Unikátna minca z kilogramu zlata dorazila do Česka

Zlatá minca.
Na líci mince je tradičný portrét britskej kráľovnej od Raphaela Makloufa. Foto: youtube.com

PRAHA 24. júna (WEBNOVINY) – Za svojím majiteľom do Česka dorazila unikátna zlatá minca vydaná v roku 2006 k 80. narodeninám britskej kráľovnej Alžbety II. Hodnota mince vyrazenej z jedného kilogramu zlata je približne 45.000 eur a vydaných ich bolo iba 40.

Jednu z nich si objednal zberateľ z Moravskosliezskeho kraja, ktorý si neželá byť menovaný, informoval spravodajský server iDNES.cz.

Uviedol, že na líci mince je tradičný portrét britskej kráľovnej od Raphaela Makloufa s rokom vydania a nápisom Elizabeth II. Alderney. Na rube sa nachádzajú štyri portréty Alžbety II. od rozličných autorov, lemované stonkami ruží s kvetmi a nápismi.

Video: Unikátna minca vydaná k narodeninám Alžbety II.

Internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES cituje člena predstavenstva spoločnosti Zlaťáky.cz Jana Žáka, podľa ktorého zvyčajne pamätné mince vydáva britská kráľovská mincovňa, v tomto prípade ju však iba vyrazila.

„Pre zberateľov je to veľmi lukratívne, zvyšuje to ich záujem a teda i cenu. Príťažlivé bývajú aj dané osobnosti zobrazené na minci, okrúhle výročia, hmotnosť, materiál, prevedenie a, samozrejme, náklad, ktorý je pre natoľko žiadaný motív extrémne nízky: iba 40 kusov pre celý svet,“ povedal pre iDNES.cz.

Denník súčasne túto mincu v nominálnej hodnote 1000 libier na videu predstavil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe kráľovná Alžbeta II.