Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Burza, Madrid
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY, Reuters) – Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA – Európske akciové trhy v pondelok uzatvorili najvyššie od septembra 2008. Nahor ich ťahali najmä ťažobné spoločnosti, keď ceny medi a cínu pre obavy z obmedzenia dodávok dosiahli nové rekordy. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril o 1 % vyššie na úrovni 1 176,81 bodu. Akcie Randgold Resources posilnili o 2,6 % , keď spoločnosť, ktorá sa zaoberá ťažbou zlata, oznámila, že vďaka 43-percentnému rastu celoročného zisku zvýši dividendu o 18 %. V ťažobnom sektore ďalej posilnili akcie spoločnosti Xstrata o 3,6 %. Medzi technologickými titulmi si akcie spoločnosti Nokia pripísali 2,8 %, akcie výrobcu počítačových čipov ARM Holdings posilnili o 3,9 %. Akcie francúzskej banky Credit Agricole posilnili o 4,4 %, po tom, čo francúzske média citovali jej vysokého predstaviteľa, podľa ktorého ďalšie navýšenie kapitálu banky nebude potrebné.

V utorok európske akciové trhy ustúpili z 29-mesačných maxím po tom, ako čínska centrálna banka v utorok už druhýkrát za šesť týždňov zvýšila úrokové sadzby. Tým potvrdila, že zintenzívňuje boj s vysokou infláciou a rizikom bublín na realitnom trhu. Stupňujú sa tak obavy o ekonomický rast. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 si odpísal 0,1 % a uzatvoril na úrovni 1 176,28 bodu. V pondelok sa index nachádzal na najvyššej úrovni od septembra 2008. Akcie ťažobných spoločností Kazakhmys, ENRC a Vedanta oslabili o 0,6 až 1,4 %. Darilo sa naopak akciám výrobcov automobilov. Spoločnosť BMW posilnila o 4,7 %. Akcie automobilky Peugeot vzrástli o 4,3 %. Akcie Swedbank poskočili o 5,2 % po tom, ako švédska banka zverejnila hospodárske výsledky, ktoré prekonali očakávania analytikov a uviedla, že bude vyplácať vyššie dividendy. Akcie najväčšieho výrobcu ocele na svete ArcelorMittal zdraželi o 2,8 %, pod čo sa podpísalo to, že spoločnosť očakáva rýchlejšie než odhadované zotavenie dopytu.

Európskym akciovým trhom sa nedarilo ani v stredu. Nadol ich ťahali najmä ťažobné spoločnosti, ktoré klesali pre obavy z oslabenie dopytu v Číne a na iných rozvíjajúcich sa trhoch. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,4 % na 1 171,43 bodu po tom, ako v utorok stratil 0,1 %. Od začiatku roka však index vzrástol o 4,4 %. Švajčiarska spoločnosť Syngenta AG, ktorá je najväčšou agrochemickou firmou na svete, posilnila o 4,4 %, akcie francúzskej energetickej spoločnosti Suez Environnement posilnili rovnako o 4,4 %. Darilo sa aj dánskemu výrobcovi veterných turbín Vestas, keď jeho akcie vzrástli o 3,1 %.

Štvrtkové obchodovanie na akciových trhoch v Európe bolo opäť v znamení poklesu, k čomu prispeli výsledky viacerých popredných spoločností vrátane Credit Suisse a Air France-KLM, ktoré nenaplnili očakávania. Trhy v neskoršej časti obchodovania podporili špekulácie o možnej rezignácii egyptského prezidenta Husního Mubaraka, čo by mohlo zmierniť napätie v regióne. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,2 % na 1 169,31 bodu, keď sa počas obchodovania prepadol na 1 159,85 bodu. Index uzatvoril v pondelok na 29-mesačnom maxime a napriek stratám v posledných troch dňoch si od začiatku roka polepšili o 4,2 %. Nedarilo sa najmä bankám a leteckým spoločnostiam. Akcie Credit Suisse klesli o 5,8 %, Danske Bank o 11 %. Akcie Air France-KLM oslabili o 7,7 %, Lufthansa stratila 2,5 %, akcie International Consolidated Airlines Group, ktorá je materskou spoločnosťou britského leteckého prepravcu British Airways a španielskej Iberie, stratili 3,3 %.

Európske akciové trhy sa v piatok po troch dňoch poklesu vrátili k rastu. Darilo sa najmä komoditným titulom, keď ich podporila správa o rezignácii egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Nad obavami z dopadov napätia v Egypte na ďalšie krajiny v regióne, ktoré viedli v posledných týždňoch k ústupu od rizikovejších investícií vrátane akcií, tak prevážili zlepšený výhľad v podnikovom sektore a v celkovom ekonomickom prostredí. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril o 0,4 % vyššie na úrovni 1 174,13 bodu. Za celý týždeň si index polepšil o 0,8 %, pričom od začiatku roka vzrástol o 4,7 %. V ťažobnom sektore posilnili akcie spoločnosti Rio Tinto o 1,6 %, akcie Anglo American vzrástli 3,4 %. Akcie BG Group posilnili o 3,2 % a portugalská ropná spoločnosť Galp Energia si pripísala 4,1 %. Akcie fínskeho výrobcu mobilných telefónov Nokia stratili 14 % po tom, čo spoločnosť oznámila vytvorenie aliancie s americkým softvérovým gigantom Microsoft s cieľom posilniť svoje postavenie na rýchlo rastúcom trhu smartfónov. Nokia zároveň naznačila, že v „prechodnom“ období rokov 2011 a 2012 neočakáva výraznejší nárast prevádzkovej marže. Akcie spoločnosti ThyssenKrupp stratili 2,7 % po tom, čo najväčší nemecký oceliarsky podnik informoval, že straty v jeho nových prevádzkach v USA a Brazílii sa prehĺbili.

NEW YORK – Akciové trhy v USA uzatvorili pondelňajšie obchodovanie s rastom, keď ich podporili správy o fúziách v podnikovom sektore. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,57 % na 12 161,55 bodu, širší Standard & Poor’s 500 si pripísal 0,62 % na 1 319,05 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,53 % a uzatvoril na úrovni 2 783,99 bodu. Indexy Dow Jones a Standard & Poor’s 500 zaznamenali v pondelok dva a polročné maximá. Diverzifikovaný priemyselný konglomerát Danaher Corp sa dohodol na kúpe diagnostickej spoločnosti Beckman Coulter Inc za zhruba 6,8 mld. USD a ropný podnik EnsCo Plc oznámil, že za 7,3 mld. USD prevezme spoločnosť Pride International Inc. Akcie Danaher Corp vzrástli o 2,2 %, akcie Beckman Coulter získali 10 %. EnsCo klesla o 4,2 % a Pride International si pripísala 15,7 %.

Americký akciový rástol aj v utorok. Nízky objem obchodov však naznačil, že investori neveria, že viac ako päťmesačný rast trhu bude pokračovať. Trhu pomohli prekvapivo silné tržby amerického prevádzkovateľa reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald’s, ktoré zvýšili optimizmus zo spotrebiteľských výdavkov. Akcie podniku McDonald’s vzrástli o 2,6 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 0,59 % na 12 233,15 bodu, širší Standard & Poor’s posilnil o 0,42 % na 1 324,57 bodu a technologický Nasdaq uzatvoril o 0,47 % vyššie na úrovni 2 797,05 bodu. Ďalšiemu rastu amerického akciového trhu bránili obavy o ekonomické oživenie, ktoré sa rozšírili po tom, ako Čína zvýšila úrokové sadzby. Zisk spoločnosti Avon Products Inc, ktorá je najväčším priamym predajcom kozmetiky na svete, klesol v štvrtom kvartáli viac než sa čakalo, keď ho smerom nadol ťahali slabé tržby a náklady na reštrukturalizáciu. Jeho akcie oslabili o 3 %.

Stredajšie obchodovanie bolo na akciovom trhu v USA zmiešané. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,06 % na 12 239,89 bodu, širší Standard & Poor’s 500 klesol o 0,28 % na 1 320,88 bodu a technologický Nasdaq uzatvoril o 0,29 % vyššie na úrovni 2 789,07 bodu. Akcie Cisco Systems Inc klesli o 9,4 %, keď najväčší výrobca zariadení pre Internetové siete na svete zverejnil údaje o zisku a tržbách, ktoré prekonali očakávania, jeho marže však sklamali investorov. Akcie v energetickom a ťažobnom sektore klesali pre obavy zo spomalenia na rozvíjajúcich sa trhoch. Akcie Chevron Corp klesli o 1,5 %, najväčší svetový producent hliníka Alcoa klesol o 1,4 %. Darilo sa napríklad akciám spoločnosti Walt Disney, ktoré posilnili o 5,3 %, alebo Coca-Cola s rastom na úrovni 0,4 %.

Vo štvrtok uzatvorili americké akciové trhy bez výraznejších zmien. Indexy S&P a Nasdaq v závere obchodovania vyrovnali straty a zaznamenali mierny rast po tom, čo egyptský prezident Husní Mubarak oznámil, že odovzdá právomoci svojmu viceprezidentovi. Nepokoje v Egypte trvajú viac ako dva týždne, čo vedie medzi globálnymi investormi k obavám, že politická nestabilita zasiahne ďalšie krajiny v regióne a ohrozí dodávky komodít. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,09 % na 12 229,29 bodu, širší Standard & Poor’s 500 posilnil o 0,07 % na 1 321,87 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,05 % na 2 790,45 bodu. Akcie Cisco sa prepadli o 14 % po tom, čo najväčší výrobca zariadení pre internetové siete na svete v treťom kvartáli po sebe zhoršil výhľad. Akcie Wal-Mart Stores Inc klesli o 2 %, keď banka UBS vyhlásila že maloobchodný predajca potrebuje na zotavenie tržieb dlhší čas, ako sa pôvodne čakalo. Akcie potravinárskej firmy Kraft Foods klesli o 1,3 % a výrobca nealkoholických nápojov PepsiCo stratil 1,6 % po tom, čo zhoršil svoj výhľad celoročného zisku.

Akciové trhy v USA v piatok napredovali a celý týždeň uzatvorili druhýkrát po sebe s rastom. Uvoľnenie napätia v súvislosti so situáciu v Egypte po tom, čo tamojší prezident Husní Mubarak po vlne protivládnych demonštrácií oznámil odchod z úradu, podporilo najmä finančné akcie. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,36 % na 12 273,26 bodu, širší The Standard & Poor’s vzrástol o 0,55 % na 1 329,15 bodu, technologický Nadaq si polepšil o 0,68 % na 2 809,44 bodu. Akcie Bank of America Corp posilnili o 1,9 %. Akcie potravinárskej firmy Kraft Foods Inc stratili 1,4 %, keď spoločnosť zhoršila svoj výhľad celoročného zisku. Akcie spoločnosti Nokia kótované v USA stratili 14 % po tom, čo fínsky výrobca mobilných telefónov oznámil vytvorenie aliancie s americkým softvérovým gigantom Microsoft s cieľom posilniť svoje postavenie na rýchlo rastúcom trhu smartfónov. Spoločnosť však zároveň naznačila že v najbližších dvoch rokoch neočakáva výraznejší nárast prevádzkovej marže. Akcie Microsoft klesli o 0,9 %.

TOKIO – Japonský akciový trh v pondelok nadviazal na rast z predchádzajúceho týždňa, pričom hlavný tokijský index Nikkei zaznamenal nové mesačné maximum. Burza reagovala na údaje z USA, kde nezamestnanosť v januári klesla na 21-mesačné minimum, pričom exportérov podporil slabší japonský jen. Optimizmus medzi investormi podporili viaceré popredné japonské spoločnosti, ktoré počas minulého týždňa zverejnili pozitívne kvartálne výsledky a zlepšili svoj výhľad. Hlavný tokijský index Nikkei ukončil obchodovanie o 0,5 % vyššie na úrovni 10 592,04 bodu, keď sa predtým vyšplhal na 10 644,21 bodu, čo bolo najviac od 6. mája. Širší Topix posilnil o 0,5 % na 940,43 bodu.

Utorok bol na japonskom akciovom trhu opäť v znamení rastu a hlavnému tokijskému indexu Nikkei

priniesol nové deväťmesačné maximum. Investori reagovali na pozitívne výsledky japonských spoločností a ich optimizmus rástol aj pod vplyvom nových fúzií a akvizícií v USA. Index Nikkei posilnil o 0,4 % na 10 635,98 bodu, keď sa počas obchodovania dostal na úroveň 10 648,80 bodu, čo bolo najviac od 6. mája. Širší Topix si pripísal 0,4 % a uzatvoril na úrovni 944 bodov.

V stredu sa rast na japonskej burze po prechodnom posilnení zastavil. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,2 % na 10 617,83 bodu po tom, ako sa dostal na úroveň 10 701,92 bodu, čo je najviac od 6. mája. Širší Topix sa nezmenil a zostal na úrovni 944,02 bodu. Trh podporila správa automobilky Toyota Motor Corp, ktorá zvýšila prognózu zisku. Jej akcie poskočili o 5,2 %. Akcie v bankovom sektore oslabili v dôsledku vyberania ziskov. Mizuho Financial Group oslabila o 1,8 %. Akcie UFJ Financial Group sa nezmenili. Akcie výrobcu elektroniky Pixela Corp vzrástli o 30,2 % po tom, ako spoločnosť evidovala viac ako dvojnásobne vyšší celoročný zisk.

Hlavný tokijský index Nikkei oslabil aj vo štvrtok, keď investori po nedávnom raste pokračovali vo vyberaní ziskov. Aktivitu brzdili aj obavy z prehriatia trhu a blížiaci sa predlžený víkend, keďže japonská burza bola v piatok pre oslavy štátneho sviatku zatvorená. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,1 % na 10 605,65 bodu, širší Topix posilnil o 0,3 % na 946,63 bodu. Kľúčový ukazovateľ japonských priemyselných objednávok v decembri po štyroch mesiacoch posilnil, rast bol však hlboko pod očakávaniami trhu. Podľa analytikov a investorov to naznačuje, že zotavenie firemných výdavkov a celkovej ekonomiky bude pokračovať iba miernym tempom. Akcie Nissan Motor klesli o 2,8 %. Druhý najväčší výrobca automobilov v krajine síce zlepšil celoročný výhľad, tempo rastu v Číne a a iných rozvíjajúcich sa trhoch však v poslednom kvartáli nenaplnilo očakávania. Akcie konkurenčnej automobilky Toyota Motor Corp naopak poskočili o 2,9 %, keď spoločnosť zlepšila svoj celoročný výhľad a úrady v USA konštatovali, že za problémami s náhlym zrýchľovaním jej automobilov neboli chyby v elektronike.

V piatok sa na japonskej burze pre oslavy štátneho sviatku neobchodovalo.

(1 EUR = 1,3524 USD)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dow JonesHusní MubarakWalt Disney