktorý sa štyri desaťročia staral o veľkolepé zrúcaniny z čias Rímskej ríše v Palmýre, zapísané do zoznamu Svetovému dedičstva UNESCO.

Explózia vážne poškodila vnútornú časť chrámu

Abdulkarím minulý týždeň informoval, že IS odrezal Asaadovi hlavu a jeho telo zavesil na stĺp z čias Rímskej ríše na námestí v centre Palmýry. Sýrski predstavitelia uviedli, že ešte pred dobytím mesta militantmi z Islamského štátu presťahovali stovky starovekých sôch na bezpečné miesta, aby ich islamskí bojovníci nezničili.

IS, ktorý ovláda rozsiahle územia v Iraku aj Sýrii, dobyl púštne mesto Palmýra od vládnych síl v máji, ale spočiatku staroveké pamiatky nepoškodzoval ani neničil. Chrám boha Baalšamína bol postavený takmer pred 2000 rokmi a explózia vážne poškodila jeho vnútornú časť. Takisto spôsobila zrútenie okolitých stĺpov, napísalo UNESCO.

„Umenie a architektúra Palmýry sa nachádza na križovatke viacerých civilizácií – je symbolom spletitosti i bohatstva sýrskej identity a histórie,“ uviedla Bokovová. „Extrémisti sa pokúšajú zničiť túto rozmanitosť a bohatosť. A vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby sa jednotne postavilo proti týmto vytrvalým kultúrnym čistkám,“ dodala šéfka UNESCO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Islamský štát