Univerzity dali študentom na piatkové pochody rektorské voľno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pochod za Kuciaka a Kušnírovú
Učastníci s transparentmi počas pochodu Nechceme späť 90-te! v Prešove za zavraždených Jana Kuciaka a Martiny Kušnierovej. Prešov, 2. marec 2018. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Univerzity dali študentom na piatkové pochody rektorské voľno. Reagovali tak na stredajšiu výzvu členov Študentskej rady vysokých škôl, keď žiadali rektorov a dekanov o udelenie voľna v čase pochodov. „Ako zástupcovia vysokoškolákov vnímame slobodu prejavu na akademickej pôde ako základ demokratickej spoločnosti,“ povedali študenti.

Zapálenie sviečok pred Žilinskou univerzitou

Ako sa napríklad píše v stanovisku Žilinskej univerzity (UNIZA), „každý študent či zamestnanec univerzity má možnosť a právo sa slobodne rozhodnúť, vyjadriť svoj názor a prísť na pochod pod názvom Postavme sa za slušné Slovensko. Na znak úcty a spolupatričnosti k netolerancii násilia v dnešnej spoločnosti zapálime v piatok pred rektorátom UNIZA sviečku za zosnulých Jána a Martinu“.

Agentúru SITA o tom informovala Martina Slavíková z Oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA. „Ctíme si jeden zo základných pilierov demokracie, ktorým je sloboda názoru, preto na piatok od 12:00 vyhlasuje prorektor STU v zastúpení rektora rektorské voľno pre študentov, aby sa mohli slobodne rozhodnúť a vyjadriť svoj názor,“ píše sa na webovej stránke Slovenskej technickej univerzity.

Pochod v Bratislave aj v ďalších mestách

Prešovská univerzita si ctí základné princípy a hodnoty demokracie, naďalej bude dbať na ich dodržiavanie a v ich duchu vychovávať svojich študentov. „K týmto hodnotám patrí aj sloboda slova a sloboda prejavu. Rešpektujúc právo na slobodné vyjadrenie názoru rektor Prešovskej univerzity udelil 9. marca od 13:00 rektorské voľno,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

Organizátori pochodov za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v utorok požiadali predstaviteľov akademickej obce, aby sa postavili za ich požiadavky, ktorými sú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a novú, dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudu ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin. Uviedli to vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol za organizátorov Juraj Šeliga.

Pochod bude v piatok v Bratislave a ďalších mestách. Organizujú ho Katarína Nagy Pázmany, Peter Nagy, Karolína Farská a Juraj Šeliga, ktorí organizovali aj minulotýždňový pochod Nechceme späť 90-te. Minulý piatok si podľa odhadov prišlo uctiť pamiatku Jána a Martiny 20 – až 25-tisíc ľudí, vrátane prezidenta Andreja Kisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakJuraj ŠeligaKarolína FarskáPeter Nagy
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v PrešoveSTU Slovenská technická univerzita