Únia Rómov vyzvala kotlebovcov na verejnú debatu a aj politikov, aby nezneužívali rómsku tému

František Tanko
Predseda občianskeho združenia (OZ) Únia Rómov na Slovensku František Tanko Foto: SITA/Branislav Bibel

Únia Rómov na Slovensku vyzýva stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) na verejnú debatu. Podľa občianskeho združenia sa v predvolebnom čase zneužíva téma Rómov viac ako v iných obdobiach.

V médiách sú Rómovia prezentovaní len ako nevzdelaní, asociáli, kriminálnici a tí, ktorí nechcú pracovať a čakajú len na pomoc od štátu. Ale toto nie je pravda o celej rómskej komunite žijúcej na Slovensku. Väčšina Rómov je integrovaná, pracuje a žije slušným životom,“ uviedol predseda združenia František Tanko.

Združenie vyzvalo politikov, aby nezneužívali rómsku kartu na politické hry, ale nech hľadajú reálne riešenia.

Hráč s rómskou kartou

Ako uviedlo združenie, ĽSNS je hlavný hráč s rómskou kartou, ktorý permanentne dezinformuje, prekrúca pravdu a zneužíva Rómov na svoje politické aktivity.

Preto ich touto cestou vyzývame na verejnú debatu k riešeniu vzájomného spolužitia a hľadania reálnych a konkrétnych riešení. Nech opustia rétoriku nenávisti a ukážu, či a ako chcú veci riešiť a nielen mať len silné a prázdne vyhlásenia, ktoré im majú lacno získať voličov a ich hlasy,“ uzavrela Únia Rómov na Slovensku.

Hliadkovanie v osadách

Rómski starostovia, terénni pracovníci, aktivisti a zástupcovia štátnej správy vo štvrtok podpísali Deklaráciu proti hliadkovaniu občianskych združení v osadách.

Zdôrazňujú v nej, že osady a obce „nie sú cvičiskom“ pre neziskové organizácie a neželajú si ďalšie samovoľné hliadkovanie rôznych OZ v obciach.

Deklaráciu podporila prvá 20-tka starostov a podpísal ju aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel Ravasz
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko